ЛЕЧЕЊЕ ПО РЕЦЕПТУ СЕДИХ ВЛАСИ: Тежак задатак Мишела Барнијеа да донесе политичку стабилност Француској

Француски улази у нови политички период, с једнаком неизвесношћу.

ЛЕЧЕЊЕ ПО РЕЦЕПТУ СЕДИХ ВЛАСИ: Тежак задатак Мишела Барнијеа да донесе политичку стабилност Француској

Фото: Горан Чворовић

Мандатар за састав Владе, републиканац Мишел Барније обећао је да ће бити промена, али мало ко у то верује. Ситуација је невиђена, кохабитационог премијера неће подржавати његова политичка породица, већ центристичка коалиција око председника.

Истовремено, будућа Влада на челу с осведоченим европејцем неће моћи да опстане без подршке крајње деснице, којој је Макронова странака направила брану на недавним изборима удруживши се са левицом, док су левичари у суботу изашли на улице широм земље да изразе протест. Окупили су се баш тамо где су пре два месеца славили победу.

- У свим демократским земљама када једна коалиција освоји највише гласова, њој се даје мандатар. Победили смо на изборима и резултати из бирачких кутија морају да се поштују – поручила је председница посланичке групе Непотчињених у скупштини Матилд Пано, истичући да је именовање Барнијеа "вређање народног суверенитета", уз оптужбе на рачун Макрона да је "председник аутократа".

Странка Марин Ле Пен за сада неће стављати штап у точкове Барнијеове Владе, али ће помно пратити сваки његов потез. А како изгледа Макронов политички маневар давањем некадашњем европском комесару задатак да састави владу, на свој начин описао је екстремни десничар Ерик Земур.

- Макрон је заменио Макрона десет година млађег, Макроном тридесет година старијим – твитовао је лидер Поновног освајања.

Барније је, преузимајући функцију, признао да се земља налази у политички тешком тренутку. Поручио је да ће тражити решења која функционишу, с намером да одговори на "изазове, љутње, патње и осећај напуштености и неправде" грађана.

- Крећем у отварање нове странице с много смирености коју доносе моје седе власи, и с одлучношћу која је неопходна да ова нова епоха која започиње буде корисна Французима и Француској – истакао је бивши преговарач за "брегзит".

У центар својих будућих активности ставио је борбу за лакши приступ јавним службама, безбедност, школски систем, управљање миграцијама, право на рад, бољи стандард, већи утицај Француске у Европи. Поручио је и да ће рећи истину о "финансијском и еколошком дугу који већ тешко оптерећује плећа наше деце". Најавио је и поштовање свих политичких снага у скупштини, што је био миг упућен крајњим десничарима, и економских актера, што је порука усмерена левици, затраживши јединство и смиривање ситуације.

- Научио сам из свог дугог јавног живота да добре идеје долазе одасвуд – порука је којом жели да привуче што већу коалицију.

Било је приметно да Барније није имао ниједну реч захвалности за Макрона који га је именовао и с ким је јуче ручао, нити је поменуо кохабитацију. Истовремено се видело да је ауторитативан. После дугог опроштајног говора свог претходника Габријела Атала питао је да ли сада и он може да каже неколико речи, додао да му је сто био прилично празан као опаску на Аталове поруке да га на радном столу чекају разни започети досијеи у раду Владе, а поручио је и да су му се допале "лекције, односно инструкције" које му је дао.

Атал се иза кулиса оштро супротставио председнику Макрону када је одлучио да распусти скупштину. Говори се да би сада могао да му буде и један од главних противника на председничким изборима 2027.

- Осам месеци је кратко и не кријем када кажем да осећам одређену фрустрацију што одлазим тако брзо. Али, одлазим и са осећајем испуњене обавезе – рекао је Атал предајући функцију Барнијеу.

Истакао је да се земља налази у потпуно невиђеној политичкој ситуацији.

- Француска политичка сцена је болесна. Али, излечење је могуће – казао је Атал и као услов за то навео да сви прихвате да буду на висини историјске одговорности и изађу из сектаризма, политичких удараца и престану да све гледају црно.

Рекао је да је Француска 2024. године пуна парадокса, са забринутошћу и љутњом, док је незапосленост најмања у последње четири деценије а инфлација се вратила на ниво од 2021. године, уз дефетизам и истовремено изузетно успешно организовану Олимпијаду.

- Има више разлога да се надамо, него да сумњамо – рекао је поупуларни бивши премијер у непопуларној власти који је испраћен дугим аплаузом најближих сарадника окупљених у дворишту Матињонске палате.

И док се Барније повукао у кабинет, Атал је кренуо у шетњу улицама Париза окружен камерама, ширећи и даље ауру. Можда, и будућег председника.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

ОСТВАРИЛИ СМО ЦИЉ, ПОБЕДИЛИ СМО: Филип Петрушев задовољан после победе над Данцима