ПИСАЦ ГОРАН МИЛАШИНОВИЋ ПРВИ ПУТ У КИКИНДИ: Промовисани романи „Случај Винча“ и „Мук“(ФОТО)

Рада Шегрт
Рада Шегрт

23. 06. 2023. у 09:49

После много промоција по Србији, познати писац Горан Милашиновић, коначно је одржао књижевно вече и у Кикинди.

ПИСАЦ ГОРАН МИЛАШИНОВИЋ ПРВИ ПУТ У КИКИНДИ: Промовисани романи „Случај Винча“ и „Мук“(ФОТО)

Фото: Р. Шегрт

У Народној библиотеци „Јован Поповић“ представљена су два његова последња омана: „Случај Винча“ и „Мук“.

Био је ово први долазак овог познатог писца, кардиохирурга и професора у овај банатски град.

- Србију сам упознао кроз библиотеке, путујући и представљајући књиге и у сусретима са својим читаоцима, упознао сам и градове. Почаствован сам што сам у Кикинди, јер је град славне историје и са озбиљним писцима, познати су и град и околина, Мокрин посебно. Овде се дух средње Европе и Аустроугарске осећају на сваком месту, а у тој Европи књижевност је била врло важна, тако да се овде добро осећам. Пореклом сам Славонац тако да имам исти осећај када сам дошао овде – рекао је Милашиновић.

По његовом роману „Случај Винча“ управо је снимљен филм у режији Драгана Бјелогрлића, а недавно је објавио упозоравајући роман „Мук“. Обе књиге инспирисане су истинитим догађајима, прва говори о великој, екстремној хуманости грађана Француске, који су донирали коштану срж српским научниицма који су озрачени 1958. године у Институту „Винча“. Тај догађај, о којем се мало знало и код нас и у Француској, пример је прве трансплантације коштане сржи у свету. Роман „Мук“ говори о мучком убијању птица певачица у кривилову 2002. године у Бачкој. Италијански ловци убили су 10.000 птица ради патолошког гурманског хедонизма, добијања паштете која се прави само од птичијих језика. Говорећи о својим романима упозорио је да ће нас, због похлепе и грамзивости, мањка саосећања и поштовања природе, можда, задесити најгора судбина, а то је нестанак људске врсте.

- Књижевност неће променити свет, јер свет, нажалост, мењају политика, прогрес, технологија, а књижевност веома мало. Она је затворена у уском кругу између писца и читаоца. Књижевност не постоји са разлогом, она постоји зато што је немогуће да је нема. Она је егзистенцијална потреба човека да преноси своје мисли неком другом. Кад би наш мозак функционисао тако да мисли, које нам се створе у глави, не излазе, када човек не би имао потребу да своје мисли пренесе неком другом, не би било књижевности. Она ће увек бити потреба човека и зато не може да нестане. Књижевност постоји и због тога што је наша жеља да знамо шта неко други мисли и осећа – објаснио је Горан Милашиновић.

ВАЖНОСТ ЉУДСКИХ МАНА

- Човека најбоље упознајемо преко његових мана, а не преко врлина. Врлина је нешто што се подразумева и људском роду. Увек се изненадимо када сазнамо за неку ману другог и онда тек схватимо какав је неко. Људска представа о другом човеку је доброта и зато не можемо упознати човека док не упознамо његове зле стране. То је Шекспир знао и зато је свака његова драма, једна људска мана – објаснио је Горан Милашиновић, лекар и писац.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

РОНАЛДО МОЖЕ ДА ДОЂЕ, АЛИ...: Жозе Морињо изненадио фудбалски свет коментаром о Кристијану (ВИДЕО)