СУЂЕЊЕ ЛИДЕРИМА ТЗВ. ОВК Тужилаштво: ОВК искористила вакум власти и нису спровели споразум о демилитаризацији
У СПЕЦИЈАЛИЗОВАНОМ суду за злочине на Косову и Метохији у девет часова је почело суђење бившим вођама тзв. Ослободилачке војске Косова ОВК Хашиму Тачију, Кадрију Веселију, Реџепу Селимију и Јакупу Краснићију. Они су оптужени за ратне и злочине против човечности почињене у 42 нелегална притвора на Косову и Метохији и на два места на северу Албаније над најмање 407 притвореника, међу којима су били Срби, Роми и "нелојални Албанци", од којих је најмање 102 убијено.
БЕЗ МИЛОСТИ ЗА ИЗДАЈНИКЕ
Тужилаштво је велики део излагања издвојило на објашњавање обрачуна ОВК са онима које су називали издајницима, колаборационистима и сарадницима са спрпским властима, као и свима онима који су критиковали ОВК.
- На мети се нашао свако за кога је процењено да је на путу ОВК. Оптужени су искористили своја овлашћења за заједнички злочиначки циљ. Сељими је отворено говорио у свом учешћу о нападима против окупатора и издајника. Доле окупатори и издајници, говорио је. Позивамо колаборационисте да одустану. За њих неће бити милости, писало је у саопштењима ОВК. Навели су и да су погубили двојицу, а затим и да је још колаборациониста ликвидирано. Затим су у саопштењима писали - смрт издајницима - навело је Тужилаштво, читајући саопштења ОВК крајем деведесетих која су сва у истом тону.
Тужилаштво је приметило да су оптужени покушали да се касније извуку и ограде од ових изјава, говорећи да су били у сврху пропаганде, али да ће докази током суђења показати да то није тачно. Као пример, навели су да је заиста извршен напад на ректора српског универзитета у Приштини.
Тужиоци су говорили о привременој влади тзв. Косова где је Тачи био премијер, а и остала тројица су имала функције.
- Војна полиција је 1999. године наставила са хапшењима. Весељи је руководио обавештајним службом - истакло је Тужилаштво.
- У јуну је склопљен споразум између НАТО и СРЈ који је предвиђао тренутни прекид ватре. НАТО је обуставио ударе, а СБ УН је донела резолуцију СБ УН 1244. Распоређени су КФОР и УНМИК.
Напоменули су да је ОВК искористила вакум власти и да нису спровели споразум о демилитаризацији и да су издавали наредбе за полицијске акције.
Ракетама на српску полицију
- ОВК је израстао из покрета ЛПК који је сматрао да само силом може да се оствари слобода, што је било супротно ставу Ибрахима Ругове који је сматрао да се треба ненасилно супроставити српској држави. Затим су кренули напади на српску полицију спорадично. Весељи је рекао да су имали оперативни штаб и у њему су била сва четворица. Контакте су, према речима Сељимија, имали са иностранством око набавке оружја. 1997. године ОВК је повела напад на 12 српских станица са ракетама и њега је избео Сељими. Српска полиција је одговорила акцијом, те је од 5. до 7. марта 1998. напала имање Адема Јашарија и убили су њега и чланове породице. То је изазвало велики одзив Албанаца да се прикључе ОВК - објашњавало је Тужилаштво.
Било је седам оперативних зона - Дреница, први командант је био Сулејман Селими, Паштрик (овде се налазио највећи број затвора), Метохија (Дукађин) којом је руководио Рамуш Харадинај, Лаб, Неродимље, Шаља и Карадак.
Тужилац је читао и имена људи који су такође део удруженог злочиначког подухвата Сабит Геци, Џем Гаши, Сујејман Селими, Екрем Реџа, Рустем Мустафа, Шукри Буја...
Тужилаштво: Не судимо целој ОВК, него четворици команданата
Тужилаштво чита оптужницу у којој се наводи да су Тачи, Весели, Краснићи и Селими без икакве сумње били главне вође ОВК и на њиховој мети су биле особе често само на основу пуких веза које су имали са српским институцијама, као и Срби који су били против ОВК.
- Докази постоје за стотине заточења и преко 100 убистава, од којих су већином косовски Албанци, па тужиоци указују да се нису либили ни да буду против припадника сопственог народа. Доводићемо и сведоке. Постојао је образац таргетирања противника. Заједнички кривични циљ таргетирања противника уопште није био тајна. Тврдило се да су издајице представљале претње тзв. ОВК и Косову. Када би особу заточио ОВК, чланови породице су се бринули, јер су знали да може бити малтретиран и убијен - навели су тужиоци.
