СРПСКИМ ЈУНАЦИМА У ЧАСТ: Краљевчани обележили Дан ослобођења свог града у Првом светском рату

Горан Ћировић

22. 10. 2024. у 12:01

СКРОМНОМ, али пригодном свечаношћу и полагањем венаца у алеји крајпуташа, споменика у парку крај Духовног центра „Свети владика Николај Велимировић“ посвећених младим људима краљевачког краја који су током Балканских и Првог светског рата храбро положили животе за слободу отаџбине, Краљевчани су обележили Дан ослобођња свог града у такозваном Великом светском рату.

СРПСКИМ ЈУНАЦИМА У ЧАСТ: Краљевчани обележили Дан ослобођења свог града у Првом светском рату

Г.Шљивић

У присуству малобројних грађана, тачно на 106. годишњицу ослобођења, венце су положили градоначелник Краљева др Предраг Терзић, представници Рашког управног округа, Војске Србије и МУП, као и делегације овдашњих борачких удружења.

Г.Шљивић

 

- У вечерњим сатима 22. октобра 1918. године у Краљево је ушао извиђачки ескадрон Трећег коњичког пука Коњичке дивизије Прве армије предвођен командиром капетаном Богданом Јевтовићем. Припадници ове јединице дошли су из правца Врњачке Бање коју су претходно ослободили 19. октобра. У Краљево су ушли прешавши преко Ибра пошто су аустријске трупе, повлачећи се према Чачку и Горњем Милановцу запалиле мост преко ове реке, уништиле саобраћајнице, опљачкале робу из трговачких радњи, а у селима отеле стоку, усеве, храну и сву вреднију имовину – каже Немања Трифуновић, историчар кустос Народног музеја у Краљеву.

Г.Шљивић

Немања Трифуновић

Тако је, према његовим речима, окончана трогодишња аустроугарска окупација Краљева коју су, према тадашњим сведочењима мештана, обележила бројна убиства, хапшења, интернирања, пљачке и експлоатација природих богатстава.

Историјска збирка Народног музеја Краљево

Ослободиоци Краљева у Првом светском рату

- У склопу значајног Пројекта, формирана је теренска екипа Народног музеја у Краљеву која обилазећи сеоска гробља и бојне крајпуташе краљевачког краја евидентира погинуле у ратовима од 1912. до 1918. године – нагласио је Трифуновић. - Тај обиман пројекат ће трајати и наредних година, али се надамо да ћемо након ишчитавања споменика као вредног историјског извора, уз консулатације архивске грађе, коначно имати попис свих житеља Краљева и околине који су страдали у Великом рату.

Г.Шљивић

 

КРАЈПУТАШИ

О страдањима српског народа и Краљевчана у ратовима за ослобођење и уједињење од 1912. до 1918. године сведоче и бројни крајпуташи које су подизале породице ратника погинулих у борбама далеко од својих огњишта и родне груде. Према подацима овдашњег Завода за заштиту споменика културе, на веома разуђеној територији Краљева има највише споменика-крајпуташа у Србији.

Г.Шљивић

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

АЛКАРАЗ ПОСЛАО МОЋНУ ПОРУКУ СИНЕРУ: Ево шта је шпански тенисер рекао после Јаникове одбране титуле у Мелбурну