РАТНЕ СТРАХОТЕ У ФОТОГРАФИЈАМА: Музеј жртава геноцида представио у Параћину изложбу о страдању Срба (ФОТО)
ПОСЛЕ Пекинга и Ниша, Параћин је трећи град у коме је Музеј жртава геноцида у сарадњи са тамошњим Завичајним музејом представио своју изложбу насталу 2022. године "Симболи страдања: Српски народ у Другом светском рату".
Поставка на отвореном, између летњег амфитеатра и велелепног здања РИСЦ-а, од прошлог викенда подсећа пролазнике на ратне страхоте које су Срби претрпели од 1941. до 1945. године током окупације.
На фотографијама су, између осталог, стравични призори из НДХ, првенствено из логора Јасеновац. Приказани су претрес и пљачка логораша пре улаза у сам Јасеновац, тела логораша пронађена у шуми годину дана након ослобођења логора, 1946. године, жртве логора на обали Саве, мучење, фотографије дрвених кола која су служила за одвожење теле убијених, логораша који израђују дрвене корпе док се у позадини виде логорске бараке, те зид висиине три метра који су саградили сами логораши...
Аутори изложбе су Јасмина Тутуновић Трифунов и Гавро Буразор, кустоси Музеја жртава геноцида. Буразор, који је био на отварању у Параћину и прве посетиоце провео кроз поставку, истиче да је заједно са колегиницом и коатурком одлучио да два симбола страдања Срба у Другим светском рату буду "Камени цвет" Богдана Богдановића - као споменик жртвама концентрационог логора Јасеновац - и Споменик "Прекинути лет" из Спомен-парка у Крагујевцу.
- То су нам биле водиље да испричамо ту заиста комплексну причу, тематски из два дела. Један се тиче оснивања НДХ и стварања првих логора на том простору, настоји да представи процес најпре дискриминације жртава и обележавање Срба, Јевреја и Рома као грађана другог реда, потом и као непријатеља усташког режима, и на крају представља организован систем њихове елиминације. Будући да је био највећи логор на простору Независне Државе Хрватске, определили смо се да логор Јасеновац буде и симбол страдања Срба у НДХ.
Што се тиче другог дела, територије окупиране Србије, Буразор објашњава да се коауторка изложбе ту више фокусирала на регионе, па поставка документује мађарску окупацију Бачке, злочине Бугарске током окупације, немачку управу, представља логоре у Старом сајмишту, Нишу...
Отворено до 11. маја
Што се тиче другог дела, територије окупиране Србије, Буразор објашњава да се коауторка изложбе ту више фокусирала на регионе, па поставка документује мађарску окупацију Бачке, злочине Бугарске током окупације, немачку управу, представља логоре у Старом сајмишту, Нишу...
Изложба "Симболи страдања: Српски народ у Другом светском рату" остаће доступна становницима Параћина до 11. маја.
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)