ОД ОТПАДА УСКОРО ГАС И - СТРУЈА: У Трстенику настављена реализација једног од највећих еколошких пројеката у читавој земљи

С. Бабовић

05. 02. 2022. у 07:26

ЈЕДАН од највећих еколошких пројеката у Србији, током првих дана фебруара се реализује надомак Трстеника, а реч је о санацији и рекултивацији несанитарне депоније "Осаоница".

ОД ОТПАДА УСКОРО ГАС И - СТРУЈА: У Трстенику настављена реализација једног од највећих еколошких пројеката у читавој земљи

Ирена Вујовић и Милена Турк, Фото ОУ

Посао је ушао у другу фазу јер је Министарство заштите животне средине инвестирало чак 66 милиона динара у пројекат који би тоне смећа са безмало седам и по хектара требало да претвори у модерно еко-одлагалиште. Већ је допремљено и савремено постројење за производњу депонијског гаса од ђубрета, па ће Трстеник бити међу првим локалним самоуправама у Србији које ће обезбедити најквалитетније услове за одлагање смећа.

- Тренутно се обављају земљани радови на прекривању две трећине дела депоније, а интензивно се гради и санитарна касета - каже председница Општине Милена Турк.

Много се очекује и од постројења за процедне воде које ће се прерађивати захваљујући донацији Амбасаде Швајцарске у Србији од 150.000 евра.

- Атмосферске воде више неће угрожавати Осаонички поток, а сада смо фокусирани на пројекат трансфер-станица за примарну селекцију. Пројекција је да у наредних пет година потпуно затворимо нашу и пређемо на Регионалну депонију у Краљеву - објашњава Милена Турк.

Разастирање смећа и посипање грађевинским шутом, Фото ЈКСП

А, трансформација 30 година старе депоније је један од најамбициознијих инфраструктурних пројеката у овом делу Србије. Тренутно се отпад разастире и прекрива грађевинским шутом, па земљом дебљине до 30 центиметара.

- На депонији постоје биотрнови за ослобођене гасове, те систем за одвођење процедних вода, а мерење количине отпада се обавља четири пута годишње - истиче управник Радне јединице "Механизација и хигијена" у ЈКСП "Комстан" Владан Алексић.

Фото ОУ

Санација и рекултивација је у првој фази подразумевала израду новог платоа за истресање отпада, те инфраструктуру за дегазацију депоније и за процедне воде. Друга фаза значи затварање 65 одсто депонијског простора и израду санитарне касете на трећини укупног простора, у коју ће се отпад одлагати на санитаран начин све до отварања Регионалне депоније у Краљеву. На крају, кроз трећу фазу пројекта, биће обављени изолација тела депоније и њено коначно затварање.

ОДРЖИВОСТ

НА несанитарној депонији "Осаоница" годишње се складишти око 10.000 тона комуналног отпада, а уградњом постројења за третман депонијског гаса и процедних вода модуларног типа биће обезбеђена довољна количина електричне енергије за подмиривање потреба у оквиру комплекса санитарне касете.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

АЛБАНЦИ У ПАНИЦИ: Нестају им људи на Косову и Метохији, подаци су драстични - у лажној држави и сами признају: Општи очај живота!