СЕЋАЊЕ НА ПРОГЛАШЕЊЕ СРПСКЕ ВОЈВОДОВИНЕ: Поводом 173. годишњице Мајске Скупштине у Сремским Карловцима

Ј.СИМИЋ

14. 05. 2021. у 14:17

У ЗНАК сећања на Мајску скупштину, која је од 1. до 3. маја по старом, односно од 13. до 15. маја по новом календару 1848. године одржана у Сремским Карловцима а на којој су Срби у оквиру Аустроугарске прогаласили српску Војводовину, јуче су испред спомен-табле на згради Магистрата у овој варошици положени венци.

СЕЋАЊЕ НА ПРОГЛАШЕЊЕ СРПСКЕ ВОЈВОДОВИНЕ: Поводом 173. годишњице Мајске Скупштине у Сремским Карловцима

Фото: Ј.С.

У делегацији која је одала почаст дичним прецима били су : представници Скупштине АП Војводине – потпредседник Скупштине Немања Завишић и генерални секретар Никола Бањац,те представници сремско-карловачке Општине – председник Александар Саша Стојкечић и председник Скупштине општине Бобан Петковић, директор ЈКП “Белило” Радослав Јанковић, као и делегације Савеза удружења потомака ратника Србије 1912-1920. из Београда и Новог Сада, које је предводио Иван Стратимировић, потпредседник Градског одбора СУПРС Београда и праунук вожда Ђорђа Стратимировића.

Поред Стратимировића, овој свечаности је присуствовао и Џон Боснић из Канаде са синовима Душаном и Павлом.Они су потомци српског народног капетана Тодора Боснића, једног од јунака битке код Сентомаша (данашњи Србобран) пре 173.године.

Фото: Ј.С.

Револуционарна збивања 1848. године захватила су више европских земаља,а прошила су се и на Хабсбуршку монархију у чијем саставу су били и делови данашње Војводине. У првим данима револуционарног покрета Срби су се нашли под истим заставама са Мађарима, усталим против аустријске власти, верујући да се ствара демократска Угарска, као заједница равноправних народа. Међутим, убрзо је дошло до разлаза два народа јер угарски представници на челу са Лајошем Кошутом нису гарантовали Србима право на истицање сопствене националности као ни српског језика и ћирилице.Кошут је рекао да „под светом круном мађарском“ , не може да призна ниједну другу националност осим - мађарске.

Стога су на Мајској скупштини, окупљени представници српског народа прогласили Српску Војводину као посебну аутономну територију која би обухватила највећи број припадника српског народа у у јужној Угарској. За српског војводу изабран је граничарски пуковник Стеван Шупљикац. Карловачка митрополија уздигнута је на ранг патријаршије, а митрополит карловачки Јосиф Рајачић проглашен за српског патријарха. Одлуке Мајске скупштине, одушевљено прихваћене од целог српског народа, постали су темељ политичке борбе Срба у Аустријском царству.

Та борба крунисана је седам деценија доцније присаједињењем Краљевини Србији - Бачке,Барање,Баната и Срема 25.новембра 1918.године на Великој народној скупштини у Новом Саду.

ГЕНЕРАЛ ЂОРЂЕ СРПСКИ „ВОЖД“

ИВАН Стратимировић, праунук народног генерала Ђорђа Стратимировића (1822 -1908) кога се српски народ у Угарској прозвао вождом,истиче за „Новости“ да је његов славни предак, иначе синовац чувеног карловачког митрополита Стефана Стратимировића, имао свега 26 година када је постао српски командант.Историја га памти првенствено као командујућег српских добровољаца из Шајкаша и добровољаца из Србије које је предводио Миливоје Блазнавац.Заједно су извојевали прву и најважнију српску победу над Мађарима 12. јуна 1848. године у Сремским Карловцима над вишеструко моћнијом војском генерала Јаноша Храбовског.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: "Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру" (ВИДЕО)

"ЈА САМ људско биће! У реду? Престаните да ме јурите! Мука ми је шта сваког дана морам да носим на раменима. Молим вас, оставите ме на миру."

22. 01. 2025. у 14:15

Коментари (0)

МОЖЕ ДА БУДЕ У ПРВИХ 10 НА СВЕТУ“: Велике речи славне тенисерке о Српкињи