РЕЗОЛУЦИЈА ЕП О СРБИЈИ: Санкције Русима или ништа од Европе
ПО већ устаљеном сценарију када су у питању извештаји и резолуције Европског парламента о Србији, спреман је још један нацрт у којем се Београд позива да уведе санкције Русији због украјинске кризе и самим тим стави свима до знања да му је европски пут приоритет. Овај документ практично условљава преговоре и отварање поглавља испуњењем услова.
- Европски парламент жали због чињенице да се Србија није ускладила са санкцијама ЕУ након руске инвазије на Украјину и позива новоизабране власти да покажу стварну посвећеност вредностима ЕУ и да се ускладе са одлукама и ставовима ЕУ у спољној и безбедносној политици, укључујући санкције Русији - пише у нацрту годишњег извештаја ЕП о Србији известиоца Владимира Билчика, а у које су "Новости" имале увид.
У документу се изражава и "дубока забринутост због ширења дезинформација о руској агресији против Украјине." Србија се, такође, позива и да појача напоре за диверсификацију снабдевања енергијом, а посебно да смањи зависност од Русије.
РУСКО ОРУЖЈЕ И ПРИСЛУШКИВАЊЕ
ПАРЛАМЕНТАРЦИ су забринути и због војне сарадње Србије са Русијом, Белорусијом и Кином и куповине војне опреме, за коју, како тврде, одлази "70 одсто укупних набавки опреме" у Србији. Како је наведено, смета им и прислушкивање лидера руске опозиције у Београду. Жале што нису укинути летови између Београда и Москве.
Коначна верзија требало би да буде представљена на састанку Спољнополитичког одбора ЕП средином следеће седмице, док би пред посланицима на Пленарном заседању ради усвајања резолуције и дебате требало да се нађе у јулу.
Сарадник Института за европске студије Слободан Зечевић истиче да стално заоштравање сукоба између Русије и Запада утиче на појачан притисак поготово на државе које су на путу ка чланству:
- Све су већи притисци да се усклади политика са ЕУ. Многи ће рећи, али ми нисмо чланице. Нисмо, али имамо споразум о стабилизацији и придруживању, имамо обавезу и по томе да се усаглашавамо. Покушавамо да одржимо позицију дистанце, да не учествујемо у конфликту, али је објективно тешко да држава која треба да постане члан ЕУ задржи политичку неутралност. Притисак би се смањио ако би се постигао договор између ЕУ и Русије, али док је интензиван, такви ће бити и притисци на нас. Тешко је задржати став о неувођењу санкција, и мислим да ћемо се држати, али све зависи од последица. Ако нам прекину економске токове, биће тешко да их не уведемо.
Из Европског парламента позвали су власти у Србији да делују против, како се истиче, величања осуђених ратних злочинаца и да прекину сваку реторику подела и акције које подривају интегритет земаља у суседству и угрожавају регионалну стабилност и помирење. Власт се позива да се фокусира на решавање структуралних недостатака у владавини права, основним правима, слободи изражавања, борби против корупције и функционисању демократских институција и јавне управе.
УКИДАЈУ ВЕТО
ПОСЛАНИЦИ Европског парламента усвојили су јуче резолуцију којом се земље чланице ЕУ позивају да започну процес ревизије ЕУ Уговора укључујући и промене процедура гласања унутар Уније.
Европски парламент позива на прелазак са до сада неопходног једногласја и могућности употребе вета на прихватање одлука квалификованом већином у областима као што су санкције и у ванредним ситуацијама.
Жали се због континуираног притиска на правосуђе и јавног негирања међународних пресуда за ратне злочине и позива на приоритетно јачање гаранције за независност и ефикасност правосуђа. Замера нам се и "ограничења слободе и независности медија и злоупотребе медија за стицање неправедне политичке предности, напада на политичке противнике и ширења дезинформација, као и због континуираних физичких напада, застрашивања, говора мржње и политичких увреда на новинаре и цивилно друштво". Власти се позивају да истраже све такве случајеве и да побољшају безбедност новинара, као и на опште поштовање основног права на мирна окупљања и осуђује се насиље група екстремиста и хулигана током мирних протеста.
ПОДСТИЧУ И НА "ЈАЧАЊЕ ВОЈВОДИНЕ"
Од укупно 439 предложених амандмана на нацрт извештаја усаглашено је 40. Међу њима налази се и један у којем се истичу предности процеса децентрализације и подстиче јачање надлежности АП Војводине. Подсећа се да је Закон о финансирању требало да буде усвојен до краја 2008, па охрабрују будућу владу да то питање без даљег одлагања достави скупштини.
У документу се поздрављају одређена побољшања у раду Народне скупштине, али је истакнута забринутост што се запаљиви језик и даље користи током парламентарних расправа. У нацрту се, између осталог, помиње много пута до сада поновљена подршка чланству Србије у ЕУ, истичући да даљи напредак зависи од реформи у свим областима, напретка у владавини права и нормализације односа с Приштином. Поздрављено је отварање кластера у децембру прошле године, а од Брисела и Београда се тражи и да ефикасније представљају предности проширења ЕУ.
Поздрављено је учешће Србије у регионалној сарадњи и посвећеност билатералним односима. Похваљена је одлука наше земље да донира вакцине против ковида региону. Поново је дата подршка дијалогу између Београда и Приштине уз посредовање ЕУ и истакнута важност конструктивног ангажмана обе стране у циљу постизања свеобухватног правно обавезујућег споразума о нормализацији, што је од кључног значаја за напредовање "обе земље" на европском путу.
Упућен је позив за поштовање и пуну примену свих досадашњих споразума, укључујући и оснивање ЗСО. Тражи се и јачање напора за решавање питања несталих и "електроенергетских аранжмана" на северу Косова.
- Изражавамо жаљење због одлуке Владе Косова да одбије предлог којим би се омогућило прикупљање гласачких листића бирача, како би им се омогућило да гласају на територији Косова на изборима у Србији 3. априла 2022, као што је то био случај раније - истакнуто је.
Похваљен је напредак постигнут у развоју функционалне тржишне економије и успешно ублажен утицај ковид-кризе. Упркос побољшањима, тржиште рада и даље пати од структурних проблема. Србија треба даље да прилагођава образовање и обуку потребама тржишта рада.
Поновљена је забринутост због све веће зависности Србије од кинеских инвестиција, а власти се позивају да побољшају транспарентност и процену утицаја кинеских инвестиција на животну средину. Помиње се и брига парламентараца због високог нивоа загађења ваздуха.
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (43)