НА МРЕЖАМА СЕ НЕ ЋУТИ: Изборна тишина почела у поноћ, а велико је питање колико је смислена у ери интернета

С.С.Р.

15. 12. 2023. у 16:03

ИЗБОРНА тишина почела је у поноћ, па ће грађани на миру моћи да размисле ко им је у претходна 43 дана кампање био најубедљивији и коме ће дати поверење на рапубличким, покрајинским и локалним изборима у недељу 17. децембра. Додуше, мир неће бити баш комплетан, јер се ћутња не односи на друштвене мреже, па је питање да ли "пауза" у доба интернета има смисла.

НА МРЕЖАМА СЕ НЕ ЋУТИ: Изборна тишина почела у поноћ, а велико је питање колико је смислена у ери интернета

Фото Shutterstock

Закон каже да је изборна тишина период током којег је у медијима и на јавним скуповима забрањено да се објављују процене резултата избора, представљају кандидати и њихови програми, бирачи позивају да гласају или не гласају... Почиње 48 сати пре изборног дана и траје до затварања бирачких места. У близини пункта за гласање, односно на 50 метара удаљености, забрањено је истицање симбола политичких странака и пропагандног материјала.

У Сједињеним Америчким Државама, Великој Британији, Белгији, Холандији и Швајцарској, не постоји изборна тишина. Врховни суд САД је 1992. године одлучио да кампање могу бити ограничене само у току изборног дана, искључиво на бирачким местима и у пречнику од сто стопа око њих, а шира ограничења била би неуставна са аспекта слободе говора. Хондурас је контра пример и у овој земљи се политичке поруке не смеју чути пет дана, а у Словачкој чак седам.

Највећи број држава се одлучио за то да тишина траје 24 сата пре дана за гласање, и то правило важи у Јерменији Азербејџану, Босни и Херцеговини, Русији, Сингапуру, Шпанији... У Аргентини, Египту, Црној Гори, Мозамбику су правила као код нас. У Чешкој се "ћути" три дана, као и у Индонезији, а у Северној Македонији, Мађарској и Италији само у дану за гласање.

У Јужној Африци имају две категорије - политичких догађаја, али и активности, које су другачије од изборних. Први су отворена кампања и забрањени су на дан гласања, а други су дозвољени ван прописане удаљености од бирачког места, а онда странке постављају штандове тик уз дозвољену границу.

Швеђани немају законску регулативу о тишини, али је неписано правило странака да пред изборе "џентлменски ћуте".

Из ЦеСИД-а објашњавају да изборна тишина не може да има смисао као када је уведена:

- Циљ тишине је био да бирачи, без комуникацијског шума и порука, на миру размисле и донесу изборну одлуку. У ери традиционалних медија то је било могуће, али данас је немогуће имати ситуацију у којој бирачи неће видети нешто од политичких активности или комуникације неколико дана уочи гласања на мрежама, интернету... Било би претерано да се изборна тишина преко ноћи угаси, али би могло да се размисли да се скрати на дан за гласање или 24 часа уочи.

Казне до 600.000 динара

ЗАКОНОМ о избору народних посланика, за кршење тишине предвиђене су новчане казне за телевизије, радио, штампане медије, интернет-портале коју су регистровани као медији, а кампања на друштвеним мрежама није регулисана актом. Од 100.000 до 600.000 динара платиће правно лице које објави процену резултата избора, јавно представља кандидате, позива бираче да гласају... односно не гласају за одређене изборне листе, док је казна за физичко лице од 50.000 до 150.000 динара.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

МИ НИСМО КРАЉЕВСКА ПОРОДИЦА: Син краљице Камиле проговорио о краљу Чарлсу и породичним односима у палати