КОМЕ СМЕТА РЕД У БЕОГРАДУ? Градоначелник Шапић поручује: Нема одустајања, увешћемо ред у Београду, по сваку цену.
КОМЕ смета уређење обала београдских река? Ово питање поново је постало актуелно након што су се власници нелегалних сплавова на Савском шеталишту још једном побунили и покушали да спрече градске власти у спровођењу одлуке о уређењу кеја.
Власници сплавова који нису учествовали на лицитацији и којима је наложено да своје објекте сами уклоне готово годину дана одолевају и спречавају Град да спроведе одлуке, а питање које се намеће јесте ко им и, још важније, због чега помаже у тој намери? Градоначелник Александар Шапић поручује: нема одустајања, увешћемо ред у Београду, по сваку цену.
И заиста, чини се да је одмах по објављивању да ће коначно увести ред на београдске обале, градоначелникова намера наишла на отпор, не само власника нелегалних објеката, већ и одређених интересних група и друштвених структура којима актуелно стање очигледно одговара, али и дела медија за који често није јасно какав став заправо заступају и да ли се залажу за уређење Савског шеталишта или мисле да нелегални објекти треба да наставе да постоје у овом делу града, угрожавајући интерес становништва које ту живи, али и свих Београђана. Но, кренимо редом.
Београд - град сплавова
У претходних дуже од три деценије Београд је постао препознатљив и ван граница наше земље по великом броју сплавова. Поред ноћних клубова, обале Саве и Дунава биле су повољно место и за власнике ресторана, кафића и дугих угоститељских објеката, који су преплавили обале двеју река. Услед повољниих природних услова и споријег тока реке Сава је била повољније место за сплавове па је њихов број последњих година толико порастао да су међу становницима блокова 70, 70а, 44 и 45 ретки они који се сећају када су последњи пут видели реку, а да то није било док су били посетиоци неког од сплавова, а ружење некада најлепшег кеја у Београду само је један од пробема.
За постављење сплава на Сави или Дунаву деценијама уназад довољан је био само новац, одлучна намера, познанство са неким ко изговара чувену реченицу: "имам ја некога ко то може да ти заврши",једна или више „коверти". Испуњење ових неколико услова отварало је могућност постављања сплава на одређену локацију, а она је завислила искључиво од добре воље и "дебљине" коверте.
Како су године пролазиле сплавова је било све више, а таложили су се и проблеми. Буџет Града Београда значајно је оштећен јер нико од власника није плаћао било какву таксу за коришћење водног земљишта, сви сплавови су нелегално прикључени на воду и струју, а прикључци су спровођењени како је ко хтео, без плана и процене о безбедности насипа, озбиљно је нарушен комунални ред, естетика кеја, али и квалитет живота више од 100.000 људи који живе у овом делу Београда. Угрожени су извори пијаће воде, а највећа природна богатства Београда, Сава и Дунав, загађивана су фекланим водама, услед недостака пречишћивача на сплавовима.
Ред на обалама
Смењивале су се градске власти претходних деценија, али системског решања за проблеме на обалама није било, већ су се они, чини се, нагомилавали, све до прошле године и тренутка када је, тада новоизабрани, градоначелник Александар Шапић одлучио да се ухвати у коштац са проблемима и уведе ред на београдско приобаље, али и створи аполутно једнаке услове за све оне који буду желели да имају сплав на Сави или Дунаву.
Одређене су позиције на којима могу да буду постављени објекти, узимајући у обзир безбедност, комунални ред, али и естетику приобаља, прописани услови које власници сплавова морају да испуне како би уопште имали могућност да своје објекте поставе, прописана минимална удаљеност између сплавова, да сваки мора да има пречишћиваче отпадних вода, одређено колике мере сплава могу да буду, те колико људи на њему може да се нађе. Сплавови на Савском кеју убудуће не могу да буду ноћни клубови, радно време им је ограничено до поноћи, а из Града је наглашено да ће ниво буке бити строго контролисан.
Спроведена је јавна лицитација на којој су власници објеката излицитирали највишу цену за закуп 28 локација водног земљишта на левој обали Саве. Тренутно се Савском кеју налази 110 сплавова.
- Нисам сагласан с тим да сплав треба да има онај који је тамо дошао први и заузео место. Ако је то принцип, онда морам да кажем да се не слажем с њим. То функционише неколико десетина година, па и више. А ми смо лицитацијом поставили услове једнаке за све, нема великих или малих - рекао је, између осталог, градоначелник Шапић том приликом.
Лицитација је успешно спроведена, власници сплавова који су закупили нове позиције на Сави потписали су уговоре са Градом Београдом, онима који нису излицитирали неку од локација дат је рок да своје објекте сами уклоне, како би избегли додатне, не мале, трошкове, уколико би уклањање вршиле градске службе, а Град је ушао у процес спровођења легалних прикључака за воду и струју за сплавове који ће се наћи на 28 локација. И ту настају проблеми.
Ко и зашто блокира радове?
