ИНТЕРВЈУ ВЛАДАН ПЕТРОВ: Референдум о уставу нема никакве везе са Косовом
НA референдуму 16. јануара о промени Устава мења се искључиво део који се односи на правосуђе. Искључена је било каква могућност да се преко ноћи у акт унесе нешто што се тиче било ког другог питања, а поготово да се промени Преамбула о Косову и Метохији. Гарантујем да је уставне амандмане писала струка, а не политика. Коначни суд ће дати грађани. Овако за "Новости" говори професор уставног права Владан Петров, који је био члан радне група која је скројила новине у Уставу.
Месец дана уочи изјашњавања већина грађана не зна какве су промене. Шта се тачно мења?
- Гарантује се сталност судијске функције и предвиђа да је судија обавља док не наврши радни век, а изузетно функција може да му престане пре времена из разлога предвиђених
Шта се још мења?
- Укидају се заменици јавних тужилаца и сви ће имати овлашћења јавног тужиоца. То значи да ће од сада сваки јавни тужилац имати своје предмете и одговарати за њих. Високи савет тужилаштва састојаће се од пет јавних тужилаца које бирају јавни тужиоци, врховног јавног тужиоца, министра правде и четири истакнута правника, које бира Народна скупштина. Дакле, политика се максимално повлачи из избора судија и тужилаца.
ЗАМЕРКЕ
ЗАМЕРКА је да није консултована ванпарламентарна опозиција... - Био је састанак са њима, а неки који траже да се гласа "против" нису се појавили. Нису долазили ни раније на бројна јавна слушања која је организовала Скупштина. Они који су дошли сматрају да судије треба да бира Скупштина, што у таквом облику не постоји ни у једној европској држави. Понављам, суштински, концепт избора судија на сталну функцију од стране Скупштине напуштен је још у Уставу из 2006. године. Па, није ваљда да се треба враћати у том погледу превазиђеном Милошевићевом уставу из 1990?
Месец дана пред гласање кампању води само опозиција, која тврди да ће судије бирати корумпирана удружења, а траже и да се референдум одложи за после избора?
- Кампања ће се интензивирати ових дана. Према Закону о референдуму, не постоји могућност да државни органи учествују у кампањи, али то могу странке. Поједине странке и удружења то користе да позову грађане да гласају против, али се углавном не баве слабостима текста уставних амандмана већ њиховом измишљеном политичком позадином. Замерају да је Скупштина једностраначка, па самим тим нелегитимна. И да смо чекали коначне резултате следећих парламентарних избора, не постоји никаква гаранција да бисмо добили Скупштину суштински другачијег политичког састава. Да ли то значи да се са уставним променама које су неопходне ради јачања владавине права и боље судске заштите права грађана мора чекати све док парламент по нечијој оцени не постане довољно плуралистички? И ко би то имао право да оцењује, ако не сами грађани на изборима?
Људи правосуђе идентификују са процесима који предуго трају. Хоће ли се ефикасност поправити?
- Неће се осетити никакав бољитак дан после амандмана уколико прођу, али без квалитетног Устава, истинске реформе нема. Акт је равнотежа између европских стандарда и наше реалности. Стратешки циљ је правда у разумном року и једнакост грађана пред законом. Циљ је већи ауторитет судства и судијске функције у очима грађана. Ове уставне промене стварају претпоставку за такво правосуђе у будућности.
ПРОМЕНЕ
СМАТРАТЕ ли да ћемо ускоро Устав мењати у другим областима? - Уверен сам да не. Ове промене су биле нужне да бисмо коначно започели дуго најављивану реформу правосуђа, која мора да крене од Устава. Неке друге промене Устава, а нарочито често злонамерно спомињање промена Преамбуле и одрицања од суверености на територији КиМ, нису нити ће још дуго бити на дневном реду. Неки противници ових промена себе називају уставобранитељима. Бранити Устав значи мењати његове лоше одредбе, попут ових актуелних о правосуђу, али штитити основне вредности на којима Устав почива као што су државна сувереност и људска права.
Венецијанска комисија је дала зелено светло, али две препоруке нисмо прихватили. Које?
- Рекли су да су сва предложена решења у складу са европским стандардима. Ипак, Комисија је сматрала да би било идеално да у ВСТ не буду министар правде и врховни јавни тужилац. Друга препорука се тицала састава петочлане комисије која бира истакнуте правнике за чланове ВСС и ВСТ, ако се у Скупштини не постигне захтевана двотрећинска већина од укупног броја посланика. Ми смо предложили комисију коју чине председник Врховног суда, председник Уставног суда, врховни јавни тужилац, заштитник грађана и председник Скупштине. Тај исти састав Комисије био је и 2018. када се Венецијанска комисија сагласила са њим. И овог пута они нам нису предложили неко конкретно боље решење. Мишљење Венецијанске комисије је у свему осталом изразито повољно.
Чини ли вам се да се Устав често крши тамо где треба да буде његова прва линија одбране - на јавној политичкој сцени и у институцијама?
- Демократије имамо можда превише на улицама, али недовољно правне државе у институцијама и судству. Морамо много да радимо на уставној култури код носилаца јавних функција и грађана. Устав је светиња и не служи да би се селективно примењивао.
БОНУС ВИДЕО:
"ФТ1П" ОТКРИВА: Како пријавити раднике онлајн на једном месту?
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)
МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.
14. 11. 2024. у 17:17
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
ЧИТУЉА КОСТИЋУ ОД ДЕЦЕ: "Живиш кроз нас - настављамо с поносом"
МИОДРАГ Костић, оснивач и председник МК Групе, преминуо је у среду ујутру.
14. 11. 2024. у 12:46
Коментари (2)