АРХИТЕКТУРА ИЗМЕЂУ ДВА СВЕТСКА РАТА: Зрењанин је уз Нови био град са највише изграђених грађевина у духу модерне архитектуреА: (ФОТО)
ИСТОРИЧАР уметности Бојан Којичић у Музеју у Зрењанину у среду 18. јануара од 19 часова одржаће предавање о Међуратној архитектури Великог Бечкерека, како се некада звао Зрењанин.
Са колегиницом Весном Каравидом из Завода за заштиту споменика културе у Зрењанину представиће резултате вишегодишнег истраживања о међуратној архитектури Зрењанина, од 1920. до 1940. године, уз приказане пројекте познатих, мање познатих и до сада потпуно непознатих аутора који су оставили свој траг на међуратну архитектуру Зрењанина, пројектујући зграде јавне намене и породичне куће, тј. виле.
- У последње време у фокусу историчара архитектуре Завода за заштиту споменика културе Зрењанин је истраживање међуратне архитектуре која је била недовољно заступљена у стручној историографији - истиче Бојан Којичић.
Он напомиње да су до сада проучени опуси познатих српских архитеката чија дела данас чине вредан део градитељског наслеђа Зрењанина, као што су Драгиша Брашован, Ђорђе Табаковић, и мање познати - браћа Томић, али и пројектаната локалног делокруга Велислав Николић и Паја Нинков, као и зидарских мајстора Јаноша Пањија, Михаља Матерна и Јосифа Вајтершана, који су пројектовали стамбене куће и изводили грађевинске радове.
- Зидарски мајстори су углавном били из Великог Бечкерека, а грађевински инжењери и архитекте су углавном долазили из других, већих средина, а неки од њих остајали су привремено, онолико колико им је трајао ангажман, други су се, бавећи се својом струком, често у звању државних чиновника, трајно настањивали у граду на обалама Бегеја - додаје Којичић, уз занимљив податак да је, на пример, Ђорђе Табаковић често долазио у Зрењанин да прати изградњу објеката које је он пројектовао и да у Зрењанину има чак седам реализованих пројеката, као што су Дечји дом, Зграда Јавне берзе рада и други.
Драгиша Брашован је по истраживањима Весне Каравида и Бојана Којичића, боравио у Зрењанину као градски и жупанијски архитекта од маја 1919. до септембра 1920. године и пројектовао зграде Палате српске задружне банке, кућу Славка Жупанског, Соколски дом, вилу тадашњег градоначелника Перишића. Велислав Николић дошао је из Загреба као млади архитекта и остао у Зрењанину у државној служби до 1951. године, када се вратио у родни Загреб, а пројектовао је у Зрењанину зграду Основне школе "Витешки краљ Александар ујединитељ".
ГРАД СА НАЈВИШЕ МОДЕРНИХ ЗГРАДА
Тридесетих година 20. века Велики Бечкерек, касније Петровград, па Зрењанин, осим Новог Сада, у Војводини је град са највише изграђених грађевина у духу модерне архитектуре.
Геометар Паја Нинков дошао је у Велики Бечкерек, у исто време када и Брашован, одмах након завршетка Првог светског рата и остао у Зрењанину до краја живота.
БОНУС ВИДЕО - НОЋНИ БАЗАР НА МАЛОЈ ПИЈАЦИ: У Зрењанину се окупио великих број малих произвођача
Препоручујемо
ИЗАБРАН ПРЕДСТАВНИК СРБИЈЕ ЗА БИЈЕНАЛЕ АРХИТЕКТУРЕ У ВЕНЕЦИЈИ: Ослањање на несврстане
30. 12. 2022. у 15:31
НОВА ПОСТАВКА У ЕТНОГРАФСКОМ МУЗЕЈУ: О архитектури Београда између два рата
20. 12. 2022. у 22:36
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: "Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру" (ВИДЕО)
"ЈА САМ људско биће! У реду? Престаните да ме јурите! Мука ми је шта сваког дана морам да носим на раменима. Молим вас, оставите ме на миру."
22. 01. 2025. у 14:15
Коментари (0)