ОБЕЛЕЖЕНА 79. ГОДИШЊИЦА НОВОСАДСКЕ РАЦИЈЕ: Сећање на жртве као лекција за будућности
СЕДАМДЕСЕТ девета годишњица Новосадске рације, стравичног злочина у Другом светском рату у јануару 1942, када су припадници мађарске окупационе војске, жандармерије и полиције побили и под лед Дунава бацили више од 1.200 Новосађана, углавном Срба, Јевреја и Рома, обележена је данас на Кеју жртава рације традиционалним скупом с којег је упућена порука да је сећање на невине жртве и преношење истине о њиховим страдањима највећа лекција за будућност.
Обраћајући се учесницима комеморације и грађанима, којих је било знатно мање него раније због примене мера заштите од епидемије вируса корона, градоначелник Милош Вучевић је подсетио на погром у којем су, током тродневног злочиначког крвавог пира Хортијеви фашисти сурово убијали цивиле затирући читаве породице, само зато што су друге нације и вере.
- Новом Саду је од тог стравичног погрома заувек остала траума а човечанству опомена. И зато, ако се не будемо сећали прошлости страшна историја и још страшнији злочини могу да се понове.
Вучевић је додао да се злогласне Новосадске рације морамо сећати не зато да бисмо били огорчени и на мржњу одговарали мржњом већ да би нас то болно сећање ојачало у даљој борби протиф фашистичког зла које, како је рекао, у сваком времену покушава себи да нађе пут.
- Наша сећања нису само часови историје него су и највећа лекција за будућност – поручио је градоначелник нагласивши да баш због те будућности морамо све учинити да се „ледени дани зла“ никад више и никоме не понове.
Молитвени помен и беседу одржао је Врховни рабин Србије Исак Асијел а у име Српске православне цркве опело је служио епископ бачки Иринеј уз саслужење новосадских свештеника.
- Злочин увек има име и презиме и не може постојати колективна кривица, нити се може грех појединаца и група, па и читаве војске уписати целокупном народу – поручио је владика Иринеј нагласивши да је истина једино моћна да нас ослободи страха и заборава и да нас измири једне са другима.
Крај споменика „Породица“ венце су положили представници Града, Покрајине, амбасада Израела и Мађарске, Савеза јеврејских општина Србије, Матице ромске и потомака жртава Новосадске рације а са брода Речне флотиле венац је спуштен и у Дунав.
После комеморативног скупа на Кеју, помен је одржан и на Штранду, код спомен плоче жртвама Новосадске рације.
Препоручујемо
ЗБОГ ОБЕЛЕЖАВАЊА ГОДИШЊИЦЕ НОВОСАДСКЕ РАЦИЈЕ: Аутобуси ГСП-а у Новом Саду мењају трасе
21. 01. 2021. у 17:03
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
"ИЗБОМБАРДОВАЛИ СМО СРБЕ САМО ТАКО": Певач служио на КиМ 1999. - јавност у неверици због његове изјаве (ВИДЕО)
ПЕВАЧ Џејмс Блант, који се прославио дебитантским албумом "Back to Bedlam", служио је у Кфору 1999. године, за време и непосредно након бомбардовања.
27. 01. 2025. у 12:07
Коментари (0)