СРБИЈА ПОД ЛУПОМ У ИЗВЕШТАЈИМА СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТА И ЕВРОПСКОГ ПАРЛАМЕНТА: Уз санкције Русији и страх од Кинеза

М. Ст.

24. 03. 2023. у 10:00

СРБИЈА и њен напредак у области људских права, европских интеграција, нормализације односа са Приштином, нашли су се под лупом Америке и Европске уније

СРБИЈА ПОД ЛУПОМ У ИЗВЕШТАЈИМА СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТА И ЕВРОПСКОГ ПАРЛАМЕНТА:  Уз санкције Русији и страх од Кинеза

Европски парламент /Фото АП

Стање у нашој земљи "прочешљано" је у два одвојена документа - посебном одељку извештаја Стејт департмента о стању људских права за 2022. годину, као и у нацрту извештаја Европског парламента. Из Брисела нам је поново, као и у бројним претходним закључцима, замерено због неувођење санкција Русији.

У закључцима ЕП о Србији, који ће бити стављени на гласање на пленарној сесији средином маја, у делу посвећеном дијалогу Београда и Приштине, обе стране позивају се на пуну имплементацију свих договора, укључујући и формирање Заједнице српских општина. ЕП пружила је подршку специјалном изасланику Европске уније Мирославу Лајчаку и позвала Србију и тзв. Косово да дијалогу приступе у духу компромиса "како би се постигао правно-обавезујући договор о нормализацији односа, у складу са међународним правом, без одлагања".

Европски парламент у свом извештају дотакао се и напада на Србе на КиМ, с тим што је рањавање једанаестогодишњег Стефана Стојановића и двадесетједногодишњег Милоша Стојановића, оцењено као "неприхватљива пуцњава на православно Бадње вече". Осврнули су се и на друге насилне догађаје чије су мете били косовски Срби.

- Евентуални неуспех деескалације тензија између Београда и Приштине може довести до дестабилизације региона и том смислу, поздравља се конструктиван приступ дијалогу Београда и Приштине - наводи се у извештају.

У Бриселу су посебно забринути због присуства стратешких инвестиција Русије преко "малигних трећих страна". У истом контексту, европарламентарци истичу и због повећаног удела инвестиција Кине, као и зависности од њене војне и одбрамбене технологије и количине позајмица. У извештају се истиче страх и због наводних покушаја регрутације у режији руских паравојних формација "Вагнер".

У пасусима где су малобројне похвале које стижу од ЕП, наводи се наш стратешки циљ ка пуноправном чланству у Европској унији, али и истовремено, се изражава жаљење због опадања подршке грађана евроинтеграцијама.

Посланици ЕП су указали на важност поштовања процедура у Народној скупштини и осудили запаљиви говор на посебној седници о Косову и Метохији. Позитивно је оцењено повлачење нацрта закона о унутрашњим пословима према којем би се "у употребу ставиле камере које имају могућност биометријског препознавања лица".

С друге стране, Стејт департмент као главне препреке види у кршењу слобода изражавања и медија, родног и насиља над ЛБТ особама, озбиљним проблемима у независности судова, корупцији, стању у затворима. Организације за заштиту људских права критиковале су "глорификацију ратних злочинаца", као и одбијање да се уклони мурал Ратку Младићу. Поменути су и директор Безбедно-информативне агенције Александар Вулин и градоначелник Београда Александар Шапић да су "исказивали подршку ратним злочинцима". Такође, наводи се да "влада и даље одбија да изручи чланове СРС Вјерицу Радету и Петра Јојића које тражи Мехнизам Хашког трибунала због непоштовања суда.

У закључке Стејт департмента уграђено је и мишљење лидера етничких Албанаца у Србији, који наводе да је "влада несразмерно подвргла етничке Албанце пасивизацији како би смањила званичан број Албанаца који живе у Србији, који су изложени дискриминацији".

БИЛЧИК И ВИОЛА КРОЈЕ ЗАМЕРКЕ

АУТОР извештаја о Србији је европски посланик Владимир Бичкик, док је извештај за тзв. Косова припрема Виола фон Крамон на Билчиков први нацрт извештаја, који је објављен у фебруару, поднет је велики број амандмана, а највећи број њих упутили су хрватски посланици Тонино Пицула и Жељана Зовко, као и Фон Крамонова, Матајж Немец...

ПИТАЊЕ НЕСТАЛИХ И ПРОГНАНИХ

ДРЖАВЕ чланице ЕУ, посебно Шпанија, Словачка, Кипар, Румунија и Грчка, које још нису признале независност Косова, позивају се да то учине без даљег одлагања и тиме омогући да напредује на свом европском путу. Ово се захтева у посебном нацрту које се односи на тзв. Косово и подсећа се да на став Европске комисије по коме је незавиност неповратна.

- Позивају се власти на решавање питања несталих и жали због честих напада на Србе повратнике. Приштина се позива да без одлагања формира ЗСО, да се "косовски Срби врате у косовске институције", да се донесе закон о културном наслеђу и верским слободама и поново успоставе односи са СПЦ. Изражава се забринутост и због изостанка имплементације пресуде у вези са манастиром Високи Дечани - наводи се у извештају о тзв. Косову.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОДМАХ РЕШИТЕ ТО Вучићу пришао мештанин Доње Трешњице, председник муњевито реаговао (ФОТО)

"ОДМАХ РЕШИТЕ ТО" Вучићу пришао мештанин Доње Трешњице, председник муњевито реаговао (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић борави у посети Подрињу где разговара са грађанима, учествује у разним догађајима и обилази више села, градова и општина.

06. 09. 2024. у 20:12

ДЕСЕТИНЕ РАКЕТА ПАЛО НА ХАРКОВ, БРОЈЕ СЕ ЖРТВЕ: Одговор на напад Украјине током ноћи - драматични снимци (ВИДЕО)

ДЕСЕТИНЕ РАКЕТА ПАЛО НА ХАРКОВ, БРОЈЕ СЕ ЖРТВЕ: Одговор на напад Украјине током ноћи - драматични снимци (ВИДЕО)

РУСИЈА је гађала данас Харков са најмање десет ракета типа Искандер и С-300/400, након великог, ноћног напада Украјине беспилотним летелицама на 15 руских региона, укључујући Москву, преносе украјински медији.

01. 09. 2024. у 15:01

Коментари (5)

АНКЕТА НОВОСТИ Да ли Александар Митровић и Сергеј Милинковић Савић заслужују нови Пиксијев позив?