ВАНДРОВКА МЕЂУ 1.500 ЕКСПОНАТА: Градски музеј у Суботици добио нову етнолошку поставку

Ј. Л.

16. 09. 2024. у 14:50

ДА ли знате шта је вандровка? Једна од најважнијих ствари да би неко постао мајстор у цеховској заједници је била да путује од мајстора до мајстора - да "вандрује" - и да тако изучи занат. Да би заслужили статус мајстора, шегрти или калфе су морали да служе у више градова, а мајстори су бележили када су били код њих и како су савладали занат.

ВАНДРОВКА МЕЂУ 1.500 ЕКСПОНАТА: Градски музеј у Суботици добио нову етнолошку поставку

фото: Градски музеј-Андор Хорват

 Вандровке су уведене 1816. на територији Аустроугарске монархије, а преко њих је власт могла лакше да контролише кретање путујућих младића у циљу усавршавања занатског умећа, али и евентуалне злоупотребе - била је то нека врста путне исправе. Једна од њих, издата 1851. године припадала је суботичком калфи, дугманџији Ђерђу Валихори, постала је део нове сталне етнолошке поставке Градског музеја у Суботици.

Вредно сведочанство о успешности младог дугмаџије, вандрокаша, једно је од 1.500 експоната који су представљени љубитељима уметности. Народне ношње, шлинговани и везени ручни радови, пегла на пару, аван, петролејске лампе, верске фигуре, уметнине од сламе, кочије, старо оруђе и други предмети који су се користили некада у пољу и башти, чутуре, порцеланске лутке и дрвене дечје играчке само су део богате колекције, изложене у неколико тематских целина.

Од 18. века до данас

АУТОРИ поставке су кроз тематске целине паралелно представили заједничку историју свих народа који овде живе. Њихове колективне успомене, а такође и појединачна дешавања, судбину људи или породица, почевши од 18. века до данашњих дана.

Уз стара цеховска писма, која су међу најстаријим експонатима, ту је и ваневропска колекција Оскара Војнића коју је он завештао Градском музеју.

- Овде је изложено и много предмета које можемо да користимо и данас, као и они који се више не употребљавају али још красе полице у бројним домовима - објашњава др Арпад Пап, виши кустос и аутор изложбе. - Када посетилац дође, прво ће приметити старе увеличане фотографије које се налазе тик испод плафона. Од тог тренутка он се приближава предметима који га увлаче у причу која верно илуструје ближу и даљу прошлост, а потом захваљујући кратком тексту има прилику да допуни своја знања о предметима који су изложени.

Поставка, по речима аутора приказује и развој града, а даје и добру подлогу за даља будућа истраживања.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КАКО СУ ЕКСПЛОДИРАЛИ ПЕЈЏЕРИ КОД ГОТОВО 3.000 ЉУДИ? Постоје две теорије, а једна је посебно застрашујућа

КАКО СУ ЕКСПЛОДИРАЛИ ПЕЈЏЕРИ КОД ГОТОВО 3.000 ЉУДИ? Постоје две теорије, а једна је посебно застрашујућа

ОКО 2.800 људи, међу којима и велики број припадника либанског оружаног покрета Хезболах, који подржава Иран, као и лекари, повређени су у уторак након што су им експлодирали пејџери којима су комуницирали.

17. 09. 2024. у 21:06

ОШТРО УПОЗОРЕЊЕ МОСКВЕ БАЈДЕНУ, ШОЛЦУ И МАКРОНУ: Моћније оружје од вашег је спремно

ОШТРО УПОЗОРЕЊЕ МОСКВЕ БАЈДЕНУ, ШОЛЦУ И МАКРОНУ: Моћније оружје од вашег је спремно

ПРЕДСЕДНИК САД Џозеф Бајден, немачки канцелар Олаф Шолц и председник Француске Емануел Макрон могу испровоцирати сукоб који може довести до неповратних последица, рекао је данас председник Думе Русије Вјачеслав Володин на пленарној седници.

17. 09. 2024. у 17:35

Коментари (0)

ТЕШКО ЈЕ ПРИЧАТИ О РАФИ, А НОВАК ЂОКОВИЋ...: Роџер Федерер без длаке на језику о својим великим ривалима