ЗВОНА И БЕЗ КТИТОРА: Најављен наставак изградње манастира на брду Ђуровача, изнад Трстеника
ИАКО је, почетком године, из Канаде стигла тужна вест да је преминуо Љубиша Радојевић (97), пореклом из села Богдање код Трстеника, његови потомци ће испунити његову жељу да у родном месту подигне манастирски комплекс са црквом.
Уосталом, за живота је донирао чак 20 милиона динара, намеран да се у Богдањи поново чује црквено звоно, а његов синовац, који носи име по ктитору, помно је пратио освештавање и почетак израде темеља - прошлог пролећа, на Ђурђевдан.
- Срећни смо што смо били у прилици да му пошаљемо фотографије градилишта, а породица је спремна да настави Љубишино завештање - напомиње историчарка Јелена Вукчевић,чланица Црквеног одбора. - Идеја је да се нова црква изгледом што више приближи старој, која је била грађена од ломљеног камена, а споља окречена малтером.
А, поменути синовац Љубиша ће већ у јулу поново бити у трстеничком крају. Лане је сведочио како се у свему испоштовала жеља племенитог ктитора, који је деценијама живео у Британској Колумбији, те подсетио да је чика Љубиша 2019. финансирао и обимна истраживања, када су археолози Народног музеја из Крушевца пронашли темеље цркве с краја 17. и почетка 18. века, те бројне друге вредне налазе. И, управо се на темељима те старе, подиже и нова богомоља - црква Светог Ђорђа у оквиру манастирског здања.
- На постојање древног храма су указала претходна геофизичка истраживања стручњака Рударско-геолошког факултета из Београда, као и предања мештана који се сваког Ђурђевдана окупљају на том, за њих светом месту. Испредале су се приче, углавном везане за Југ Богдана, легендарног оца кнегиње Милице, а и село се зове Богдање - објашњава Јелена Вукчевић, иначе и кустос музејске збирке при Народном универзитету у Трстенику, преносећи претпоставке да је манастир, по свему судећи, порушен током борби за ослобођење од Турака.
Уосталом, манастир Љубостиња је ваздушном линијом удаљен тек нешто више од два и по километра, а брдо на којем је пре три године открвен несвакидашњи археолошки локалитет се назива - Богдањштица.
- Пројекат су израдили стручњаци, све је пратио Завод за заштиту споменика из Краљева, па ће на територији Трстеника, поред манастира Велуће и Љубостиња, "нићи" и трећа светиња овога типа, што је велика ствар - поручио је синовац Љубиша Радојевић.
ТРАГОВИ
НАЈСТАРИЈИ писани траг о постојању цркве се налази у запису Јоакима Вујића из 1828, који помиње манастир порушен током "војевања принца Еугенија". Цртеж сликара Владислава Тителбаха из 1882, у "Српским илустрованим новинама" приказује једнобродну цркву са знатно оштећеним сводом...
Препоручујемо
ПАТРИЈАРХ ПОРФИРИЈЕ ПОСЕТИО ТИМОЧКУ ЕПАРХИЈУ: Вера треба да буде снага пред изазовима
08. 08. 2021. у 21:36
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)