ОЧУВАНА СЛАВА МАНАСТИРА ПЕТРУША: Одржан 18. Саборнародних игара и изворног ставралаштва у Забреги
САБОР народних игара и изворног стваралаштва у Забреги одржан је на дан славе манастира Петруша, 30. јула. Народ се окупио и овог пута у близини манастирске цркве посвећене Светој Великомученици Марини, Огњеној Марији или Марији Петрушкој. Тако светитељку у овом крају називају. Преподневној служби присуствовали су и мештани околних села који су до богомоље стигли из правца Поповца и Буљана.
Могли су то јер су вредни чланови Друштва "Петрус" зимус рашчистили, уредили и обележили око пет километара прилазних стаза. Након јутрења, ко је желео, захватио је лековиту воду из оближње пећине у кањону.
Сабор народних игара и стваралаштва "Света Огњена Марија Петрушка", 18. по реду, почео је молитвом, а настављен по подне, када су домаћини угостили дванаест културно-уметничких друштава из различитих крајева Србије. Први су стигли фолклораши из Трстеника и припадници Војске из касарне у Крушевцу. Они су за све на сеоском игралишту, у знак гостопримства, кували у казану војнички пасуљ.
- Зидање манастира почело је отприлике између 1346. и 1355. године. Тада је властелин жупан Вукослав из Требиња, на позив цара Душана, дошао на Петрус. Забележено је да је градња Петруше завршена кад и градња манастира Раваница, 1371. Огњена Марија, како се сматра, била је заштитница утврђења Петрус и градска слава, а како је Петруша подно града, посвећена је тој светитељки - прича, за "Новости", Вучковић.
Цркву нагризао "зуб времена"
ХРАМ посвећену Св. Огњеној Марији нису рушили Турци него "зуб времена", тврди Владан Вучковић. Ипак, доста је очувана. Конзервација је рађена седамдесетих година прошлог века. Светиња је затим заштићена и проглашена спомеником културе од великог значаја, као и цела Петрушка област.
Додаје да је окупљање народа почело још тада испод цркве која се налази на неприступачној стени на око седам метара изнад реке. Посебно је занимљиво да је зидана по узору на Хиландар, због чега ју је Феликс Каниц описао као јединствену и најлепшу цркву у Србији. Вучковић објашњава да је манастир живео отприлике до краја шеснаестог века.
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)