ВОЋЕ СА ИСТОКА КРАСИ ПАРАЋИН: Розита Вељковић у свом дворишту гаји каки јабуку и киви (ФОТО)

Зорана Рашић

20. 11. 2022. у 08:15

ЈАПАНСКА јабука или каки јабука мало је позната воћка у Србији, а о узгајању овог необичног плода, по изгледу више сличном полузрелом парадајзу него јабуци, мало ко и размишља.

ВОЋЕ СА ИСТОКА КРАСИ ПАРАЋИН: Розита Вељковић у свом дворишту гаји каки јабуку и киви (ФОТО)

Фото З. Рашић

Једно такво стабло, ипак, већ седамнаест година краси двориште Розите Вељковић (59) из Параћина, одмах поред улазне капије. Прелепи плод почетком новембра је обран, али се више десетина жуто-наранџастих воћки задржало на највишим гранама.

Поносна власница каже да су високо и нема начина да их обере. Јапанска јабука сама не пада, па ће остати тако, током зиме, да привлачи пажњу пролазника.

- Садницу ми је донео познаник из Македоније. Очували смо је и већ у трећој години почела је да рађа. Каки сам купила да ми буде украс јер уживам да то дрво гледам, а род му дође као некаква награда. Ове године "јапанка" је баш преродила. Кад се плод убере, мора да сазри и постане благо кашаст да би се јео. Иначе је укус помало опор - прича Розалита, прилично изненађена нашим интересовањем за њену воћку.

Фото З. Рашић

Каже да каки након садње треба прве године заштитити од мраза, а потом не захтева никакву негу изузев заливања. Слична је ситуација и са кивијем, који је дрвенаста лоза.

Три такве биљке Розита је засадила одмах поред јабуке. Изгледа да је ова година и кивију погодовала, па је и он преродио. Розалита наглашава да ове воћке мало више има у Србији него какија. Неки воћари последњих година покушавају да га гаје, али су плодови ситни. Код ње то није случај.

- Ни јапанска јабука, ни киви, нити се режу, нити прскају. Због тога спадају у најздравије воће. Права су ризница здравља за организам. Корону смо пребродили сви у породици једући их. Код кивија, важно је да се засаде и мушке и женске биљке због опрашивања. Од три биљке, ја имам једну мушку, која не рађа, а препознаје се по цвету. Друга два женска кивија никад већи род нису имала - каже задовољна Розита.

Фото З. Рашић

Према њеној процени, обрала је преко две стотине килограма кивија, а какија, са једног стабла, нешто мање од те количине. Први пут нашла се у ситуацији да је део рода морала да прода. По баш приступачној цени, да не пропадне. Киви по 70 динара за килограм, а јапанске јабуке за 90. Како истиче наша саговорница, то није неки значајан приход у њеном кућном буџету, али је задовољство због изузетног рода егзотичних воћки непроцењиво.

ЈАПАНСКА - ИЗ КИНЕ

МАДА је зову јапанска, каки јабука је пореклом из Кине, баш као и киви који је у тој азијској земљи национално воће. Опор укус какија потиче од велике количине танина, али се опорост губи током сазревања. Кад потпуно сазри, има укус између кајсије и брескве и тада може да се једе кашичицом. За ову воћку нутриционисти кажу да подиже имунитет, јача крвне судове, снижава притисак и делује противупално.

БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: "Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру" (ВИДЕО)

"ЈА САМ људско биће! У реду? Престаните да ме јурите! Мука ми је шта сваког дана морам да носим на раменима. Молим вас, оставите ме на миру."

22. 01. 2025. у 14:15

Коментари (0)

СРБИН ЈЕ СВЕТСКО ЧУДО: Ово је списак најбољих фудбалера света у последење три године по броју голова