Крајем марта ове године, након добијања дозвола и решења за радове, градске службе започеле су постављање легалних прикључака за воду и струју на Савском шеталишту, паралелно уклањајући старе, нелегалне прикључке који су постављани деценијама уназад.
Међутим, у спречавању уређења Савског шеталишта власницима нелегалних објеката, који су на све начине покушавали да пролонгирају спровођење одлуке Града, прикључило се и неколико десетина активиста локалних иницијатива и удружења. Парадоксално звучи да се сва ова удружења и грађанске иницијативе залажу за уређење Савског шеталишта и да су сва настала на овој идеји. Овог пута протестовали су тврдивши да радови угрожавају Сасвки насип, говорећи да ће у случају поплава бити угрожени деови града које насип брани. Из јавног предузећа "Србијаводе" наглашено да радови на Савском кеју, уколико се изведу на документацијом предвиђен начин, не угрожавају стабилност одбрамбеног насипа, нити ремете његову функционалност.
Градски челници показали су све неопходне дозволе, а против оних који су, између осталог, говорили да ће Нови Београд бити поплављен, поднете су кривичне пријаве за ширење панике.
Неколико дана трајали су протести на Савском шеталишту, радови су ометани, уклањане заштитне ограде, а локалним активистима прикључили су се и поједини опозицони прваци. Врхунац протеста био је напад на главног градског урбанисту Марка Стојчића који се појавио на кеју како би окупљенима показао све неопходне дозволе за радове које су протестанти претходно захтевали.
Поставља се питање због чега је изостала реакција полиције, како би се заштитили радници и спровели легални радови? Сагу је разрешио Управни суд, наложивши обуставу радова до коначне одлуке по жалби грађана.
"Морате да их отерате, будите груби!"
Након овога, власници нелегалних сплавова задовољно су трљали руке, добивши још мало времена, али нови инциденти настају након што су градске службе, до коначне одлуке Управног суда о постављењу легалних, кренуле у искључивање нелегалних прикључака за воду и струју, што представља један од неопходнх услова како би било који објекат био уклоњен са Саве.
Власници нелелегалних сплавова напали су раднике градских служби, а у јавности се појавио аудио снимак који је на друштвеним мрежама објавио градски менаџер Мирослав Чучковић, на коме се чује како правна заступница власника нелегалних објеката Весна Јосић саветује власнике сплавова шта треба да раде да им комуналне службе не би искључиле струју. На снимку се чује како Јосић саветује власнике сплавова да буду груби и да их буде што више, да блокирају шахте, псују раднике и отерају их са шеталишта.
- Кад буду кренули ка вама, поново је инструкција да морате да будете груби и да их опсујете, неког униформисаног, он је шеф и он је ту на некој вашој страни. Немојте да будете сами, групишите се, јер иду са две екипе. Слободно паркирајте кола на шахте и скините таблице. Не дајте да вам искључе струју, а после ћете добити инструкције за даље - рекла, између осталог, Јосић.
Шапић: У Београду мора да се уведе ред, од тога нећу никада одустати
Градоначелник Београда Александар Шапић поручио је да он није против сплавова, те да су они у годинама иза нас постали својеврстан бренд Београда и нешто по чему је наш град препознатљив, али да ред у Београду мора да се поштује и да док је на функцији градоначелника од увођења реда неће одустати ни по коју цену. Још једном је позвао је власнике нелегалних сплавова да сами уклоне своје објекте како би избегли додатне трошкове.
- Мора да се зна колико сплавова може да буде на одређеном простору, сплав не може да угрожава животну средину и људе који живе у околини, не може да ради до 5 ујутро уколико је то насељен део града, сплав не може да нема пречишћаваче отпадних вода, морају да буду довољно удаљени како не би угрожавали поглед на реку - рекао је Шапић и додао:
Сви они који нису добили нову позицију, то јест који нису учествовали на лицитацији, ја их молим да сами уклоне своје сплавове, зато што кад ми кренемо да их уклањамо, онда ће им то бити још и фактурисано. Они који немају где да буду, наћи ћемо неки привремени смештај док се не снађу али их само молим да схвате да, једноставно свему дође крај, па је дошао крај и нелегалним сплавовима на обалама река. Нек доживе тих 30 година као, ето неко им је нешто поклонио што им објективно никад није ни припрадало То је простор који припада свим Београђанима и ми ћемо по истом принципу кренути и од Бранковог моста на лево. Тешко је увести ред преко ноћи, али ја од тога нећу одустати докле год будем био овде - закључио је градоначелник.
Препоручујемо
ШАПИЋ СА ЧЕН БО: Градоначелник Београда примио у опроштајну посету амбасадорку Кине
25. 07. 2023. у 15:35
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)
МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.
14. 11. 2024. у 17:17
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
ЧИТУЉА КОСТИЋУ ОД ДЕЦЕ: "Живиш кроз нас - настављамо с поносом"
МИОДРАГ Костић, оснивач и председник МК Групе, преминуо је у среду ујутру.
14. 11. 2024. у 12:46
Коментари (4)