УГЛЕДНИ Срби 1733. године основали су прву школу у Вуковару, граду у којем је крајем прошлог децембра, кратковидом политичком одлуком забрањено српском језику и ћирилици истицање на јавним местима. Ни самостално, ни уз хрватски говор и латиницу. Како још нису изнађене технологије којима се уз право на идентитет бришу понос и историјско памћење, вуковарски Срби ове године обележиће 290 година од оснивања прве школе у том граду. А, прва школа у Вуковару била је управо - српска школа.
Јубилеј који сведочи о вековним српским коренима у граду на реци Вуки, наши сународници који према последњем попису чине без мало трећину (29,73 одсто) житеља Вуковара, обележиће предстојећих месеци пригодним програмима у овдашњем Српском културном центру.
- За нас је година оснивања прве српске школе веома значајан датум и сматрамо да би требало да га обележи целокупно друштво. Кроз сећање на прву школу коју су наши преци подигли у Вуковару, као и кроз варонауку и очување српског језика и писма, наша деца уче о историји и идентитету свог народа - каже за "Новости" Срђан Секулић, директор Српског културног центра, основаног да допринесе очувању културног идентитета и баштине српске националне мањине на подручју Вуковарскосремске и Осјечко-барањске жупаније. Почеци системског развоја школства у региону па и у Вуковару везују се уз име карловачког митрополита Мојсија Петровића, чију замолбу је услишио руски цар Петар Велики и у Сремске Карловце послао Максима Суворова да локално становништво подучава словенском и латинском језику. Митрополит се царуобратио речима: "Не тражимо богатства, него помоћ за просвету учења и за оружје душа наших, да би се супротставили онима који војују против нас." Недуго затим из Русије је допутовао учитељ Суворов са пртљагом у који је стало 70 граматика, 10 речника и четири стотине буквара. Само пет месеци по доласку, октобра 1726. године, Суворов је већ отворио прву сремскокарловачку, а 1727. и школу у Београду. У првој групи руских учитеља био је и Мануил Козачински, који је остао у Карловцима, а остали руски просветитељи упућени су у Осијек, Даљ и Вуковар.
Ђаци у одвојеним сменама
У ТРИ од укупно шест основних школа у данашњем Вуковару настава се одвија и на српском језику и писму. Тако је и у Гимназији, Средњој економској, Техничкој и Струковној средњој школи. Српска и хрватска деца наставу похађају у различитим одељењима и сменама. За разлику од Вуковара, у другим местима у још 12 школа где српска деца уче на свом језику и писму, називи школских зграда исписани су двојезично, на хрватском и српском.
КАО једна од ретких банака у Србији са домаћом и власничком и управљачком структуром, АЛТА банка своје пословање заснива на поштовању традиције, улагању у знање и задовољство запослених, као и на подршци локалној заједници.
Фудбалери Црвене звезде Насер Ђига, Гелор Канга, Фелисио Милсон, Катомпа Силас и Шериф Ендиаје су обезбедили са репрезентацијама учешће на Афричком купу нација, који ће бити одигран у Мароку 2025. године.
"КАЛИНИЋ је био звер од човека. Заправо, звер је блага реч" - рекао је тада Багзи, након чега је Калинић којег су чланови клана до тада ословљавали са "Бели" добио надимак "Звер".
ПОСЛАНИЦИ Скупштине Србије започеће данас расправу о Предлогу буџета за 2025. годину и пратећим законима, а на дневном реду седнице је, поред предлога буџета за наредну годину, око 50 тачака.
ПРЕМИЈЕР Србије Милош Вучевић говорио је за "Јутарњи дневник" на РТС1 о данашњој седници Скупштине Србије, као и о насилним протестима који су протеклих дана блокирали нормално функционисање суда и грађана у Новом Саду.
Коментари (1)