У НОВОМ САДУ РЕШЕН ВИШЕДЕЦЕНИЈСКИ ПРОБЛЕМ: Нови допринос заштити животне средине
НОВИ Сад успео је да реши вишедеценијски проблем и уклони све радиоактивне громобране. Чланица Градског већа за екологију Мира Раденовић изјавила је да је Град је у сарадњи са стручњацима ПМФ-а успео да постави нове уређаје.
У протеклој деценији Нови Сад је на бројне начине допринео заштити животне средине константним улагањима у пројекте који омогућују да Нови Сад сија својом пуном лепотом, али и чувају здравље Новосађана и будућих генерација. У екологију, кроз бројне пројекте уложено чак две и по милијарде
Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић недавно је на свом профилу на Инстаграму поделио са грађанима пројекте који, како је нагласио - представљају трајну промену односа према околини - истакавши изградњу компостног поља, покретање географско-информационог система што је увод у Катастар зелених површина, подршку грађанима у набавци нових бицикала, пројекат "Претворимо кварт у парк", изградњу регионалне депоније, заливних система, реконструкције десет паркова…
Вучевић је навео и да је решен вишедеценијски проблем са радиоактивним громобранима, а како чланица Градског већа за екологију Мира Раденовић каже реч је о веома опасним уређајима.
- Уколико се са радиоактивним уређајима неадекватно управља могу бити изузетно опасни и могу угрозити здравље људи уколико дођу у блиски контакт са оштеценим громобраном. Град је у сарадњи са стручњацима ПМФ-а, успео да уклони све громобране и замени их новим брзостартујућим безбедним уређајима – каже Раденовић.
Подсећамо, радиоактивни громобрани постављени су шездесетих година прошлог века и то на местима о којима није вођена евиденција, а реч је о уређајима који су извор јонизујућег зрачења.
ВАЖНО И ОНО ШТО СЕ НЕ ВИДИ „ГОЛИМ ОКОМ“
Међутим, уз пројекте који су реализовани и видљиви „голим оком“ грађана, важан корак за Српску Атину била је и поставка постулата управљања животном средином, а у последњих пет година као темељ за добру припрему израђена су нова стратешка документа која стварају темеље за планове управљања отпадом, како на регионалном, тако и на локалном нивоу, затим за регионални систем управљања отпадом, изградњу система за прераду зеленог отпада и много других важних пројеката који унапређују еколошке стандарде Новог Сада, као и за примарну сепарацију за коју су већ предузети први кораци.
ПОСТАВЉЕНО 70 ПОДЗЕМНИХ КОНТЕЈНЕРА
Наиме, за 2022. најављено је постављање више од 70 подземних контејнера, а како Раденовић објашњава постављање нових подземних контејнера представља корак ка увођењу система примарне сепарације на територији града.
- Контејнери се свуда где за то постоји могућност постављају у пару. Идеја је да кад саградимо савремени регионални центар управо подземни контејнери преузму улогу одвојеног сакупљања отпада по систему мокре и суве канте, каже Раденовић и подсећа да у подземне контејнере стане већа количина отпада, као и да не шире непријатан мирис, каже Раденовић.
А када је реч о отпаду, велики корак за Нови Сад представља и пројекат пројекат увођења система за управљање отпадом.
- Увођење овог система у складу са свим правилима заштите животне средине је изузетно захтеван посао посебно кад крећемо од нуле. То захтева спремност свих учесника у систему да се максимално ангажују како би нова правила и заживела – сматра Раденовић.
Подсећамо, Нови Сад је током претходних десет година уложио чак 2,5 милијарде у екологију и заштиту животне средине, а план је да се овај тренд настави.
- Све урађено је само показатељ у ком правцу ће се наш вољени град развијати, нашој деци ћемо оставити чистији и зеленији Нови Сад – рекао је недавно градоначелник Милош Вучевић
(НС Уживо)
Препоручујемо
ВАЖАН СУСРЕТ: Вучевић разговарао са амбасадором Јерменије Ховакимианом (ФОТО)
02. 03. 2022. у 11:54
БЕСПЛАТНЕ ПРИПРЕМЕ ЗА ПОЛАГАЊЕ ПРИЈЕМНОГ: На Пољопривредном факултету у Новом Саду
02. 03. 2022. у 12:55
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (0)