МИЛАДИН КОВАЧЕВИЋ ОДГОВОРИО РАДОСАВЉЕВИЋУ: Пет година је утрошено на санацију штете коју је нанела влада у којој је био државни секретар

Новости онлајн

01. 03. 2022. у 16:35

ГОСПОДИН Радосављевић говори о спорости напредовања Србије у погледу привредног раста и животног стандарда у периоду 2012-2020. године. Међутим, г. Радосављевић би требало да зна да да је главни разлог ове „спорости“ то што је готово петогодишњи период (2012-2015) био утрошен на санацију штета и других негативних последица коју је Влада у којој је г. Радосављевић био државни секретар оставила за собом у виду девастације привреде и банкротства јавних финансија, рекордних стопа инфлације, спољнотрговинског дефицита и друго - рекао је Миладин Ковачевић, директор Републичког завода за статистику.

МИЛАДИН КОВАЧЕВИЋ ОДГОВОРИО РАДОСАВЉЕВИЋУ: Пет година је утрошено на санацију штете коју је нанела влада у којој је био државни секретар

Фото Танјуг

Тек је након успешно спроведене фискалне стабилизације 2015. године Србија „стала на ноге“ и отпочела циклус раста који се манифестује свим показатељима - БДП, запосленост, инвестиције, СДИ, извоз итд. - и који непрекидно траје све до 2021. упркос пандемији. 

Када је реч о брзини напредовања, г. Радосављевића требало би подсетити на стопе раста БДП-а у 2011. и 2012. години када је БДП „муњевито“ растао по стопама од 2% и -0,7% тако да би се тешко он могао сматрати некаквим експертом за привредни раст, нарочито имајући у виду да нам је Влада у којој је г. Радосављевић био државни функционер оставила још увек необорене, неславне рекорде у стопи инфлације која је 2011. износила 11%, а наредне 2012. године 8% (просечна годишња стопа инфлације). Да споменемо и учешће спољнотрговинског дефицита које је 2012. износило 16,4 %, а 2020. године готово двоструко мање, око 8,8%

Када је реч о развијености мереном БДП пер капита у паритетима куповне снаге (ППП), које спомиње г. Радосављевић, ни ту се није претерано исказао као економски експерт и иста она табела Евростата коју спомиње, показује да се у периоду од 2009. (прва година за коју постоје подаци) па све до 2012. индекс нивоа БДП-а пер капита у ППП у односу на европски просек није „мрднуо“ са 40%. Управо се у периоду, након фискалне стабилизације и покретања циклуса раста, тј. од 2018. па надаље, примећује напредак Србије која је у 2020. повећала свој однос БДП-а пер капита у ППП (индекс нивоа) према европском просеку на 43% што, ма како мало деловало, представља неспоран успех, имајући у виду да је ово побољшање остварено на здравим основама фискалне и монетарне стабилности. Овај напредак је плод мукотрпних реформских процеса, и, ма колико г. Радосављевић бежао од тога, санације последица девастације привреде и јавних финансија коју су нам експерти попут г. Радосављевића за време њиховог „експертовања“ оставили. Овај напредак никада не би био могућ да је Србија остала на курсу економске, фискалне и монетарне политике коју је заговарао и подржавао г. Радосављевић за време док је био државни функционер.
Када је реч о зарадама, није тачна тврдња г. Радосављевића „да просек вуку они који зарађују више“. У периоду децембар 2021 – децембар 2020. просечна нето зарада је порасла за 12,9%, а медијална зарада за 9,6% што говори да медијална зарада прати раст просечне зараде. При томе, медијална зарада није порасла са 49.000 РСД на 50.000 РСД, већ је у децембру 2020. године износила 48.676 РСД, а у децембру 2021. достигла је ниво од 53.349 РСД. Ма колико г. Радосављевић покушавао да релативизује и минимизира напредак Србије, чињенице се не могу сакрити, а чињенице говоре да је просечна годишња зарада са 366 ЕУР у 2012. повећана на 635 ЕУР (децембар 2021) и да је Србија по први пут пристигла Бугарску (нето зарада 645 ЕУР), једну чланицу ЕУ и да су зараде данас више него у земљама нашим суседима, што је пре десет година била „мислена именица“.

У својим популистичким идејама о зарадама и предизборној демагогији г. Радосављевић је заборавио да спомене један врло битан статистички показатељ, а то је број грађана Србије који уопште имају зараде. Стопа незапослености 2012. износила је 26%, а 2020. је смањена на испод 10% (9,6%), што говори много више од његових прича о медијалној заради. Такође, г. Радосављевић вероватно не зна да није испоравно упоређивати номиналне вредности зарада у различитим земљама изражене према домецилном валутном курсу (нпр. према евру). Поуке ради, да кажемо да треба номиналне величине просечних зарада делити са односом БДП-а пер капита у посматраној земљи и нпр. просека БДП-а пер капита у ЕУ... и тако упоређивати добијене величине са адекватним величинама у другим земљама.  
Србија показује напредак и у погледу показатеља сиромаштва и без обзира на покушаје г. Радосављевића да Србију прикаже у што тамнијим бојама, према висини стопе ризика од сиромаштва (21,7%) Србија ипак није најсиромашнија држава у Европи. Треба споменути да су управо у Бугарској и Румунији, које г. Радосављевић узима као примере, стопе ризика од сиромаштва више у односу на Србију (Бугарска 23,8%, Румунија 23,4%, Црна Гора 22,6% и Албанија 21,8%). Свака стопа сиромаштва је исувише велика, али неспорно је да стопе основних показатеља сиромаштва и социјалне искључености опадају у периоду од 2012. до 2020. године. Стопа ризика од сиромаштва која је у 2013. години износила 24,5%, спуштена је на 21,7% у 2020. години, док је стопа ризика од сиромаштва или социјалне искључености (АРОПЕ) у истом периоду опала са 42,0% (2013) на 29,8% (2020).

Покушаји г. Радосављевића да релативизује раст животног стандарда и БДП-а, и његове популистичке идеје о „муњевитом“ расту зарада намећу питање зашто ове идеје г. Радосављвећ није остварио онда када је за то имао прилике. Ма колико г. Радосављевић покушавао то да оспори, Србија 2022. и 2012. су два различита света у свим релевантним статистичким показатељима раста и развијености, да не говоримо да о развијености инфраструктуре, техничко-технолошкој опремљености привреде и перспективама раста и развоја које су у годинама „експертовања“ г. Радосављевића 2011. и 2012. биле практично непостојеће.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.

14. 11. 2024. у 17:17

Коментари (0)

ДАЧО, ЈОШ ЈЕДАН ДАЧА ЈЕ НА ПУТУ! Зашто је Окановић сину дао име по Данилу Лазовићу? Заједно смо се молили Богу