ГРАЂЕНА ЈЕ ИЗМЕЂУ 14. И 17. ВЕКА: Почело уређење тврђаве Форте маре, дела одбрамбеног венецијанског појаса
Након скоро четири деценије организовано је прање спољашње, камене фасаде древне тврђаве Форте Маре, тврђаве на мору, која ће тако добити уређен изглед, достојан културном добру какво представља.
Осим чишћења предвиђено је и ињектирање зидина тврђаве Форте Маре али и Канли куле, а све се реалзује на основу конзерваторског пројекта на који је сагласност дала Управа за заштиту културних добара. Радове обавља херцегновско предузеће „Оутдор адвенчрс“ (Outdoor adventures).
До сада је завршена прва фаза на северном зиду током које је зид очишћен, уклоњено је биље, а потом је почело и прање након чега следи ињектирање, односно попуњавање уочених удубљења. Истовремено се уређује и западни део поред тврђаве, од шеталишта ка путу.
У току је и тендерска процедура за амбијентално осветљење тврђаве како би се њена лепота посебно истакла и ноћу.
Подсетићемо, Форте Маре је део одбрамбеног венецијанског појаса грађеног од 14. до 17. века у дужини 1.000 километара уз обале Италије, Хрватске и Црне Горе. Тврђава је рестаурирана 1833. године, у атрактиван летњи биоскоп адаптирана 1952. а знатно оштећена у земљотресу 1979. У једном периоду у њој је радио и ноћни клуб.
О архитектонском значају тврђаве на мору писао је и чувени београдски архитекта Александар Дероко у књизи Градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Оценио је да је архитектонски склоптврћаве јединствен пример грађевинског континуитета од босанске владавине из 14. i 15. до аустроугарских интервенција у 19. и почетком 20. века. Тврђава је 2017. кандидована за упис на УНЕСКО листу светске културне баштине, у оквиру номинације Венецијанска утврђења 16. и 17. века.
Рађена је касније и допуна кандидатуре и приложене документације јер је требало уклонити филмско платно и трагове вишедеценијског неадекватног коришћења овог објекта са кога се види прелеп поглед на залив и град. Тај део посла углавном је завршен минулих година, а сада је на реду поглед са спољне стране.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)