ЗА АУТОРЕ ГРАФИТА ТРАЖЕ КАЗНЕ: Оскрнављен споменик на брду Видрак, реаговао СУБНОР Ваљево
ГРАДСКИ одбор СУБНОР Ваљево поднео је кривичну пријаву против непознатих починилаца који су оскрнавили споменик борцима револуције у лику Стјепана Стевана Филиповића на брду Видрак, изнад града на Колубари.
Од надлежних траже да што пре пронађу особу, или више њих, ауторе ружних графита исписаних на постаменту споменика и неколико десетина метара удаљеној мермерној табли.
Према речима Рајка Милинковића, председника ваљевског СУБНОР, од Завода за заштиту споменика културе и ЈКП “Видрак” добили су одговор да нису надлежни за уклањање графита исписаних црним спрејом. У “Видраку” им је речено да су задужени за одржавање простора око споменика, а не и за скидање графита.
- Графити хитно морају да буду обрисани, јер ускоро почиње сезона екскурзија, па ће много деце, ученика, да посете споменик – каже Милинковић. - У питању је гнусан чин, зар такви графити да освану на постаменту и плочи на којој пише да је споменик подигнут свим борцима и патриотама, не само комунистима, него свима који су се борили против фашиста у Другом светском рату. Уз ружне графите стоје и потписи “војводе”. Које су то војводе?
Не ваља им петокрака на капи
- Аутори ружних и безобразних графита нису никакве војводе, како су се потписали – каже председник ваљевског СУБНОР. - Ово нису урадиле војводе, али можда јесу њихови претходници, који су ухапсили Филиповића код Лознице и предали га Гестапоу у Шапцу. Не ваља им што на капи има петокраку? У Ваљеву су били и један и други покрет, заједно су се годину дана борили, а зашто је дошло до разилажења, историја је описала. Ми смо опет за помирење, да се не гложимо више...
Стјепан Стеван Филиповић био је партизан, обешен је 22. маја 1942. године на пијаци у Ваљеву, пошто су га претходно заробили четници. Испод вешала, пркосно је подигао руке у вис са шакама склопљеним у песнице у знак отпора и позвао је окупљене на борбу и устанак против окупатора. Проглашен је за народног хероја, а 1961. године на брду Видрак подигнут му је споменик, рад вајара Војина Бакића, који је проглашен за културно добро.
Филиповић је рођен у Опузену 1916. године, у Хрватској, био је партизански командант и политички комесар у Другом светском рату. Као инспирација за споменик висок 16 метара аутору је послужила чувена фотографија Стјепана Стевана Филиповића начињена у тренутку када је са подигнутим рукама био испод вешала.
- Ако ниједна институција то не може, ми ћемо да очистимо графите, па онда нека због тога буду поднете кривичне пријаве против нас – каже Милинковић.
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)