ПРИЗНАЈТЕ КОСОВО, ПА ГЛАСАЈТЕ! Приштина испоручила ултиматум Београду како би организовала изборе на КиМ, наша страна то одбила

Д. МИЛИНКОВИЋ

23. 03. 2022. у 07:01

СРБИЈА не може и неће да прихвати независност Косова, на чему инститира Приштина, без обзира на цену, јер ни гласови нити власт, нису важнији од државе.

ПРИЗНАЈТЕ КОСОВО, ПА ГЛАСАЈТЕ! Приштина испоручила ултиматум Београду како би организовала изборе на КиМ, наша страна то одбила

Вучић са представницима Квинте

У договорима око одржавања избора на КиМ 3. априла пристали смо на бројне компромисе, да убацимо да се пита Косово за сарадњу, да Приштина омогући ОЕБС да ради, и на крају чак рекли и да се стави официр за везу Владе Србије. Ништа им није било довољно, тражили су да де факто признамо Косово да би дозволили одржавање избора.

Ово је јуче поручио председник Србије Александар Вучић након вишечасовне седнице Савета за националну безбедност и разговора са представницима Срба са КиМ о најновијим околностима у којима се наша земља нашла. Уместо да Срби одмах напусте све институције у покрајини, што је био њихов захтев, решили су да од петка започну мирне протесте против одлуке приштинских власти да им се забрани гласање.

Државни врх јуче је целог дана разматрао нове провокације које стижу из региона, а председник Вучић одржао је и хитан састанак са амбасадорима земаља Квинте, као и консултације са водећим дипломатама Русије и Кине у нашој земљи. Због свега што се дешавало током дана, он је отказао и све предизборне активности планиране за јуче.

Дијалог у Палати "Србија"

Говорећи о одлуци Приштине да не дозволи да Срби са КиМ гласају на изборима 3. априла, Вучић је појаснио да је међу њиховим захтевима била чак и формулација "да Влада Србије моли или тражи од Владе Косова" и указао да је Београд могао чак и на то да пристане, јер то не би значило признање Косова, што свакако не желимо.

Током тешких и комплексних разговора са представницима Срба са Косова и Метохије, који су на моменте били веома емотивни, они су једносгласно тражили не само да напусте све институције у покрајини, већ и да 435 српских полицајаца остави оружје. Вучић није био најсрећнији због предлога и питао их је "шта ћемо дан после".

Фото АП

- Први пут нисмо имали јединствену визију о даљим потезима и активностима. То не значи да између нас постоје било какве сметње на вези. Замолио сам Србе са КиМ, који су ме, признајем, изненадили помало радикалним предлозима, за стрпљење, да поверују мом искуству, "политичком носу". И пристали су. Увек ћу остати уз њих, никада нећу окренути главу од нашег народа са КиМ. Разумем тежину позиције, нисам знао да су људи спремни да жртвују све своје и да су сити свега што им се дешава. Неки су говорили и да су спремни за сукобе, неки да су спремни чак и за одлазак. Замолио сам их да остану да чувају огњишта, да ће држава бити уз њих, али да их држава моли за мало разумевања и за то да можемо добро да израчунамо шта нам је чинити.

Вучић долази на разговоре, Фото Инстаграм

Председник је указао да ово није тренутак да се напречац доносе било какве одлуке, јер је управо то исход који прижељкују сви они којима није стало до тога да наша земља буде снажна, стабилна и просперитетна, која води рачуна о животима својих грађана и њиховој добробити.

- Када бисмо секли преко ноћи плашим се да бисмо могли да уђемо у зачарани круг ратних сукоба. Када једном уђете у тако нешто - повратка нема. Немојте да губимо и нанесемо трајно штету нашем народу, већ ако уђемо у то да изађемо као победници, а у то сада нисам сигуран. Наставићемо разговоре 8. или 9. априла, а свакако ћемо још разматрати одржавања избора, постоји неколико опција и држава ће припремити бирачка места у најближим општинама у централној Србији.

Вучић је упозорио и на опасну игру коју против наше земље играју поједини кругови у Приштини и Подгорици:

- Желе да нас обележе као неко ко је против западне цивилизације, да будемо проглашени за парија државу, да нам уведу санкције. Буквално нас увлаче у сукобе они којима Србија никада није довољно слаба и мала. Ту врсту клопке морамо да избегнемо. И то не радим да бих избегао национално одговорне потезе, већ зато што не смемо да дозволимо да се икада више понови оно што се догађало 2004. Морамо да будемо паметни да сачувамо народ на КиМ.

Српски гласачи на КиМ, Фото Танјуг

Далибор Јевтић, председник општине Штрпце, рекао је да ситуација на КиМ никад тежа када је реч о положају српског народа:

- На делу је инстутуционално насиље над Србима. Чим смо предложили да напустимо све инстутуције, јасно је до које тачке смо дошли. Неко очигледно има намеру да нас стави у што тежи положај, али и да изазове реакцију, како нас, тако и Београда. Нисмо се први пут усагласили око онога што ми као политички представници Срба и што читав народ на КиМ мисли и што мисли председник Србије, али оно око чега смо се сложили јесте да у овом тренутку једино верујемо председнику и нашој држави и желимо да донесемо заједнички најбољу могућу одлуку. Да не будемо себични и да никог у централној Србији не ставимо у тежак положај.

