ОДУВЕК ЖИВЕЛИ ПОРЕД РЕКЕ: Западна Морава међила је судбине Трстеничана кроз векове, а река им је била извор воде и хране
МАТЕРИЈАЛНА и нематеријална баштина Трстеника сведочи о нераскидивој вези човека и Западне Мораве: реке су одувек биле извор хране и воде, градитељског материјала...
Трагови материјалне културе односе се на насеља на реци и око ње. Најстарији налаз који се чува у Музејској збирци Народног универзитета је зуб вуненог мамута, извађен из Западне Мораве.
- У питању је изузетно атрактиван и очуван примерак - предочава за "Новости" Јелена Вукчевић, мастер историје и кустос из Музејске збирке. - Зуб је висок 18 центиметара, широк 14 и дуг 35, а тежак чак седам килограма. Мамути су на територији данашње Србије живели у раздобљу плеистоцена (геолошко раздобље које је почело пре 1,8 милиона година, а завршило пре 12.000 година).
Два најпознатија трстеничка неолитиска налазишта су Благотин (село Пољна) и Шљивик (село Страгари). И оба су на обалама. Археолошким ископавањима утврђено је да су се неолитски становници ових насеља бавили риболовом, на шта указују пронађени тегови за мрежу.
- У античком периоду живот је био сконцентрисан на речне терасе - појашњава саговорница "Новости". - Налази сведоче о траговима Келта на овом подручју, али и о великом римском насељу (врхови копаља, оруђе, фибуле, уломци керамике, новчићи) које се простирало на територији села Почековина и Рибник. И на левој обали реке Сребренице, у селу Велуће, нађени су трагови римске виле.
МОРАВА У ПЕСМИ, ПРИЧИ, ПОСЛОВИЦИ
ЗАПАДНА Морава део је и драгоценог нематеријалног наслеђа. Најчувеније коло које се игра на свим свадбама је "моравац", а читав средњовековни стил градње се назива моравски стил. Западна Морава је непресушан извор инспирације, па је као главни мотив налазимо у бројним народним песмама и књижевности,телевизијским серијама. Овој реци многе пословице и изреке дугују своје постојање, попут оних: "Морава га дабогда однела" или "Млого ће воде Моравом да протекне до тад!"
У Грабовцу, насељу над Западном Моравом, уздиже се тврђава у народу позната као Јеринин град. Простор на коме је тврђава саграђена сукцесивно је насељаван, од гвозденог доба све до касног средњег века. Плодна моравска равница је представљала раскрсницу путева у прошлости и регију погодну за живот.
- Премештањем центра српске средњовековне државе на Западну Мораву, трстенички крај се брже развија - подсећа Вукчевић. - У том периоду подигнути су манастир Љубостиња, задужбина кнегиње Милице, на обали Љубостињске реке и манастир Велуће, на обали Сребренице. О живој трговини овог краја у периоду Хребељановића сведоче бројни налази.
Турски катастарски пописи сведоче да су Трстеничани на обали Западне Мораве градили скеле и друга пловила која су продавали, као и да су наплаћивали скеларину. Пољопривредници су вековима обрађивали имања на обе обале реке.
Трстенички крај је био под турском влашћу све до 1718, када је Пожаревачким миром граница између Аустрије и Турске ишла Западном Моравом. Од тада, две супротстављене монархије река је раздвајала све од 1739. године и до Београдског мира, када је Аустрија изгубила све крајеве јужно од Дунава и Саве, а српски народ трстеничког краја поново долази под турску власт. Након ослобођења од турске власти, у 19. веку, а по одобрењу кнеза Милоша, 1832. године, подиже се нова варош Трстеник на високој речној тераси, са десне обале Западне Мораве. Ту је и данас.
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (0)