И припадници међународне заједнице су, према њиховим речима, 1998. године већ знали шта се дешава. Оптужени, међутим, нису престали и били су томе веома предани.
- Главни штаб је само постао пажљивији у оглашавању политике када су стигла упозорења међународне заједнице, али је циљ остао исти. Желели су да освоје моћ и власт. У овом предмету се бавимо заштитом владавине права у ратном стању када је она највише угрожена. Зато имамо законе ратовања, како би се осигурало да се изгуби сва хуманост у ратним ужасима. Нема оправдања за заточење цивила и то је кршење закона - истакли су тужиоци на суђењу.
У овом предмету се не ради о кривичном гоњењу комплетног ОВК.
Објашњено је да се суд налази у Хагу, јер на Косову и Метохији влада страховито застрашивање сведока.
Тачи је неколико пута пре хапшења, истакли су из тужилачког тима, тајно дошао у Хаг на детаљан разговор са Тужилаштвом који је био снимљен:
- Тачи је рекао да главни штаб ОВК није постојао до новембра 1998. А да је онда био само на папиру. Порекао је да било шта зна о заточењима, а то је очигледно била лаж. Докази ће то показати.
Сви се изјаснили да нису криви
Оптужени су на почетку имали прилику да се изјасне о оптужници. Тачи, Селими, Реџепи и Краснићи су се изјаснили да нису криви.
Тачи: Разумем оптужницу, нисам уопште крив. Али не прихватам оптужницу.
Весели: Тврдим да нисам крив. Не слажем се одлагањем суђења које је трајало две године.
Селими: Нисам крив ни по једној тачки оптужнице.
Краснићи: Немам никакве везе ни са једном тачком оптужнице. Разумем оптужницу таква каква је. Не слаже се са њом и не прихватам је.
Фото: Принтскрин
Одложен пренос
Директан пренос суђења биће емитован са 45 минута закашњења. Ово правило одложеног преноса спроводи се како би се спречило да евентуалне непредвиђене околности оду у етар. Пракса емитовања са закашњењем посебно се примењује после догађаја у Трибуналу у Хагу, када је хрватски генерал Слободан Праљак попио отров током читања пресуде и убио се у уживо преносу.
Уводне речи најпре тужилштва, па жртава (има их 140 укупно), а онда и оптужених заказане су за 3, 4. и 5. април. Данашњи цео дан потрошиће тужиоци читањем оптужнице. Извођење доказа треба да почне 11. априла.
Тужилаштво је навело да ће током овог поступка бити испитано 312 сведока и да им је за то потребно око 545 радних сати. Тачи, Весели, Селими и Краснићи сумњиче се да су људе неосновано лишавали слободе, мучили и убијали, а за те злочине им прети казна доживотног затвора. У оптужници се наводи да су кривична дела која им се стављају на терет извршена у периоду најкасније од марта 1998. до септембра 1999. на више места на Косову, као и у Кукешу и Цахану, у северној Албанији.
Према наводима оптужнице, дела су извршили оптужени припадници тзв. ОВК против стотина цивила и лица која нису били активни учесници у непријатељствима. У оптужници се наводи да Тачи, Весели, Селими и Краснићи сносе индивидуалну кривичну одговорност, према различитим облицима кривичне одговорности, за кривична дела извршена у контексту немеђународног оружаног сукоба на тзв. Косову, која су била део раширеног и систематског напада на особе за које се сумњало да су били против тзв. ОВК. Имали су намеру да загосподаре целом територијом тзв. Косова.
Албанска дијаспора организује протест у Хагу.
ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт
НОВИ технолошки напредак током ратног времена спречиће озбиљније пробијање фронта дуж украјинско-руске границе до око 2027. године, изјавио је Валериј Залужни, бивши врховни командант Украјине и садашњи амбасадор у Уједињеном Краљевству, за „Украјинску правду“ у интервјуу објављеном 23. новембра.
23. 11. 2024. у 18:55
БРИТАНЦИ ОБЈАВИЛИ ЗАСТРАШУЈУЋУ МАПУ: "Орешник" може да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута (МАПА)
БРИТАНСКИ лист "Дејли мејл" оценио је да би балистичка ракета "орешник" могла да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута.
23. 11. 2024. у 15:58
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (1)