СВАЂЕ И ОКО ОТПАДА: Сакупљачима се не пишу пријаве, јер раде користан посао

З. Р.

24. 03. 2022. у 06:33

ВИШЕ од 2.000 домаћинстава у Сивцу годишње одложи око 14 тона пластичног отпада, који сваке последње суботе у месецу сакупља ЈКП "Радник".

СВАЂЕ И ОКО ОТПАДА: Сакупљачима се не пишу пријаве, јер раде користан посао

Фото З. Р.

Недавно је у овом селу у општини Кула почело и прикупљање стаклене амбалаже, што такође у великој мери доприноси да се на сеоску депонију не баца тешко разградиви отпад.

- Организовано сакупљање ПЕТ амбалаже у селу почело је 2010, а на старту није било лако да се људи навикну да одвајају пластику, иако за то добијају посебне вреће, а у ширем центру су постављени жичани контејнери. Ситуација је сад много боља, премда још има оних којима је лакше да пластичне флаше помешају са смећем, па ПЕТ амбалажа ипак завршава на депонији. Срећом, није реч о великим количинама - наводи директор "Радника" Жељко Маџарев.

Фото З. Р.

Депонију од пластике и осталог амбалажног отпада рашчишћавају сакупљачи секундарних сировина. Колико су бројни и посвећени послу, показује то што на депонији између њих долази до сукоба, у којима мора да интервенише полиција. Маџарев истиче да све ипак пролази без пријава, јер је реч о људима који раде користан посао и могу се назвати неформалним "зеленим економистима".

Један од индивидуалних сакупљача отпада је млади Иван Димовић, који одскора откупљује стакло. Његови огласи по селу наишли су на добар одјек, па свакодневно добија позиве да покупи флаше, тегле и остале предмете од стакла, које су људи мање бацали у смеће, а више гомилали по таванима и шупама.

Фото З. Р.

- Дешава се да у неким кућама покупим и по 700-800 кг стакла, које плаћам пет динара по килограму. Много би ми помогло кад би по селу постојали контејнери у које би људи убацивали стаклену амбалажу, а било би лепо и да школа организује акцију прикупљања тог отпада - каже Димовић, напомињући да ради по цео дан, а дешава се и да се посече, јер прикупљено стакло због лакше испоруке често мора да се ломи.

Маџарев наглашава да од прикупљања амбалажног отпада нема велике зараде, али је огроман еколошки ефекат, јер је природи за разградњу пластике потребно и до 1.000, а стакла неколико милиона година.

СОРТИРАЊЕ ПОДИЖЕ ЦЕНУ

ЈКП "Радник" нема услова за прикупљање стакла, а ни за већу припрему ПЕТ амбалаже за рециклажу.

- Предајемо пластику фирми у Кули за 12 динара по килограму, а врећа коју дајемо домаћинствима за одлагање тог отпада кошта 10-11 динара. Кад бисмо сортирали пластику по бојама и пресовали је постигли бисмо цену од 26 до 27 динара - каже Маџарев.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.

17. 11. 2024. у 19:48

ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ: Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.

17. 11. 2024. у 09:28

Коментари (0)

ОВО НИЈЕ НОРМАЛНО: Синер пред велико финале Торина