ВЕЋИ ПОТРЕС ПРЕТИ РЕГИОНУ? Срђа Трифковић упозорава после пада Кабула - Талибани ће имати пуне руке посла
КИНА може одиграти важну улогу у томе да смена власти у Авганистану не изазове већи потрес у региону.
Она има стратешке разлоге да са талибанима пронађе заједнички језик, а то су крупни економски пројекти са Новог пута свиле. Кинески пројекти су и од великог значаја за Пакистан, што је тренутно изузетно важно и за Заједницу Независних Држава.
Ово каже историчар и публициста Срђа Трифковић коментаришуући смену власти у Авганистану.
Он истиче да је Кина заправо спољна сила која је најзаинтересованија за успостављање модуса вивенди са Покретом талибан (терористичка организација забрањена у Русији), јер има велике, стратешке материјалне инвестиције, пут, пругу и цевовод до Персијског залива.
- То је кључни елемент у кинеској стратегији ’Један појас, један пут‘. Истовремено су Кинези и током америчког присуства у протеклих 20 година направили знатне инвестиције у Авганистану, пре свега у рударски сектор, у игри су крупни пројекти. То што су недавно примили талибанску делегацији у Пекингу је такође веома значајно, то значи да пре свега треба рачунати на чисто прагматични фокус на успостављање функционалних односа. Верујем да ће то функционисати, зато што и Пакистан преко своје Војно-обавештајне службе има огроман утицај на талибане - сматра Срђа Трифковић.
Трифковић додаје да је Пакистан кроз године кризе у Авганистану играо двоструку улогу, тајно помагао талибане, макар толико да не буду поражени до краја.
Он је уверен да ће у предстојећем периоду талибани наступати умереније, управо по савету својих пакистански пријатеља.
Минимална опасност за ЗНД
С друге стане, очигледно је да две велике силе, Русија и Кина, нису изненађене америчким напуштањем Авганистана. Обе земље имале су недавно и билатералне сусрете са представницима талибана који су путовали у Москву и Пекинг.
Да ли ови сусрети потврђују да је ситуација другачија него пре двадесет година? Трифковић верује да јесте, да, како је назива, бившој совјетској централној Азији, односно Заједници независних држава прети минимална опасност од ширења проблема из Авганистана.
- У самом северном Авганистану постоји једна тампон зона која није савршено лојална талибанима, њихов традиционални бастион, упориште у паштунском југу, у зони Кандахара и Херата, такође, ту су њихови истојезични верници на пакистанској страни границе. Тако да је и за Пакистан од пресудног значаја да задржи кинески фокус на инфраструктуром пројекту луке Гвадар на ’Појасу и путу‘. Подвлачим, они ће утицати на талибане да се уздрже од било каквих потеза који би довели до кинеског преиспитивања инвестиција“, каже Трифковић.
Талибани морају да контролишу „господаре рата
Он додаје да је самим тим и мања могућност ризика за земље у окружењу које припадају Заједници независних држава.
Иако је, како тврди Срђа Трифковић, кинеско присуство тренутно огроман стабилизујући фактор у Авганистану, велики део посла је и на самим талибанима који ће своје људе морати да држе под контролом.
- Талибани ће сада имати пуне руке посла да са локалним племенским газдама и локалним ’господарима рата‘ успоставе функционални баланс политичких снага. Они сада по први пут контролишу и север земље, што није био случај у октобру 2001. године, када је почела америчка интервенција, али мислим да је сада опасност од домино ефекта који ће се ширити на Таџикистан, Туркменистан или на запад према Ирану или на југ према Пакистану минимална.
Трифковић је коментарисао и спремност Северне Македоније, али и привремених власти у Приштини да приме избеглице из Авганистана. Каже да не треба заборавити да талибани контролишу све граничне прелазе, да неће пустити никога да оде ако није испитан за саучесништво и сарадњу са окупационих снагама.
- Велико је питање колико ће уопште бити авганистански избеглица, процесуирање оних који су већ поднели захтев да се населе у некој од западних земаља ишло је веома споро, очигледно није постојала велика политичка воља да се њима угоди, заправо, да се они спасу. А што се тиче Резолуције 1244 и прихвата на Косову, међународно право је толико пута погажено на Косову и Метохији, у Босни и Херцеговини, уопште широм бивше Југославије, да је малтене трагикомично да се уопште поставља питање на шта имају, а на шта немају право Американци. Они ће урадити оно што могу, уколико им се то допусти - закључује Трифковић.
(rs.sputniknews.com)
Препоручујемо
ТАЛИБАНИ ДОНЕЛИ НОВУ ОДЛУКУ: Авганистан престаје да производи наркотике
17. 08. 2021. у 18:44
ЕКСКЛУЗИВНО ЗА "НОВОСТИ": Милка је у Кабулу, открива каква је ситуација у граду који држе талибани
17. 08. 2021. у 18:34 >> 18:37
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (1)