СА ЛАЖНОМ ДРЖАВОМ НЕЋЕ БИТИ РАЗГОВОРА: Срби на КиМ без верских права и слобода

Д. Зечевић

05. 06. 2022. у 09:00

СРПСКА православна црква на Косову и Метохији одлучила је да до даљег прекине све контакте са косовским властима због кршења владавине права и верских слобода Срба, односно отворене етничке и верске дискриминације.

СА ЛАЖНОМ ДРЖАВОМ НЕЋЕ БИТИ РАЗГОВОРА: Срби на КиМ без верских права и слобода

Фото: Д. Зечевић

Ова одлука коју је прекјуче објавио манастир Високи Дечани уследила је након што је косовска полиција забранила служење литургије у храму Христа Спаса у Приштини.

- Због невиђеног кршења владавине права и верских слобода без преседана против наше заједнице, СПЦ на Косову и Метохији је суспендовала контакте са косовским властима. Отворена етничка и верска дискриминација према нашој цркви наноси штету свим грађанима КиМ - наводи се у објави манастира Дечани.

Додаје се да је на отворено непоштовање судских одлука од привремених институција у Приштини и потписаних споразума које гарантују ЕУ и ОЕБС, СПЦ упозорила међународне представнике и указала на потребу за посебним механизмима у заштићеним зонама верског и културног наслеђа. И док из овог манастира напомињу да се и у најновијем извештају Стејт департмента о верским слободама указује на неспровођење одлуке Уставног суда у Приштини из 2016. године о повраћају 24 хектара земље у власништво манастира, Основно тужилаштво у Пећи, како су пренели приштински медији на албанском језику, покренуло је истрагу против општине Дечани.

Фото И. Маринковић

Међутим, непоштовање судске одлуке о враћању манастиру Високи Дечани, забрана одржавања литургије у храму Христа Спаса у Приштини, спречавање аутобуса са верницима да оду у манастире на литургију, само су неки од примера кршења верских права и слобода Срба на Косову и Метохији.

Фото П. Милошевић

- Нажалост, забрана литургије у Приштини није јединствен случај јер се то протеклих година често дешавало у многим повратничким местима, где су се Срби сусретали о славама и празницима, а свештеници спречавани да служе литургије на рушевинама цркви - истиче Александар Гуџић, историчар из Грачанице, напомињући да су верска права и слободе гарантовани чак и уставом такозваног Косова.

 

НЕСУВИСЛО

НАЈВИШИ законодавни акт самопроглашене државе, напомиње историчар Александар Гуџић, гарантује слободу вероисповести и поставља се питање зашто би свештеници на Косову и Метохији морали представницима власти да најављују литургије, односно верске обреде, што је сада случај.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

АЛКАРАЗ ПОСЛАО МОЋНУ ПОРУКУ СИНЕРУ: Ево шта је шпански тенисер рекао после Јаникове одбране титуле у Мелбурну