На Савету за националну безбедност, према речима председника, подељени су и нови задаци у најбољој вери, жељи и нади да се могу ублажити све последице најтеже кризе која је захватила свет од Другог светског рата.

- Договорили смо куповину додатне количине нафте за стратешке, енергетске и војне резерве, договорили смо набавку додатне количине млека у праху, а креће из једне земље ЕУ већ хиљаде тона ка Србији.

Иначе, након бурне реакције Србије на одлуку црногорског МСП у вези са гласањем Срба, поново се огласио њихов министар спољних послова Ђорђе Радуловић, који је покушао да "спусти лопту", поручивши да грађани Србије могу да гласају на местима која су за то и предвиђена, у амбасади и конзулатима. Он тврди да из Београда није добио ообјашњење зашто је потребно организовати гласање и на додатним местима - у Сутомору, Беранама и Будви.

Фото Д. Миловановић

Реаговали су и из Брисела, одакле су поручили да су упознати са одговором Министарства спољних послова Црне Горе Амбасади Србије и да су у ЕУ разумели да ће Срби у Црној Гори моћи да гласају у амбасадама и конзулатима те земље. С друге стране, из Брисела су критиковали Куртијеву рампу Србима, уз поруку да је одбијање Приштине да прихвати конструктивне предлоге о модалитетима гласања на територији КиМ, на изборима у Србији 3. априла, у супротности с европским путем Косова.

Брисел и представници Квинте покушали су да представе "практично и прихватљиво" решење за гласање Срба на КиМ, користећи аналогију ранијих примера "гласања грађана изван њиховог места порекла", али засада Приштина на то не пристаје. Дипломатски извори у Бриселу оцењују да су све мање шансе да ће до договора доћи до почетка априла, уз оцену да "Курти ствара непремостиве проблеме".

ПРЕПОРУЧУЈУ СЕ ЗАПАДУ

ПОСЛЕДЊЕ потезе Приштине и Подгорице Срђан Граовац из Центра за друштвену стабилност види као покушаје одређених политичких кругова у региону да се што више препоруче Западу као ревносни у сузбијању руског утицаја на Западном Балкану, а да се истовремено обрачунају са Србијом:

- Сад је јасно да ће Куртијева влада, круг око Мила Ђукановића у Црној Гори и Бакира Изетбеговића у Сарајеву покушати да искористе околности да испровоцирају Београд. А све са жељом да угрозе стабилност Балкана и за то оптуже нас. Ми би требало да будемо промишљени, да хладне главе све стрпљиво сагледавамо и оћутимо на провокације. Сада су страсти уазвреле свуда и по мени треба по сваку цену одбијати тај наратив који упорно потурају, да смо ми експонент руске политике.

БЕРАНЕ НУДИ БИРАЧКО МЕСТО

ПРЕДСЕДНИК Општине Беране Тихомир Богавац изјавио је јуче да је у преговорима са Амбасадом Србије о одређивању гласачког места у том граду за изборе, који ће бити одржани 3. априла.

Додао је да би на тај начин држављани Србије, који имају право гласа а живе у Беранама и у том региону, могли да остваре своје бирачко право.

- Не видим шта је ту сметња. Ми смо са Србијом највише повезани и испреплетени, и ја се надам да ће се доћи до решења - рекао је Богавац.

* * * * * * *

ПОРТПАРОЛ ЕУ О САНКЦИЈАМА ПРОТИВ МОСКВЕ

БЕОГРАД ДА СЕ УСКЛАДИ СА СВИМ ОДЛУКАМА

И У ЕВРОПСКОЈ унији појачавају реторику када је реч о очекивањима да се наша држава придружи санкцијама Русије. Тако је портпарол ЕУ Петер Стано јуче рекао да се Србија последњих недеља придружила неким од пређашњих одлука Брисела, укључујући и оне које се тичу Крима, али да, за разлику од Северне Македоније и Албаније, Београд још није стопроцентно усклађен са свим потезима ЕУ, укључујући и санкције Москви.

- Очекујемо да ће се Србија постепено ускладити са свим одлукама. Овде нису у питању економски интереси, нити је ово питање избора, овде се ради о моралним принципима. Санкције ЕУ су ту да би спречиле Путина да финансира агресију против независне и суверене земље и њених народа. То је оно што покушавамо да објаснимо нашим партнерима са Западног Балкна и широм света - рекао је Стано.

Он је појаснио да, када ЕУ усвоји неке санкције, земље кандидати су позване да се ускладе у периоду од неколико дана или неколико недеља, а да би због озбиљности ситуације у Украјини тај период требало да буде питање дана.

Осврнуо се и на последњи пакет санкција Русији и Белорусији у области енергетике, тврдећи да оне не циљају Србију нити њен енергетски сектор.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (5)

КАКАВ КРАЈ АУСТРАЛИЈАН ОПЕНА! Овакво финале Јаник Синер - Александер Зверев је мало ко очекивао