ВАНДРОВКА МЕЂУ 1.500 ЕКСПОНАТА: Градски музеј у Суботици добио нову етнолошку поставку
ДА ли знате шта је вандровка? Једна од најважнијих ствари да би неко постао мајстор у цеховској заједници је била да путује од мајстора до мајстора - да "вандрује" - и да тако изучи занат. Да би заслужили статус мајстора, шегрти или калфе су морали да служе у више градова, а мајстори су бележили када су били код њих и како су савладали занат.
Вандровке су уведене 1816. на територији Аустроугарске монархије, а преко њих је власт могла лакше да контролише кретање путујућих младића у циљу усавршавања занатског умећа, али и евентуалне злоупотребе - била је то нека врста путне исправе. Једна од њих, издата 1851. године припадала је суботичком калфи, дугманџији Ђерђу Валихори, постала је део нове сталне етнолошке поставке Градског музеја у Суботици.
Вредно сведочанство о успешности младог дугмаџије, вандрокаша, једно је од 1.500 експоната који су представљени љубитељима уметности. Народне ношње, шлинговани и везени ручни радови, пегла на пару, аван, петролејске лампе, верске фигуре, уметнине од сламе, кочије, старо оруђе и други предмети који су се користили некада у пољу и башти, чутуре, порцеланске лутке и дрвене дечје играчке само су део богате колекције, изложене у неколико тематских целина.
Од 18. века до данас
АУТОРИ поставке су кроз тематске целине паралелно представили заједничку историју свих народа који овде живе. Њихове колективне успомене, а такође и појединачна дешавања, судбину људи или породица, почевши од 18. века до данашњих дана.
Уз стара цеховска писма, која су међу најстаријим експонатима, ту је и ваневропска колекција Оскара Војнића коју је он завештао Градском музеју.
- Овде је изложено и много предмета које можемо да користимо и данас, као и они који се више не употребљавају али још красе полице у бројним домовима - објашњава др Арпад Пап, виши кустос и аутор изложбе. - Када посетилац дође, прво ће приметити старе увеличане фотографије које се налазе тик испод плафона. Од тог тренутка он се приближава предметима који га увлаче у причу која верно илуструје ближу и даљу прошлост, а потом захваљујући кратком тексту има прилику да допуни своја знања о предметима који су изложени.
Поставка, по речима аутора приказује и развој града, а даје и добру подлогу за даља будућа истраживања.
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)
ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.
21. 11. 2024. у 15:31
Коментари (0)