НОВИ КОРАК КА ВЕЛИКОЈ АЛБАНИЈИ: Опасна иницијатива у Скопљу - Србија и Српска морају да "збију редове"
ПОД диригентском палицоим министра спољних послова Северне Македоније Бујара Османија данас је у Скопљу постављен још један институционални оквир ка оставрењу опасног пројекта "велике Албаније" који би цео Балкан могао да доведе на ивицу нових нестабилности и сукоба - иницијатива Западнобалканска четворка.
Османи је заједно са албанским министром за Европу и спољне послове Олтом Џаком, замеником министра иностраних послова и дијаспоре тзв. Косова Крешником Ахметијем и саветником за спољну политику црногорског премијера Ђорђем Радуловићем, лансирао нову иницијативу „Западни Балкан – 100% усклађеност са заједничком спољном безбедносном политиком ЕУ".
Како се наводи у саопштењу Министарства спољних послова, фокус састанка био је потпуно "усклађивање четири земље са спољном и безбедносном политиком ЕУ у светлу нове геополитичке реалности, хибридних претњи, енергетске и економске кризе, које је изазвала руска инвазија на Украјину."
- Министар Османи изразио је задовољство због успостављања неформалног форума. Свака од ових земаља показала је да су партнери НАТО и ЕУ од поверења, тиме што су се придружиле санкцијама ЕУ и САД против Русије, али и пружањем конкретне хуманитарне и друге техничке помоћи Украјини - наведено је у саопштењу после састанка.
Занимљиво је да су организатори на званичним профилима на друштвеним мрежама истицали то што су из ове иницијативе изостале Србија и Босна и Херцеговина (нарочито РС), с образложењем да су малтене непожељне јер нису увеле санције Руској Федерацији.
Тиме је антируски наратив постао алиби и за још једно институционално повезивање простора које екстремни планери у Тирани и Приштини виде као "аутохтону" односно "природну Албанију".
На том путу су владе Албаније и тзв. Косова, потпуно некажњено, направиле и конкретне кораке. Подсетимо, пре четири године потписан је споразум којим се Приштина и Тирана обавезују на уједињавање и координисање спољних политика, али и заједничке амбасаде, размену дипломатског особља.
Практично укинуте границе
Такође, две стране су се сагласиле и о стварању територијално административне целине од 30 километара унутар Албаније и исто толико унтар тзв. Косова тако да су практично укинуте границе.
Имајући све ово у виду, а нарочито контекст у коме су Србија и Република Српска означене као реметилачки фактор у региону, јер не спроводе зацртану агенду ЕУ, већ имају своју неутралну позицију, у наредном периоду требало би очекивати јачање институционалних веза између Београда и Бањалуке као својеврсни контратег ставарању "велике Албаније" која је очигледна претња не само нашем народу него и миру на читавом Западном Балкану.
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (6)