ЈЕДИНСТВЕН СПОМЕНИК ПОСВЕЋЕН ПРВОМ МАЈУ: У Крушевцу оригинално обележје подигнуто 1969.године на Багдали (ФОТО)

С.БАБОВИЋ

01. 05. 2021. у 12:35

КРУШЕВАЦ има једини оригиналан споменик у Србији којије непосредно посвећен Међународном празнику рада-1.мају.

ЈЕДИНСТВЕН СПОМЕНИК ПОСВЕЋЕН ПРВОМ МАЈУ: У Крушевцу оригинално обележје подигнуто 1969.године на Багдали (ФОТО)

Фото:С.Бабовић/ Архив синдиката

Ћерка познатог уметника и аутора посменика, Горана Мићић-Младеновић, имала је само пет година када је обележје свечано откривено 1970.(на слици).

- Сећам се да је отац обукао сако и ставио кравату, верујем, специјално за ту прилику, а упамтила сам и светлост, која је пролазила кроз један елемент споменика наговештавајући то боље сутра у које се веровало – присећа се за “Новости” ћерка уметника Горана Мићић-Младеновић, данас шеф дописништва РТС-а у Крушевцу.

- Футуристички стил који је неговао мој отац је и на том споменику оставио карактеристичан траг. Бронзано обележје загрљених радника који верују у светлију будућност је сведок једне борбе.

Споменик Првом мају висок је око три метра,а метални стуб држи чврсто срце споменика. Композиција је окружена орасима и представља загрљене раднике, чија је традиција окупљања отпочела после одлуке Другог конгреса Друге интернационале 1889.године о прослави празника међународне солидарности пролетеријата.

 ИЗЛОЖБА У ЛЕГАТУ

ПРВИ мај и ове године неће имати синдикално организоване уранке, а изостаће концерт и ватромет.Празник је обележен отварањем Првомајске изложбе радова 50 сликара у Легату Милића од Мачве 28.априла, у организацији Савеза самосталних синдиката, Културног центра Крушевац,Удружења ликовних уметника „Расиниус“,Ликовног клуба „Димитрије Симић“.

Према истраживању Ђорђа Матића-Кекеренау издању “Крушевац и његов напредни раднички покрет” из 1975.године,прва прослава првомајских празника одржана је у форми излета у близини барутане Обилићево, код чесме Добра вода.

 -Уранак са око 50 занатлија и занатских радника и средњешколаца организовали су Емило Мужа и Радивоје Илић професори, Ставра Стаменковић, абаџија, Миладин Милошевић бојаџија, Влада Сандрић пекар, Триша Кацлеровић, ученик виших разреда крушевачке гимназије и 14.годишњи каменорезачки ђак, Стојан Милошевић-записано је Ђорђе Матић-Кекерен.Крајем 19. и почетком 20.века када се рађала радничка идеологија, у Крушевцу је живео свега7.701 становник. То је био живаљ,занатлијски и трговачки, који је лако прихватао идеје Светозара Марковића.

Аутор споменика,Миливоје Мићић имао је још планова на Багдали,жеља му је била да изради скулптуру ратника од 40 метара,али није стигао да оствари ту намеру. У историји уметности,Миливоје Мићић остао је познат по циклусима посвећеним Космету, историји, рмисаоним темама.Излагао је на међународним изложбама.

Урадио је и велику фигуру радника за круг Фабрике “Први мај-Пирот“.Ћерка Горанабила је модел за девојчицу са голубовима у оквиру те композиције.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СПЕКТАКЛ У БОЛОЊИ: Марко Подрашчанин осваја четврти пут за редом Куп Италије са Лубеом