КАКО ЈЕ КИСИНЏЕР ГОВОРИО О КОСОВУ И МЕТОХИЈИ: Предвидео шта ће се десити након НАТО бомбардовања

Танјуг

30. 11. 2023. у 10:54

БИВШИ амерички шеф дипломатије Хенри Кисинџер, који је преминуо у среду у 101. години, био је цењен у свету као један од најмудријих дипломата 20. века, а током богате каријере, говорио је много и о Западном Балкану, оценивши да су Косово и Метохија за Србе "национални храм".

КАКО ЈЕ КИСИНЏЕР ГОВОРИО О КОСОВУ И МЕТОХИЈИ: Предвидео шта ће се десити након НАТО бомбардовања

Фото АП

Кисинџер је тако довео у питање америчку политику на Балкану, рекавши да "не постоји јасна дефиниција интереса САД на Балкану".

- Европљани би требало да се баве догађајима у свом дворишту - рекао је Кисинџер, подсећа Гардијан. Кисинџер, који је био амерички државни секретар у периоду од 1973. до 1977. године, рекао је да "не схвата шта Америка покушава да постигне на Балкану".

- Постоји нешто веома погрешно у нашој војној операцији на КиМ. Толико погрешно да морате да се запитате како је Вашингтон убедио савезнике у идеју да ствара неки балкански мировни споразум између добро наоружаних Срба и етничких Албанаца, кад ниједна од страна то не жели - рекао је Кисинџер. Он је додао да "тај конфликт траје већ 600 година".

- Сада ми долазимо и кажемо да имамо решења, а ако не прихватите наше решење, бомбардоваћемо вас. Имам проблем са тим - рекао је Кисинџер 1999. године. Такође је говорио да је политика америчке администрације према тзв. Косову погрешна јер би независно или аутономно КиМ дестабилизовало регион, писао је раније Вашингтон пост.

- То је зато што косовски Албанци настоје да инкорпорирају суседне албанске мањине, углавном у Македонији, а можда и саму Албанију - рекао је Кисинџер за вашингтонски лист. Он је додао да то није добро промишљен потез, "нимало".

- План администрације не укључује опције - шта ако бомбардовање не успе, шта ако не примора југословенског лидера Милошевића да прихвати мировне услове које је већ одбио много пута - истакао је Кисинџер.

Када је реч о Рамбујеу, Кисинџер је оценио да су Срби одбацили мировни споразум јер су у томе видели увертиру за независност тзв. Косова.

- Срби, такође, виде присуство НАТО трупа као врсту стране окупације против које се Србија борила кроз историју, укључујући отоманска и аустроугарска царства, Хитлера и Стаљина. Чак и ако их бомбардујете до капитулације, тешко да можете да очекујете да ће прихватити такав исход - оценио је Кисинџер те 1999. године за "Њузвик".

Он је рекао да Босна никада није постојала као држава и да је вештачка творевина.

- Могли смо нешто да учинимо на почетку рата, када су Срби оптуживани да су масовно кршили људска права. Сада се, међутим, понашамо као да силом покушавамо да вратимо Србе у некакву митску Босну, која није постојала никада у историји. Не постоји босански језик, не постоји босанска култура. Босна је административна јединица која се састоји од Хрвата, муслимана и Срба, а вештачки је створена у бившој Југославији и глупаво призната као држава од западних сила - поручио је Кисинџер, преноси РТРС.

БОНУС ВИДЕО: НАПЕТО У СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТУ - Српска новинарка поставила Милеру незгодно питање

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - Имао је осећај за то

МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"

БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.

21. 11. 2024. у 11:45

Коментари (4)

ОСИГУРАЈМО ВАШ УСПЕХ ЗАЈЕДНО!