ОЗНАЧИЛИ И ЖИВОТИЊСКЕ "КОРИДОРЕ": ЈП "Национални парк Ђердап" поставило едукативне табле (ФОТО)

С. М. Јовановић

26. 02. 2024. у 12:32

ЈП "Национални парк Ђердап" из Доњег Милановца, уз подршку Министарства заштите животне средине, информативно-едукативним таблама обележило је најчешће коридоре кретања пет животињских врста.

ОЗНАЧИЛИ И ЖИВОТИЊСКЕ КОРИДОРЕ: ЈП Национални парк Ђердап поставило едукативне табле (ФОТО)

Фото: ЈП "Национални парк Ђердап" Доњи Милановац

Многи возачи, када из источне Србије крену ка престоници, возе Ђердапском магистралом - најфреквентнијом на овим просторима - и, уз уживање у лепоти природе и Дунаву, који је најлепши и најшири, однедавно могу да примете и необичне жуте табле са фотографијама животиња којима је ту дом.

- Та обавештења везана су за коридоре којима се дивљач креће, па ми овим таблама упозоравамо возаче, туристе и мештане да обрате пажњу и на остали живи свет - каже Ненад Радаковић, извршни директор ЈП "Национални парк Ђердап", прецизирајући да су поменутим ознакама, којих нема ни на једном заштићеном подручју у Србији, обележени "прелази" видре и евроазијског риса, строго заштићених врста, али и лисице, јелена и јежа, који често, непажњом возача, заврше под точковима.

Саша Јаношевић, в. д. директора поменутог Јавног предузећа, истиче да је - осим заштите животињског света - циљ и повећање безбедности у саобраћају, јер "блиски сусрети" могу да буду кобни и по возаче...

А место на којем се Поречка река - као највећа притока у овом делу Националног парка - улива у Дунав станиште је птица мочварица, али и видри које управо ту често прелазе Поречки мост. И остала места на којима су постављене ове табле брижљиво су одабрана, да циљано упозоре ко баш ту "станује".

- Постављање ознака за миграторне коридоре једна је од неопходних мера за смањење страдања животињског света. Оно представља баланс између људске активности и кретања животиња - каже Сара Станковић, биолог у ЈП "Национални парк Ђердап", додајући да су најчешће на удару лисице, јелени, срне, јежеви... али и неке групе водоземаца, попут даждевњака и жаба.

Иначе, подручје највећег Националног парка у Србији, препознатљивог центра биодиверзитета, настањује око 55 врста сисара. Међу њима су строго заштићене видра, шарени твор, рис и све врсте слепих мишева. Ту је и безмало 270 врста птица, око 50 врста риба, 13 врста водоземаца, чак 100 врста лептира и богат биљни свет, са бројним ретким врстама.

Риста

НАЦИОНАЛНИ парк је дом и риса Ристе, који је умало страдао на Ђердапској магистрали, када га је - у новембру 2022 - тешко повредио аутомобил. После лечења и опоравка у борском зоо-врту, Риста је прошлог фебруара враћен кући.

У Србији, иначе, има између 40 и 60 рисова, а у "Ђердапу" само 12.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

АЛБАНЦИ У ПАНИЦИ: Нестају им људи на Косову и Метохији, подаци су драстични - у лажној држави и сами признају: Општи очај живота!