„ДИПЛОМАТИЈА СПЦ У 16. И 17. ВЕКУ”: Предавање у Народној библиотеци у Деспотовцу (ФОТО)

З. ГЛИГОРИЈЕВИЋ

29. 06. 2023. у 13:35

Народна библиотека „Ресавска школа” Деспотовац и Историјски архив „Средње Поморавље“ Јагодина одржали су у деспотовачкој библиотеци промоцију књиге „Дипломатија српске православне цркве у 16. и 17. веку” аутора мр Дејана Танића историчара – архивског саветника.

„ДИПЛОМАТИЈА СПЦ У 16. И 17. ВЕКУ”: Предавање у Народној библиотеци у Деспотовцу  (ФОТО)

Фото: Историјски архив Јагодина

Пред великим бројем љубитеља српске историографије мр Танић говорио је о великом значају Српске православне цркве у периоду од 16. до 17. века, као и о томе како је Пећка патријаршија имала под својом управом област већу од Душановог царства.

- Српска православна црква у периоду под Османлијском влашћу имала је немерљив значај, јер је тада црква заправо представљала нашу државу која у том тренутку није ни постојала. Та моћ цркве уследила је након обнове Пећке патријаршије, а велику улогу у томе имао је Мехмед-паша Соколовић, турски велики везир, родом Србин из Старог Влаха. Његов рођак Макарије постао је први патријарх обновљене патријаршије. Обнова патријаршије, духовног и културног средишта српских крајева под турском влашћу, имала је далекосежан значај – рекао је мр Танић.

Он је додао да се тада родио појам наше нације, али и Косовски завет, или, како би неки данас рекли, Косовски мит. Танић је оценио да „оно што нас разликује од других земаља је да ми свој мит о Косову нисмо градили на неким легендама, као што је то, на пример, радила Енглеска са њиховим чувеним митом о краљу Артуру, који није ни постојао, већ на истинитом догађају, бици између Османлијског царства и српске војске”.

- Французи су, на пример, градили мит Јованке Орлеанке, која је страдала и није изгубила битку у идеолошком смислу, али су је сами Французи осудили на мучеништво, што је била много гора издаја, него било каква прича о Вуку Бранковићу у време Косовског боја. Наша војска, иако је имала огромне губитке и поднела велику жртву, није изгубила ову битку, а у прилог томе иде чињеница да су Турци тек након 70 година од Косовске битке и пада Смедерева званично заузели Српску државу - додао је мр Дејан Танић.

 

Он је закључио „да није било Српске православне цркве, која је кроз све те године и векове држала саборност нашег народа, не би ни дошло до Првог српског устанка и ослобођења, као ни стварања модерне српске државе".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.

14. 11. 2024. у 17:17

Коментари (0)

ECOMONDO: Централно место за дијалоге о одрживим праксама, технолошким решењима и иновацијама