ДРЖАВА НЕ МОЖЕ ДА УБЕЂУЈЕ ГЛАСАЧЕ: Закон о референдуму брана да кампања за изјашњавање о уставним изменама буде активнија

С. РОВЧАНИН ТОМКОВИЋ

25. 12. 2021. у 09:24

ДО референдума о уставним променама у делу о правосуђу остало је три недеље, а очекује се да ће се кампања интензивирати наредних дана. У медијима ће бити емитован спот у коме се народу објашњава о чему се гласа, а припремљена је сажета писана информација која ће стићи на адресе свих грађана.

ДРЖАВА НЕ МОЖЕ ДА УБЕЂУЈЕ ГЛАСАЧЕ: Закон о референдуму брана да кампања за изјашњавање о уставним изменама буде активнија

Фото И. Маринковић

Укључили су се и представници струке како би им објаснили зашто је важно да 16. јануара изађу на биралишта и подрже уставне промене, а на сајту Народне скупштине налази се комплетан акт о измени највишег правног акта.

Брану да кампања буде активнија представља Закон о референдуму који забрањује државним органима да учествују у убеђивању грађана.

- То значи да председник, министри, посланици не смеју са својих функција да агитују за промене Устава. Дакле, према закону, јавни функционери не могу у том својству, нити у ситуацијама у којима се налазе поводом вршења јавне функције, водити референдумску кампању. То смеју да чине само као представници странака - објашњавају за "Новости" у Републичкој изборној комисији која спроводи референдум.

Подсећају да у Закону пише да организатор референдумске кампање не може бити државни орган, орган аутономне покрајине и јединице локалне самоуправе, јавна установа и јавно предузеће, привредно друштво и предузетник који обавља услуге од општег интереса, установа и привредно друштво са учешћем државног капитала... Такође, организатор референдумске кампање може бити свако домаће правно лице, два или више правних лица на основу закљученог споразума, као и група грађана...

Ову одредбу закона почеле су да "користе" поједине опозиционе странке које референдумску кампању спроводе као својеврсну увертиру у изборе 3. априла следеће године. Неки чак и повезују ова два изјашњавања, убеђујући да је "не" уставним променама уједно и "не" актуелној власти. А, део тврди да га не треба ни спроводити у "једностраначкој скупштини".

Кампању против уставних промена воде Заветници, Двери, Доста је било, Демократска странка Србије... У Народној странци се и даље вага да ли га бојкотовати. Лидер Демократске странке Зоран Лутовац је поручио да сви треба да се фокусирају на изборе, а не да се разводњава пажња и енергија, што се управо чини вођењем референдумске кампање.

За то време из табора власти шаљу поруке да су уставне промене искључиво везане за европски пут Србије, упозоравају да ће процес бити успорен уколико се не гласа - "да", и одбацују тврдње појединих да изјашњавање има било какве везе са одребама у највишем правном акту око Косова и Метохије.

Иначе, грађани треба да се изјасне да ли су за то да се смањи улога парламента у избору судија и тужилаца. Скупштина ће сада, уколико новине прођу, бирати по четири истакнута правника, који ће касније са судијама и тужиоцима, бирати носиоце правосудних функција.

ПРАГА НЕМА

КОЛИКО год људи да изађе на референдум, он ће бити успешан и одлука ће бити донета на основу става већине. Праг излазности је укинут недавним усвајањем новог закона.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ТРАМП НАПРАВИО УЖАСАН ПРОБЛЕМ ЗАГРЕБУ: Катастрофалне вести за Хрватску