СРБИ У МРЕЖИ И НА МРЕЖАМА: После Инцковог закона, "твитер" и "гугл" уважили захтев муслимана да се цензуришу објаве о Сребреници

Д. МИЛИНКОВИЋ

14. 08. 2021. у 06:50

УКОЛИКО компаније "Гугл" и "Твитер" позитивно одговоре на захтев бошњачких лобиста да се цензуришу, кажњавају и укидају сви налози на којима се негира наводни геноцид у Сребреници, српска страна могла би да узврати захтевом да се са ових платформи брише и свака релативизација злочина над Србима у БиХ или величање "Олује".

СРБИ У МРЕЖИ И НА МРЕЖАМА: После Инцковог закона, твитер и  гугл уважили захтев муслимана да се цензуришу објаве о Сребреници

Фото Архива

Јер, ако се прихвати аргумент Емира Рамића, из Института за истраживање геноцида Канада (ИГК), да "негирање геноцида представља говор мржње", онда нема дилеме да је и те какав говор мржње глорификовање и слављење највећег етноцида на тлу Европе после Другог светског рата, током којег је прогнано више од 250.000 Срба.

Саговорници "Новости" сматрају да нема дилеме да је иницијатива Рамића упућена директно руководствима "Твитера" и "Јутјуба" део шире акције. И то оне коју режирају и диригују у појединим центрима моћи на Западу, а спроводе бошњачка и друге политичке и националне елите у региону и све са циљем да се Република Српска прогласи геноцидном творевином и да се тако обесмисли њено постојање.

Једногласно Народна скупштина РС одбацила је Инцков закон , Фото НСРС/Танјуг

Рамић је деценијама један од најактивнијих бошњачких лобиста у Канади и његов рад је углавном фокусиран на доказивање наводног геноцида у Сребреници и наметања ове теме у западном јавном мњењу. Зато и не чуди што се његов захтев интернет платформама практично у дан поклопио са почетком примене наметнутог закона бившег високог представника Валентина Инцка о кажњивости негирања геноцида. "Лов" на Србе који је отворио Инцко, Рамић сада очигледно жели да пренесе и на друштвене мреже.

Милан Петковић, потпредседник Народне скупштине Републике Српске, иначе и адвокат, каже, за "Новости", да уколико се "Твитер" и "Гугл" у овом случају одлуче на цензуру, ту се завршава свака прича о слободи говора:

- Тачно је да друштвене мреже имају нека своја правила о пословању, па и томе да ли ће ставити забрану на одређени садржај, као што су то рецимо учинили са налогом Доналда Трампа због неких његових изјава. Међутим, овде се очито ради о утицају јаких лобија који бошњачки политичари имају још од деведесетих, када су промовисали самосталност БиХ и водили акције против српског народа. Не видим зашто је негирање геноцида више опасно од негирања других ратних злочина попут етничког чишћења, као што је била "Олуја". А "Олуја" не само да се негира као злочин, него се слави, и то у земљи која је чланица ЕУ.

Фото АП

Треба да се укључе и Српска и српски лобисти који ће такође тражити да се такво величање забрани на овим друштвеним мрежама.

Предраг Рајић, из Центра за друштвену стабилност, каже нам да део међународне заједнице има за циљ да се злочин у Сребреници квалификује као геноцид и да се предупреди свака могућност расправе о конкретној правној квалификацији тог злочина:

- Апсолутно лично не доводим у сумњу постојање и размере самог злочина у Сребреници, који је свакако био страшан и за сваку могућу осуду. Али, овде се тражи забрана било какве полемике о правној квалификацији тог злочина. То заправо само продубљује ионако већ постојеће поделе у БиХ и никако не доприноси помирењу у тој држави. Комплетан овај наратив, од пресуда Хашког трибунала до последње потенцијалне одлуке друштвених мрежа, има за циљ да се Српска представи као ентитет који је настао на злочину геноцида, да се на тај начин отвори могућност да се њене институције ослабе, односно да се пре или

Емир Рамић, Фото Архива

касније - укине.

ПАНДОРИНА КУТИЈА ЦЕНЗУРЕ

У ВЕЗИ са захтевом Института за истраживање геноцида да се блокира свако негирање геноцида, из "Твитера" и "Гугла" засад су рекли да они имају јасно установљену политику која "санкционише сваки говор мржње", односно која "забрањује садржаје који минимизирају или негирају добро документоване, насилне догађаје, укључујући и геноцид у Сребреници".

Предраг Рајић каже да на друштвеним мрежама генерално постоји тенденција да се уведе нека врста цензуре, иако су ове платформе и настале као простор да се износе различита мишљења и ставови:

- Цензура можда може бити оправдана у одређеним сферама безбедности, превенције тероризма, регрутације терориста, ширења идеја које су супротне савременој цивилизацији, ширења идеја идеологија зла, као што су нацизам и фашизам. Али ми овде имамо један други проблем, а то је што се у последње време друштвене мреже користе и да би се наметнуо неки политички наратив. Плашим се да би ова забрана, уколико се уведе, била у служби тог наратива који је супротстављен РС.

Фото Архива

ЖАЛИО СЕ ТРУДОУ НА ДОДИКА

ДО САДА је све што носи предзнак "српски" углавном било на удару Института за истраживање геноцида Канада на чијем челу је Емир Рамић. Он је неколико дана пре подношења иницијативе "Гуглу" и "Твитеру" да се цензурише садржај који негира геноцид у Сребреници, писао и канадском премијеру Џастину Трудоу. Тражио је од њега да Канада заштити територијални интегритет, независност и сувереност БиХ и да предложи високом представнику у БиХ да трајно суспендује Милорада Додика из политике. Рамић је у писму напао Додика да је одбацивањем Инцкове одлуке о забрани негирања геноцида, као и поновним негирањем геноцида и најавом дисолуције државе БиХ, опасно угрозио мир и сигурност.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (1)

МИ НИСМО КРАЉЕВСКА ПОРОДИЦА: Син краљице Камиле проговорио о краљу Чарлсу и породичним односима у палати