У БИВШОЈ КАСАРНИ ДЕЛЕ ПРАВДУ: Нишко правосуђе добило нове просторије за рад, у некадашњем војном објекту

Ј. ЋОСИН

10. 02. 2022. у 14:27

НАКОН што су у згради нишке Палате правде деценијама делили неколико скучених канцеларија претрпаних предметима, Посебно одељење за борбу против корупције Вишег јавног тужилаштва у Нишу, али и Прекршајни суд, који је десет година за рад користио просторије у стамбеној згради, први су свој нови пословни простор добили у некадашњој касарни "Филип Кљајић".

У БИВШОЈ КАСАРНИ ДЕЛЕ ПРАВДУ: Нишко правосуђе добило нове просторије за рад, у некадашњем војном објекту

Фото Ј. Ћосин

Ово велелепно нишко здање је крајем 19. века саградио краљ Милан Обреновић за потребе војске, али је зграда последње две деценије пропадала празна, све док се челници града нису договорили са Војском Србије да ово постане нови дом нишког правосуђа.

Адаптација је почела пре око две године, а када све буде завршено, у постојећим објектима правницима ће на располагању бити 18.000 квадрата, док је планирана изградња још 10.000 у истом дворишту. Реконструкција предвиђа три фазе. Тренутно се ради на другој, након чега ће се, за око пола године, у некадашњу касарну уселити и Виши и Управни суд, а затим и целокупно судство.

Зграда има савремену функцију и модерну опрему, али са архаичним призвуком. Руководилац Посебног одељења за сузбијање корупције ВЈТ у Нишу Иван Симоновић каже да им је пресељење у комфорније просторије умногоме олакшало посао.

- Овде смо од априла прошле године, на једном спрату ми, а на другом тренутно Прекршајни суд, с тим да ће са окончањем друге фазе они прећи у други део зграде, а овде долази Виши суд, посебно одељење, и Управни суд. Сада је нас 30 из ВЈТ на хиљаду квадрата. Раније смо сви били у шест просторија, свака мања од ових сада, барем упола.

Иван Симоновић, Фото Ј. Ћосин

По 5-6 људи је делило канцеларију, а сада сваки заменик тужиоца има свој кабинет. Ми смо учествовали и у пројектовању наших просторија, пројектанти су се  консултовали са нама око свега, тако да смо одабрали овако некако да то изгледа и буде најфункционалније - појашњава нам он. Додаје и да зграда има свој паркинг и двориште, што, такође, олакшава посао.

Фото Ј. Ћосин

Будући да је сама зграда под заштитом, радови се, каже, изводе са много пажње.

- Не сме да се промени фасада, прозори, све ће то бити истог облика, исте боје, само освежено и ново. Некада су овде биле војне спаваоне, сада је то подељено на већи број канцеларија. Инсталације су изнад и испод, нема више обијања зидова, све је практично урађено. Било је у плану да се и греде мењају, међутим када су мајстори обили плафон, наишли су на греде старе 120 година као нове и одустали су од промена, јер кажу да је такву грађу сада немогуће наћи, само су је заштитили од инсеката, влаге...

Канцеларија посебног одељења ВЈТ, Фото Ј. Ћосин

НЕДОСТАЈЕ СВИХ КАДРОВА

УСЛОВИ за рад физички су, каже, олакшани, али су, каже Симоновић, у дефициту са радном снагом.

- Опрему имамо, само фали кадар. Потребно је још око 600 радника, од записничара до тужилаца. Покривамо велику територију, од Кладова, до Бујановца, северно до Ражња, затим Куршумлију, Пирот и Ниш. Нас 13 то држи, јер смо прошле недеље добили четворо нових тужилаца.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

СПЕКТАКЛ У БОЛОЊИ: Марко Подрашчанин осваја четврти пут за редом Куп Италије са Лубеом