ЕВО ШТА ЈЕ СВЕ ДОГОВОРЕНО СА РАТАРИМА: Брнабић после састанка са пољопривредницима у Кисачу
ПРЕМИЈЕРКА Ана Брнабић изјавила је данас да је на састанку са пољопривредницима у Кисачу постигнут висок степен сагласности и да су се договорили да поново одрже састанак у среду, а представници пољопривредника су рекли да неће наставити са блокадама саобраћаја.
-Постигли смо добар компромис са ратарима, а који неће умањити давање осталим пољопривредницима, рекла је Брнабићева.
Додала је да ће ратарима бити омогућено на купују 400 литара горива на пумпама, да ће подићи субвенције на 17.000 динара по хектару за сертификовани семенски материјал и да ће им помоћи да самостално послују на берзи.
Представник пољопривредника Милета Сланкаменац рекао је да су ратари доста задовољни и да неће бити нових блокада саобраћајница.
-Никада нећемо бити у потпуности задовољни. Што се тиче тржишта и уређења, већ у среду ћемо имати састанак пољопривредника и Радне групе. Били су представници Продуктне берзе и креће се у имплементацију тих закона колико може и прави се припрема за нови законски оквир када се буде изабрао нови парламент, рекао је Сланкаменац.
Премијерка Брнабић рекла је да су имали добре и тешке разговоре на много тема.
-Много ствари треба додатно да се ураде. Много ми је јаснија ситуација и проблеми са којим се ратари суочавају. Треба да видимо како да уредимо тржишта да би појединачна пољопривредна газдинства могла да учествују на Продукној берзи и да сами тргују својим производима на берзи и да не зависе од различитих картелиста и монополиста. За мене је то најважниија ствар из данашњег састанка зато што ће то дефинисати одрживост њиховог положаја и пословања у годинама пред нама. То је тежак задатак, да је лак био би до сада урађен. Најважније је да то урадимо у наредних неколико месеци. Да као техничка влада оставимо то некој новој влади, да идемо у нови предлог закона како бисмо обезбедили слободно тржиште и за појединачна пољопривредна газдинства, поручила је Брнабићева.
Што се тиче акциза, додала је, додатно је разјашњено то иде на НИС-овим пумпама.
-Током недеље променићемо уредбу Министарства трговине која ограничава куповину горива на два пута по 60 литара и то ћемо да подигнемо на 400 литара одједном да могу људи да сипају до краја године. У 2024. биће много лакше и транспарентније. Мислим да многе ствари које сада имамо као проблеме, неће бити проблеми у 2024. години, поручила је премијерка.
Што се тиче субвенција, за које је истакла да је једна од најважнијих ствари за пољопривреднике, оне ће остати 18.000 динара по хектару.
-Влада је изнела предлог, а ја сам га подржала, да за сертификовани семенски материјал који ће у будућности резултирати бољом производњом да подигнемо додатно до 17.000 по хетктару. Замолили смо представнике удружења пољопривредника да имамо још један састанак са свим осталим удружењима, пре свега сточарима, да не би било шумова у комуникацији, између различитих удружења, да би људи разумели да то неће утицати на њихове субвениције и да ће оне остати исте у наредној, какве су биле и у овој години, закључила је премијерка.
Додала је да ће субвенције за млеко које су подигли на 40.000 по грлу остати.
Премијерка Ана Брнабић је одговарајући на питања новинара о субвеницијама за сертификовано семе рекла да Влада Србије остаје при томе да подигне субвенције на 17. 000 динара по хектару, али да морају да се договоре на једном ширем састанку где ће присуствовати и други представници пољопривредника.
Она је додала да на том састанку ће бити позвани и сточари, воћари, пчелари и сви остали како би разумели да то неће утицати на њихове субвенције.
-Влада остаје при томе и мислимо да је добро да дамо 17.000 динара по хектару, али за сертификовани семенски материјал који може да се испрати, исконтролише и који може дугорочно да направи пољопопривреду продуктивнијом, рекла је Брнабићева.
Председник пољопривредника Милета Снакаменац рекао је да и другима мора да се објасни како ће се та субвецнија спровести.
Сланкаменац је додао да су разговрали и о субвенцијама за гориво, и да им је речено да акциза не може да се отпише.
-Ми смо проверили са Економским факултетом, рекао је да акциза не може да се отпише на бензиској пумпи, да она мора да прође, држава мора да приходује да би је вратила. Сазнали смо вечерас и да друге нафтне компаније нису биле заинтересоване да спусте ту цену за пољопривреднике, тако да би код свих било исто, рекао је Сланкаменац.
Он је додао да је држава "једини учесник у НИС-у", па може од своје добити да отпише тако нешто.
Сланкаменц је прокоментарисао да ће уређење тржишта капитала бити један дуготрајан и мукотрпан процес, али да је важно да се тај процес покренуо.
-Покренуо се креће, с обзиром да се та радна група састати већ за три дана где ће бити та нека законска решења која ће после бити прослеђена, па ћемо ми даље давати стручњацима, да видимо да ли случајно не пише нешто ситним словима, додао је он.
На питање да ли је држава жели да помогне, Сланкаменац је рекао да је држава показала да жели и да сада више ништа није до њих.
-Држава је ваша адреса, да видите да ли спроводи што ми договарамо. Уредбе морају да крену, поручио је он новинарима.
БОНУС ВИДЕО - РУСКА ПАЦИФИЧКА ФЛОТА: Извођење вежбе одбране Северног морског пута
Препоручујемо
БРНАБИЋ ЈАСНА: Нисам Драган Ђилас да одређујем ко је новинар а ко не (ВИДЕО)
26. 11. 2023. у 18:23
ДОК МИ РАДИМО ОНИ СЕ ЖАЛЕ: Ана Брнабић о "радном дану" Лутовца и Обрадовића
25. 11. 2023. у 17:51
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (41)