СРБИ И ЈЕВРЕЈИ УБИЈАНИ НА КУЋНОМ ПРАГУ: У КЦНС две меморијалне изложбе у знак сећања на жртве Новосадске рације

Ј.С.

21. 01. 2021. у 08:42

У ОКВИРУ програма Ледена тишина посвећеног обележавању годишњице злогласне Новосадске рације која се догодила јануара 1942. године, у клубу „Трибина младих" Културног центра Новог Сада отворена је изложба „Места масовних егзекуција током Новосадске рације".

СРБИ И ЈЕВРЕЈИ УБИЈАНИ НА КУЋНОМ ПРАГУ: У КЦНС две меморијалне изложбе у знак сећања на жртве Новосадске рације

Фото: КЦНС

Изложба је реализована кроз сарадњу три установе културе – КЦНС, Архива Војводине и Историјског архива града Новог Сада. Стручно вођење кроз изложбу уприличио је Петар Ђурђев, директор Историјског архива Новог Сада.


Истовремено, у Ликовном салону КЦНС отворена је изложба „Сећање на др Милоша Бокшана", истакнутог правника, потпредседника и великог добротвора Матице српске, који је такође страдао током Новосадске рације. Изложбу је приредила Биљана Егерић.
- Рација није била проста полицијска потера, претресање места и тражење сумњивих особа, већ масовно убијање недужних цивила са циљем измене етничке структуре и спровођења антисемитске политике. Град је био подељен на две стотине четрдесет патрола које су приводиле људе према унапред припремљеним списковима неподобних. Новосадски Легитимациони одбор је заседао у данашњем Соколском дому а пред њега је изведено преко 20.000 грађана - истакао је Ђурђев.

Изложба се бави масовним страдањима на шест локација у Новом Саду: у Милетићевој улици, на Успенском гробљу, игралишту НАК-а, у Руменачкој и улици Војводе Бојовића, на новосадској плажи Штранд и на Београдском кеју.

Тог, 23. јануара 1942.године,око осам сати ујутру мађарски војници и жандарми почели су да гоне групу Срба и Јевреја према Милетићевој улици. Када су стигли до угла Милетићеве и Трга Косте Трифковића, цивили су натерани да легну на снег, лицем према доле, након чега су хладнокрвно убијени.

Истог дана догодила су се и убиства на Успенском гробљу. Жртве су становале у непосредној близини гробља или пак у оближњим улицама. Доводили би их до самог улаза на гробље где су их убијали. Међу жртвама су били не само одрасли мушкарци и жене, већ и деца.

На игралишту Новосадског атлетског клуба су махом страдали Јевреји који су становали у оближњим улицама или су довођени и из других делова града. Жртве су довођене на игралиште, а затим су приморане да се скину у доњи веш упркос изузетно ниској температури. Окупаторски официри су у садистичкој игри објавили да ће живот бити поштеђен ономе ко најбрже буде трчао око терена. Када је трка почела, на жртве је отворена ватра из пушака и митраљеза. Након што су све жртве изгубиле животе, њихови лешеви су опљачкани.

Најупечатљивије страдање одиграло се у у Руменачкој улици, где су страдала браћа Јовандић док је егзекуцију посматрала њихова мајка Јелка, приморана од стране окупаторских војника.

Убиства у улици Војводе Бојовића десила су се у кругу касарне XVI батаљона пограничних ловаца. Од стране појединих војничких патрола довођени су Срби и Јевреји из оближњих улица у двориште касарне и ту убијани. Извесно време су лешеви остали у касарнском кругу a затим су камионима пренесени и бачени у Дунав.

У жељи да  прикрије трагове убиства, окупатор је организовао систематично убијање на новосадском Штранду,тако да није било превише сведока, а Дунав је олакшавао питање уклањања лешева. Жртве би биле најпре скинуте а затим путем начињеним од дасака спроведене до слободне површине Дунава, тј. до отвора на леду и ту убијане метком у потиљак или у срце и гуране под лед.

Масовна страдања на Кеју извршена  су 23. јанура 1942. године. Жандарми и домобрани који су довели групу грађана до краја Дунавске улице наредили су им да легну на калдрму, а затим су их убили. Не сачекавши ни да се лешеви охладе, претражили су им одела, а затим, правећи неумесне шале и скрнавећи их, одвукли до обале Дунава и бацили у воду. Касније су на Београдски кеј доводили групе, али и појединачне жртве до саме обале и ту их убијали. Све се то одигравало пред очима групе грађана који су се налазили на супротној страни Дунава.

СМРТ МИЛОША БОШКАНА

ДОКУМЕНТАРНА изложба посвећена др Милошу Бокшану, постављена у Ликовном салону КЦНС, организована је уз помоћ КЦНС, Матице српске и Историјског архива Новог Сада, а стручно вођење уприличила је ауторка изложбе Биљана Егерић.Бокшан је био угледни новосадски адвокат, један од чланова Оснивачког одбора Адвокатске коморе у Новом Саду,потпредседник и велики добротвор Матице српске. За време мађарске рације страдао је на прагу куће у којој је живео, отишавши тако у смрт заједно са својим сестрама Катицом и Косаром.

Стручно вођење кроз изложбу може се погледати ОВДЕ

Стручно вођење кроз изложбу може се погледати и ОВДЕ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

НЕЧУВЕНО! Ево шта Никола Јокић доживео у Денвер нагетсима (ВИДЕО)