СТВАРАМО БУДУЋНОСТ НИША И СРБИЈЕ: Научно-технолошки парк (НТП) у Нишу за годину рада попуњен 95 посто

Д. Алихоџић

05. 02. 2022. у 12:00

ВЕШТАЧКА интелигенција, индустрија видео-игара, индустрија развоја и тестирања чипова, интернет "ствари" само су неки од производа који су протекле године настали у нишком Научно-технолошком парку (НТП).

СТВАРАМО БУДУЋНОСТ НИША И СРБИЈЕ: Научно-технолошки парк (НТП) у Нишу за годину рада попуњен 95 посто

Фото Д. Алихоџић

Више од 500 младих, углавном инжењера информационих технологија, развија иновативне производе који подижу конкуретност Србије на глобалном тржишту. НТП, који се простире на 15.000 квадрата, пружа им инфраструктурне и стручне услуге тако да 21 стартап, 17 технолошко-развојних компанија и девет виртуелних чланова имају све услове да се посвете развоју, а због великог интересовања компанија, размишља се и о проширењу капацитета.

Милан Ранђеловић, директор НТП, каже да нису очекивали овако добре пословне резултате након само годину дана рада. О томе колико су искорак направили, говори и чињеница да је он био једини говорник из Србије на конференцији "Знање и учење" у Дубаију крајем прошле године, која се односила управо на научно-технолошке паркове.

- Препознати смо као пример добре праксе и представили смо наша искуства и модел функционисања пред стручњацима из целог света и то је велика част и привилегија за нашу институцију. Искрено, био сам мало скептичан у вези са тим догађајем, јер сам мислио да ће бити више "туристички", односно упознавање људи и култура, али је концепт био другачији. На једном месту имате стручњаке из 150 земаља света који су посвећени једном проблему и размени искустава и идеја - каже Ранђеловић, који је посебно поносан на чињеницу да је и сам НТП током минуле године, и поред отежаних услова, успео да организује чак 70 догађаја на којима је било присутно више од 4.000 људи.

- Неки још увек имају сету и са носталгијом говоре о томе како је Ниш некада био центар електронске индустрије, а не знају шта сада све постоји. Ми смо као Парк поносни на нашу технолошку традицију јер захваљујући њој имамо факултете који сада стварају знање које производи нове фирме и НТП је омаж свему томе. Зато смо ми у приземљу формирали музеј у коме смо представили прошлост Ниша, али се будућност овог града и Србије ствара на првом, другом и трећем спрату, односно у простору где раде наши станари - наглашава наш саговорник коме у раду помаже тим од 12 запослених.

- Стицајем околности тренутно је највише компанија из области ИТ индустрије, што је добра околност да имамо толико добрих компанија из ове области а "лоше" што није циљ НТП да се бави искључиво ИТ технологијама већ иновацијама у свим сферама. Поред ИТ ми смо у нашем програму дефинисали развој још две области у којима сматрама да овај регион има пуно потенцијала. Једна од њих је "зелена технологија" и медицинска технологија и ми ћемо покушати у сарадњи са релевантним институцијама да покренемо приче око њих. Свакако повезаност и значај ИТ је немерљива и у овим областима - сматра Ранђеловић и додаје да се сваки потез предузима тек након детаљне анализа потребе заједнице.

ИНОВАЦИЈЕ

ВЕЛИКУ подршку нишки НТП има од Фонда за иновативну делатност који је са чак 80.000 евра подржао 10 стартапа, а две развојне комапније добиле су 350.000 евра.

ИСТОРИЈАТ

ПРИЧА о стварању НТП стара је скоро две деценије, али се никада није конкретно крнеуло у реализацију све до 2017. године, када је Влада Србије донела одлуку да се он сагради. Сама зграда, која доминира својом модерном архитектуром, налази се у "комшилуку" са Електронским, Машинским и Грађевинским факултетом.

Оснивачи НТП су Влада Србије и Град Ниш са по 40 одсто и нишки Универзитет са 20 одсто. Већ у првој години НТП са 70 одсто сопствених прихода учествује у свом финансирању.

РЕГИОН

НТП прима под свој кров креативне и стручне људе, али је спремани да помогне и бизнис инкубаторима у окружењу па је тако оставрена сарадња са Крушевцом који ће можда у наредном периоду добити свој научно-технолошки парк, али и са Пиротом и Врањем.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСИ СЕ СПРЕМАЈУ ЗА ВЕЛИКУ ОФАНЗИВУ: Напашће дуж целе линије фронта од 1.000 км, ево колико ће акција трајати

РУСИ СЕ СПРЕМАЈУ ЗА ВЕЛИКУ ОФАНЗИВУ: Напашће дуж целе линије фронта од 1.000 км, ево колико ће акција трајати

РУСКЕ трупе припремају се за нову офанзиву у наредним недељама како би појачале притисак на Украјину и ојачале позицију Кремља у евентуалним преговорима о прекиду ватре. Према тврдњама агенције АП, аналитичари сматрају да би нова офанзива могла да траје од шест до девет месеци.

29. 03. 2025. у 18:11

АМЕРИКА СПРЕМА ВЕЛИКИ УДАР: Бомбардери убице циљају нуклеарне електране у Ирану (ФОТО)

АМЕРИКА СПРЕМА ВЕЛИКИ УДАР: Бомбардери "убице" циљају нуклеарне електране у Ирану (ФОТО)

Сједињене Државе су распоредиле стелт бомбардере Б-2 Спирит у војну базу Дијего Гарсија у Индијском океану, потез који би наводно могао бити повезан са припремама за потенцијални напад на иранску нуклеарну инфраструктуру.

29. 03. 2025. у 19:25

МЕТАК У ЧЕЛУ, НАЂЕН МРТАВ У ЖБУЊУ: Шта значе злокобне тетоваже и број 187 пљачкаша из Сплита (ФОТО)

МЕТАК У ЧЕЛУ, НАЂЕН МРТАВ У ЖБУЊУ: Шта значе злокобне тетоваже и број "187" пљачкаша из Сплита (ФОТО)

ИЗ ДРЖАВНОГ тужилаштва кажу како је разбојник преминуо од задобијених повреда, а фаталан је био метак у главу. И даље није познато да ли га је погодила полицајка или је пресудио сам себи.

29. 03. 2025. у 18:08

Коментари (0)

ЖЕЛИМ ДА БУДЕМ БРОЈ ЈЕДАН: Меншик искрен пред велико финале Мајамија и судар са Ђоковићем