СИНОНИМ ХРАБРОСТИ И ОТПОРА: Деветог априла 1999. године почела битка на Кошарама између војника СРЈ и далеко надмоћнијег непријатеља
НА данашњи дан, деветог априла 1999. године почела је битка на Кошарама између тадашње Војске СРЈ са једне и снагама Нато, одосно припандицима “УЋК” и Војском Албаније са друге стране.
Ова битка у којој су се припандици Војске СРЈ, углавном млади војници борили са далеко надмоћнијим непријатељем и у којој су пружали готово надљуски отпор трајала је до 10 јуна. Тог деветог априла, у три сата у зору, отпочела је артиљерисјка паљба од стране Војске Албаније, потпомогнуте припадницима “ОВК” и војницима НАТО (међу којима су били и добровољци из више земаља) на положаје припадника Војске СРЈ .Како су тада извештавали медији на албанској страни границе било је више хиљада наоружаних лица(од две до десет хиљада), међу којима су поред припадника Војске Албаније и терориста ”УЋК” били и припадницци британских специјалних јединица, док је на српскј страни границе било свега око две стотине војника...
Иако су у поподевним сатима после бесомучног гранатирања војника СРЈ, припадници ”ОВК” у поподевним сатима ушли у караулу Кошаре, припадници Восјке СРЈ који су у међувремену добили појачање успели су у наредном периоду до потписивања Кумановског споразума да спрече пробој непријатеља на линији фронта дугој петнаест километара. Иако су припадници ”ОВК”, албанске војске потпомогнути припандицима британких специјалних јединица, немачким и другим добровољцима током двомесечних борби свакодневно покушавали копнени пробој праћен бомбародвањем Нато авијације то им није успело, због чега је битка на Кошарама остала као синоним храбрости младих војника тадашње војске СРЈ са далеко бројнијим и надмоћнијим непријатељем.Иако је према рапсоложивим подацима у овим борбама више од стотину војника СРЈ (тачније 108 војника) изгубило животе, према незваичним наводима на другој странни међу припадницима “ОВК” Восјке Албаније и војницима НАТО било је далеко више жртава између 150 и 300, мада је према неким наводима тај број далеко већи.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (2)