ШЕСТ МЕРА ИЗ ЕВРОПЕ КАО КАЗНА БЕОГРАДУ: Који план ЕУ има на столу уколико наша земља остане чврста и не уведе санкције Русији

Д. МИЛИНКОВИЋ

11. 10. 2022. у 08:00

ПОТПУНА изолација Србије, повлачење инвестиција са Запада и затварање фабрика, блокада извоза у европске државе, суспензија преговора са Европском унијом, завртање бриселске касе, па чак и поновно увођење виза - најрадикалније су претње са којима се Београд суочава због свог принципијелног става да поштује територијални интегритет Украјине, али и да не прекида сарадњу са Русијом.

ШЕСТ МЕРА ИЗ ЕВРОПЕ КАО КАЗНА БЕОГРАДУ: Који план ЕУ има на столу уколико наша земља остане чврста и не уведе санкције Русији

Фото ЕПА

То су уједно, тврде поједини саговорници "Новости", и црвене линије које би значиле да је штета политичког курса неувођења санкција Москви већа од користи. С друге стране, има много оних који сматрају да нема веће користи од подршке коју нам Руси пружају око Косова, спречавајући његов улазак у УН, у одбрани Републике Српске и енергетској стабилности.

Да се маневарски простор спољнополитичког државног курса све више сужава, Србији се увијено предочава у званичним сусретима, али и врло директно неформалним дипломатским каналима. На све тежу и компликованију ситуацију у којој се нашла наша земља указао је и председник Александар Вучић у суботњем обраћању грађанима. Он је рекао да ћемо задржати овакву политику до "тренутка док штета која се буде наносила Србији не буде толико већа од свега другог да ћемо морати да признамо да је жеља неких да униште позицију наше земље таква да морамо да прихватимо неку другачију реалност".

Фото Танјуг

Притисак да Србија заузме страну не јача само споља, већ и изнутра. Има и све отворенијих позива и из државног врха и водеће странке СНС да се прикључимо санкцијама Русији.
Вучић је јуче још једном поновио да ће при доношењу одлука кључно бити да бринемо, градимо и чувамо своју земљу:

- Не треба имати сумње у то да ће групе за притисак, у којој је и део медијских и политичких номенклатура у Србији, под директним страним утицајем да раде страшан посао против државе, како би утицале на доношење одлука руководства против интереса своје земље у било ком смеру, било са Истока, било са Запада. Али, не бринем много због њих, њима је једина политика да нападају мене. Обично су контрадикторни у тим нападима и у својим изјавама. Оптуживали су ме да ћу 3. априла да уведем санкције, да ме баш брига за пријатељства, а они су се појавили 3. априла и рекли - Вучићу уведи санкције. Сада ме критикују што нисам, сутра ће да кажу што јесам, прекосутра опет што нисам.

Брисел решен да додатно притисне Србију, Фото АП

Сузана Грубјешић, из Центра за спољну политику, напомиње да би прекид сарадње са ЕУ могао да има катастрофалне последице, пре свега на нашу привреду која у земље Уније извезе 73 одсто онога што произведе и да доведе до повлачења компанија у којима ради неколико стотина хиљада људи:

- По најгорем сценарију био би то практично повратак у деведесете, јер би суспензија преговора са ЕУ могла да доведе и до поновног увођења виза и спустила би рампу за бројне предприступне фондове и за сарадњу коју имамо у разним областима, од здравства до образовања.

Русија ужива велике симпатије у нашем народу, Фото А. Станковић

Грубјешићева указује да су и са Русијом наши односи разгранати у разним сегментима, од којих је енергетика највидљивија. У светлу решавања косовског питања остаје позиција Русије у Савету безбедности УН где има право вета. Она каже да не треба занемарити и јавно мњење које је изразито проруски оријентисано и противи се увођењу санкција.

Огњен Карановић, председник Центра за друштвену стабилност, каже, за "Новости", да се нажалост не може искључити сценарио да буде пресечен сав доток енергената из Русије, а да она буде маргинализована у УН:

- Уколико би позиција Србије, која је окружена земљама НАТО, постала неиздржива, ако би дошло до претње агресијом или економском и политичком изолацијом, онда би Србија свакако применила мере да заштити своје националне интересе, али то не мора нужно да значи увођење санкција. Прошло је више од 230 дана а ми се нисмо придружили ембаргу, Србија је једина држава која се налази на путу ЕУ која то није учинила, због поштовања према Русији и наших братских веза и зато што принципијелно поштујемо међународно право. Да ли ћемо бити суочени са неком претњом која би могла Србију да врати десетинама година уназад не зависи од нас, то се налази у рукама великих сила. Нико не жели дисбаланс односа са Русијом, али Србија ће на првом месту гледати своје интересе.

* * * * * * * * *

AМЕРИЧКИ АМБАСАДОР У БЕОГРАДУ КРИСТОФЕР ХИЛ О ПОЗИЦИЈИ НАШЕ ЗЕМЉЕ

СЛОЖЕНЕ ОКОЛНОСТИ, СРБИЈИ ТРЕБА ПОМОЋИ

АМЕРИЧКИ амбасадор у Србији Кристофер Хил рекао је јуче да је Србија у специфичним околностима када је реч о ембаргу Москви, углавном због велике зависности од руских енергената, и да је ситуација комплекснија да би могло само да се каже "придружите се санкцијама".

Брисел решен да додатно притисне Србију, Фото Танјуг

- Да је то само до нас, а не до Србије ми бисмо рекли морате да се придружите санкцијама, али ми разумемо да постоје специфичне околности. По мени, најбоље би било да се Србија повеже са западним земљама, да се фокусира на оно што се може сада урадити и да настави у том правцу. САД заиста желе да стану поред Србије, коју видимо као историјског пријатеља и партнера. У зависности од тога шта Србија буде предузимала можда ће у будућности она постати наш савезник, али то је питање за вашу земљу.

На питање о решавању косовског проблема Хил је рекао да било то у овом или следећем веку "Срби када се пробуде видеће да су Албанци узели Косово за себе" и зато се како је рекао, нада да ће нормализација бити постигнута у међувремену како би се наставило са стварима које су важне просечним људима.

* * * * * * * * *

МИНИСТАРКА ЈАДРАНКА ЈОКСИМОВИЋ УКАЗУЈЕ

ЧЕКА НАС КРИТИЧКИ ИЗВЕШТАЈ

МИНИСТАРКА за европске интеграције Јадранка Јоксимовић рекла је да је витални интерес Србије чланство у ЕУ и да се размишља стратешки како да се позиционира држава, како бисмо са што мање штете прошли кроз овај период. Европска комисија ће сутра објавити тзв. пакет о проширењу, који ће садржати и годишњи извештај о напретку Србије у свим областима важним за европске интеграције, а Јоксимовићева је рекла да је предоминантни тренд у овом тренутку геополитички дискурс и геополитички угао гледања.

Фото Танјуг

Она очекује да ће извештај, без обзира на помак у владавини права и економији, бити критичан у односу на постављање Србије везано за рестриктиван режим према Русији. Јоксимовићева је рекла да Србију кошта неувођење санкција Русији, али да би државу такође коштало и да не слуша шта грађани мисле, додајући да су наше црвене линије међународно право и преговарачки оквир са ЕУ.

И стране инвестиције као средство уцењивања, Фото Танјуг

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (81)

ТРАДИЦИЈА СЕ НАСТАВЉА: Фондација Меридиан вредним стипендијама по пети пут наградила најбоље академце у земљи