КАПЕТАН ФЛОТЕ БЕЗ МОРА И КОРМИЛА: Александар Влајков (69), инжењер грађевине из Кикинде, прави макете једрењака
КОТОР је град у којем се Александар Влајков, (69) "дупло" заљубио у бродове. Најпре су му се допали они велики који плове светским морима и пристајали су у которску луку, а онда и они мали који стоје у стакленим излозима а које вешти бокељски мајстори и трговци продају као ретке сувенире.
Било је то пре скоро 40 година. Као инжењер грађевине тада је био на терену и кући се није вратио док није сазнао како се праве бродови. Они мали, да личе на велике, оригиналне.
- Откуд љубав према бродовима? А нисам рођен поред воде. Овде у банатској равници нема ни реке. У Котору сам први пут видео брод изблиза, ушао у њега, а макету сам први пут узео у руке. Надам се да ће ми се остварити жеља да имам и прави брод - каже Влајков, поносан на оно што је израдио, што ће бити наслеђе за четворо унучади.
ИНЖЕЊЕР Аца је пензионер, више не зида грађевине...бСамо је љубав према бродовима остала иста. Овај Кикинђанин већ одавно прави макете великих једрењака који потпуно личе на оригинале. По сваком детаљу.
- Котор је био упаљач. Тамо сам гледао како мајстор у једној радњи прави макету брода. Данима сам га посматрао, а онда једном и питао како он то ради. Открио ми је да постоје пројекти, да се набављају у Пули или Ријеци. Добијеш цртеже, део материјала и упутства за рад. То је било штуро објашњење. С обзиром на занимање, лако сам се сналазио са цртежима, али са везовима је било тешко. Мука је била открити како се везују једра, где који конци иду, куда се провлаче... Изабрао сам тежи пут, јер макета треба да је што вернија оригиналу - прича капетан дрвене флоте са Панонског мора.
ДЕШАВАЛО се, каже, да направи пола, па тек онда види да је погрешио. Али, никада није одустајао, иако је уложио већ много сати, дана, па и година рада.
- На грешкама сам учио. Грешио сам са првом, другом, па и трећом макетом. Ово не може да ради неко ко није упоран, стрпљив, смирен, али и вешт - открива нам Кикинђанин.
У његовој флоти сада је неколико прелепих верних копија великих бродова. Популарну "Санта Марију", једрењак рођен у непознатом шпанском бродоградилишту око 1480. године којим је Колумбо 1492. открио Нови свет, израдио је још пре 27 година. Чувени "Баунти" из енглеске краљевске морнарице из 1787. завршио је пре осам, а антички "Сан Ђовани Батиста" из 1598. код њега је "запловио" пре шест лета...
- Прва макета коју сам направио био је "Јадран", чувени брод Југословенске ратне морнарице. Није то био мој посебан избор, већ је тај пројекат био једини који су могли да ми пошаљу. Некада је стизало много мање упутстава, морало је да се црта са пројекта, а сада може много тога да се поручи. Појавом интернета посао је олакшан - искрено открива инжењер Влајков.
ДУГОГОДИШЊЕ искуство бродомоделара, слободно време ког има више него икада, вештину и љубав сада усмерава на "Дубровачку наву". Биће то велика макета, јер су бродови Дубровачке републике били познати у свету по великој носивости терета. Негде се помиње чак 1.500 бачви. Тај и брод "Мисисипи" су нови изазови за инжењера који је градио стамбене, индустријске и друге објекте, и ништа није имало везе с бродовима.
Није, међутим, макету верну оригиналу само тешко направити. Треба је и сачувати.
- Мора да стоји у стакленој витрини. У супротном, прашина ће уништити дрво, како год да је лакирано - саветује Влајков.
ДЕЛОВИ ИЗ НОВИНА
- Две године су у италијанском часопису "Де Агостини" у серијалу поклањали делове за брод "Сан Ђовани Батиста". Некада је било и нешто од материјала. Купио сам све бројеве и тако направио макету брода - открива Влајков.
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ЊЕНИ СУ БИЛИ ПРОТИВ БРАКА: Имала је 16 лета када се удала за Палму - љубав опстала до краја живота
Вечерас је у 64. години, после краће болести, преминуо Драган Марковић Палма.
22. 11. 2024. у 20:49
Коментари (0)