СКЕНИРАЊЕ

Пише: Биљана Радивојевић

26. 09. 2024. у 07:30

КАД нећеш, нађеш изговор, кад хоћеш - нађеш начин.

СКЕНИРАЊЕ

Новости

Годинама су се здравствене установе правдале великом навалом на дијагностику скенером и да више нових пацијената стане у ред него што успевају да сниме. Тако је формиран списак од готово 3.000 људи, а чекање на ЦТ постало хронично. Кад је, ресорни министар Златибор Лончар "постројио" директоре, а они кадар и опрему, за два дана, у две смене, на 115 скенера прегледано је 2.806 грађана, односно сви који су били на листи чекања. Значи када се мора - може.

Није јавашлук подједнако укорењен у свим здравственим установама, па ни оштар тон министра Лончара није био упућен свим директорима. Има, наравно, менаџера, начелника, шефова одељења и лекара клиничара који раде професионално, одговорно, савесно. Али, генерално, ефикасност здравственог система није подигнута еквивалентно огромним улагањима у нове болнице, опрему, запошљавање кадра.

Затајило се, чини се, понајвише у организацији посла и дисциплини. Када је здравство, не тако давно, пре само деценију и по, имало неколико десетина скенера, морало је да се чека на преглед. Сада је са 115 апарата у функцији, широм Србије, прављење листа чекања, не рачунајући спискове заказивања са терминима у оквиру месец дана - недопустиво. Упркос томе што има много неселективног упућивања на најсофистицираније апарате, за стања која могу да се дијагностикују и рендгеном.

Улази вештачка интелигенција и у медицину, роботи одавно асистирају хирурзима, али апарати не могу да раде без људи. И ту, чини се, настаје највећи проблем. Државно здравство је за неке лекаре "сигурна лука", истовремено и "пролазна станица", сврате, па оду у приватну праксу где преглед професора кошта и по 35.000 динара. Нико њима не оспорава право да раде приватно, тако је и у другим земљама, али тек када испуне норму у својој матичној установи. Није то само питање професионалности, већ и морала. Ако поред сваког апарата и сваког запосленог, мора да се постави надзорник, да мери ефикасност, онда смо џабе кречили.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

Да ли знате шта су приватни дани на послу и која компанија нуди овај бенефит?