РЕФЕРЕНДУМ НИЈЕ ПОЛИТИЧКО ИЗЈАШЊАВАЊЕ: Алумни клуб Правосудне академије о променама Устава

В.Ц.С.

12. 01. 2022. у 17:08

АЛУМНИ клуб Правосудне академије, струковно удружење судија, тужилаца и полазника Правосудне академије (АКПА) сматра да грађани Србије своју одлуку на референдуму о промени Устава у области правосуђа, 16. јануара, не би требало да заснивају на политичким разлозима.

РЕФЕРЕНДУМ НИЈЕ ПОЛИТИЧКО ИЗЈАШЊАВАЊЕ: Алумни клуб Правосудне академије о променама Устава

FOTO: Arhiva novosti

Како наводи АКПА, референдум, као демократска институција непосредног изјашњавања грађана о питањима од највишег значаја, не сме се поистоветити са страначким изборима, који ће свакако бити одржани касније ове године.

- Питање на које грађани треба да се изјасне односи се само на правосуђе и грађани на њему неће изразити никакав политички став. У јавности постоје бројни покушаји да се питање референдума искористи у предизборној кампањи политичких снага и такви покушаји могу судијама, тужиоцима и правосуђу у целини само да нанесу штету - кажу у АКПА, и објашњавају да је референдум завршетак дугогодишњег процеса коме је претходио друштвени дијалог.

Током њега расправљало се о темељима правосуђа, начину избора судија и тужилаца и гаранцијама њихове независности, односно самосталности. По оцени АКПА, која већ годинама учествује у том процесу, предложене промене садрже низ добрих решења којима се директно побољшава положај судија и тужилаца, посебно оних који се налазе на тзв. пробном мандату, а он се, према предложеним променама, укида.

- Добродошло је и решење којим се измешта избор судија и председника судова из парламента, што је посебно значајно ако се има у виду да се у последње време повећао број необразложеног одбијања Народне скупштине да изврши одређене изборе у правосуђу. С друге стране, у Акту о промени Устава, о коме ће се грађани на референдуму изјашњавати, нису садржани услови за избор судија, а што је сугерисала Венецијанска комисија, нити је решено питање положаја Правосудне академије, те је изостављено питање финансијске самосталности судства. Изостављање ових питања не чини Акт о промени Устава неприхватљивим, али то значи да ће у случају успеха на референдуму неки од кљуних питања бити решавана на законском нивоу - поручују из АКПА.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НИСАМ БИО СПРЕМАН ЗА ОВО ПИТАЊЕ! Александер Зверев о теми чије разрешење и Србија чека