ТРИ ДЕЦЕНИЈЕ НЕГУЈУ ОБИЧАЈЕ СТАРОГ ЗАВИЧАЈА: Удружење Васојевића у Савином Селу код Врбаса обележило значајан јубилеј

Б. Борисављевић

14. 11. 2022. у 06:11

"ВАСОВ род је једрог здравља, лијепијех црта лица, он је стожер рашкој земљи и китња јој перјаница", говорио је краљ Никола о Васојевићима, највећем племену у Црној Гори.

ТРИ ДЕЦЕНИЈЕ НЕГУЈУ ОБИЧАЈЕ СТАРОГ ЗАВИЧАЈА: Удружење Васојевића у Савином Селу код Врбаса обележило значајан јубилеј

Фото Приватна архива

Протеклог викенда, њихови потомци у Савином Селу, надомак Врбаса, окупили су се како би прославили три деценије успешног рада Удружења Васојевића у овом јужнобачком месту. Придружили су им се земљаци из Берана, Андријевице, Србије, Републике Српске.

Према речима Вука Дедовића, председника подружнице, Удружење Васојевића у Савином Селу основано је на Аранђеловдан, крсну славу племена 1992, године, када се већ наслућивао насилни распад Југославије, праћен великим злом. Група ентузијаста осетила је потребу да се организује, јер су у Савином Селу живели досељеници из Васојевића, који су колонизовани државним декретом после Другог светског рата. Он наводи да су у Иницијативном одбору били инжењер Мирко Машовић, Драшко Нововић, учитељ, Драго Вуканић, Милан Вукићевић, Марко Ђукић, Вук Дедовић, Мишко Дубак, Слободан Масловарић, Васо Дујовић и Радојко Радивојевић.

- Основна начела удружења су очување и неговање трајних вредности, националног и културног идентитета, језика, дијалекта, обичаја и културе, као и чврста веза са завичајем у Црној Гори - наводи Дедовић.

- Такође, међу нашим циљевима су и повезаност свих српских земаља и народа, узајамна помоћ и сарадња на свим нивоима, као и учествовање и одлучивање у свим сегментима локалне власти. Добро је познато, и то не само у Србији и Црној Гори, да су људи васојевићког краја, као ретко где, тежили да се школују, без обзира на сиромаштво и непрекидну борбу за слободу. Наш крај има највише образованих и школованих људи.

Наш саговорник наводи да се Савино Село до новембра 1947. године звало Торжа.

Колонизацијом становништва у Војводини, после Другог светског рата, добија ново име, по народном хероју Сави Ковачевићу. Припало је Васојевићима, објашњава Дедовић, то јест Лијевој Ријеци, Андријевици, Беранама, Плаву и Гусињу, па је нормално да су у националној структури становништва, гледано географски, најбројнији Васојевићи, како племенски, тако и територијално.

- Није могуће испунити све циљеве, али смо задовољни постигнутим резултатима - каже Дедовић.

- Током агресије на СРЈ помогли смо и скупили прилог за помоћ бомбардованој Мурини.

Фото Приватна архива

Помажемо појединцима који су материјално угрожени. Нашим залагањем и утицајем уписано је на факултет и неколико десетина студената. Имамо сарадњу и са завичајним удружењима - Крајишника, Куча, Пипера, Пивљана. Такође, редовно посећујемо све завичајне скупове, у Беранама и Андријевици, Лијевој Ријеци, радујући се сваком новом сусрету, јер се често "стидљива" познанства претворе у нераскидива пријатељства. Можемо рећи да смо најактивније удружење ове врсте у Војводини, а можда и у Србији.

Дедовић наглашава да подружница у Савином Селу има одличну сарадњу са Удружењем Васојевића у Београду, чији је почасни председник проф. др Милија Зечевић, а актуелни председник генерал Лука Кастратовић.

Фото Приватна архива

ПОЗНАТЕ ЛИЧНОСТИ

ВАСОЈЕВИЋИ су највеће племе у Црној Гори, а вероватно и највеће етничко српско племе уопште. Имали су и свој закон, под називом Васојевићки закон. Многе познате личности воде порекло из овог племена - Карађорђе, игуман Мојсије Зечевић, кнез Никола Милошевић Васојевић, војвода Петар Бојовић, војвода Петар Јокић (из Првог српског устанка), војвода Момчило Ђујић, Михаило Лалић, проф. др Светозар Стијовић, проф. др Миљан Мојашевић, др Дивна Вековић...

Учесници уметничког програма, Фото Приватна архива

УГЛЕДНИ ГОСТИ

УОЧИ Аранђеловдана, у Савином Селу се окупи од 500 до 700 Васојевића из Србије, Црне Горе и Републике Српске. На јубиларној прослави гости су били председници општина Беране и Андријевица Вуко Тодоровић и Жељко Ћулафић, градоначелник Суботице Стеван Бакић и покрајински секретар за привреду и туризам Ненад Иванишевић.

За културно-уметнички програм ове године су били задужени фолклорна група из Берана, певачка група "Ђурђеви ступови", естрадни уметници Бранка Шћепановић, Милоје Бубања и Андријана Дабетић Анчи.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.

26. 12. 2024. у 08:55

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"

АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.

26. 12. 2024. у 07:44

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, кешираће невероватне 35 милијарде долара

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара

ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.

26. 12. 2024. у 14:37

Коментари (0)

УКРАЈИНА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Не може да верује које санкције су управо укинуте Русији