УРБАНИСТИЧКИ ПЛАН НОВОГ САДА: Студија рађена од стране 15 инжењера који су сагледали све аспекте уређења Каменичке аде и Рибарског острва

Биљана Ристивојевић

03. 02. 2022. у 11:27

ХИДРОЛОШКУ студију Каменичке аде и Рибарског острва радио је Институт за водопривреду "Јарослав Черни".

УРБАНИСТИЧКИ ПЛАН НОВОГ САДА: Студија рађена од стране 15 инжењера који су сагледали све аспекте уређења Каменичке аде и Рибарског острва

Фото: РТВ Војводина

- Студија је озбиљна, рађена је скоро годину дана и преко 15 инжењера различитих струка је уложило велики рад и труд да би сагледали све аспекте потенцијалног уређење Каменичке аде и Рибарског острва, поготово у светлу догађаја да је то подручје под рефлекторима, да је јако велика заинтересованост јавности, тако да смо ми прикупили огромну количину информација, обрадили, урадили хидрауличке моделе Дунава, површинских вода, хидродинамичке моделе подземних вода и на основу тих прорачуна дошли до одређених резултата - изјавио је Владимир Лукић из Института за водопривреду "Јарослав Черни", гостујући у емисији "Сигнали" на Радио-телевизији Војводине.

- Прву хидролошку студију урадиле су колеге из АД "Војводинапројекта", проблем је био само одређени фонд података којим колеге нису располагале у том моменту, и онда је ангажован Институт како би урадио додатну студију да би се сагледали сви аспекти. Важно је рећи да се резултати које су добиле колеге из "Војводинапројекта" и они који су добијени у Институту поклапају - саопштио је Лукић.

Што се тиче површинских вода, у случају појаве хиљадугодишњих водостаја Дунава, значи водостаја који се јављају једном у хиљаду година, за услове уређења Каменичке аде, односно померања одбрамбене линије ка Дунаву, повећање водостаја Дунава би износило 3 до 5 центиметара у зони Каменичке аде што је занемарљиво, тако да апсолутно не постоји никаква опасност да ће Нови Сад бити поплављен или нешто слично, додао је он.

- Што се тиче јужног Телепа, само уређење Каменичке аде подразумева формирање веслачке стазе. Била би мултифункционална, поред спортских активности, овде би била и плажа и део за риболовце… Веслачка стаза би одржавала константан ниво подземних вода, што значи кад се појави висок водостај Дунава и самим тим долази до повећања нивоа подземних вода, та веслачка стаза прикупљала би тај вишак воде који се налази у подручју и одржавала константан ниво на ширем подручју Каменичке аде и јужном Телепу. Са друге стране, у периоду ниских водостаја Дунава и ниских нивоа подземних вода, та веслачка стаза би наливала и одржавала количину подземних вода за одређене задате услове - закључио је Лукић.

Он је истакао да је тренутна заштита Новог Сада на стогодишње воде, а с обзиром да се генералним урбанистичким планом Републике Србије предвиђа повећање на 500-годишње или чак 1000-годишње воде, онда се додатно осигурава Нови Сад од високих водостаја Дунава.

- Ово се ради у циљу усклађивања са планом на вишем нивоу, а и генерално због уређења простора и формирања веслачке стазе која ће бити по ФИСА стандардима - изјавио је Лукић.

Фото: РТВ Војводина

Завод за заштиту природе је поступку израде услова за израду генералног плана дао конкретне услове и податке из наше базе за тај простор, саопштила је Мирјана Млађеновић, стручњак за заштиту природе у Покрајинском заводу за заштиту природе.

- Заштита на том делу дата је још 2006. године када је првобитно предложена нека група стабала, па један простор који би био као аутохтона парк шума као на Рибарцу, даљим разматрањем и учешћем већег броја стручњака у наредном периоду укључили смо и Каменичку аду и проширили обухват заштите. Заштита се знатно проширила, па самим тим нека идеја споменика природе који обухвата мањи спектар природних вредности прерасла је у нешто много веће, шире, са 7 хектара прерасла је у тих 7 плус овај део на Камењарској ади који је још неких 19 хектара додатно. И ти подаци су дати у поступку планирања кроз услове - казала је Млађеновић.

Фото: РТВ Војводина

Одређена су станишта заштићених и строго заштићених врста од националног значаја, а сваки даљи ниво разраде плана, сваки нижи план који следи такође захтева потраживање услова заштите природе који издаје Покрајински завод за заштиту природе, додала је она.

Када је реч о бетонирању Шодроша, Владимир Лукић из Института за водопривреду "Јарослав Черни" је напоменуо да се тај део не може бетонирати, јер када се формира веслачка стаза мора бити у директном хидрауличком контакту са подземним водама, а дно мора бити природни материјал - никако бетон.

На питање да ли је то добро место за силазак града на реку Душан Миладиновић, директор ЈП "Урбанизам", рекао је да је ово свакако један од најатрактивнијих делова силаска града на реку.

- Ја бих само подсетио какав је ту Нови Сад био на делу где је Кеј, тј. од Булевара цара Лазара па до Жежељевог моста док није шеталиште направљено - била је пешчана обала са рукавцима и уређено је баш зато да би ту град изашао на реку. Али оволики град као што је Нови Сад суштински излази врло малим потезом ту на реку, наравно и то је највећим делом стамбени део. Овде се не иде у том правцу, већ у правцу да Каменичка ада не буде више плавна као што је сада. Да је веслачка стаза спојена са Дунавом онда она више не би била компензатор подземних вода и онда би исто имали проблем на Телепу као што га и сада имамо, али то није смисао тога. Ово што планирамо на Каменичкој ади је прва одбрамбена линија, то је доградња одбрамбене линије - саопштио је Миладиновић.

На питање зашто пре то није урађено он је закључио да је, због поплава које су биле, морала брзо да се уради ова садашња одбрамбена линија и она је ту урађена, а претходно је било планирано преко Каменичке аде - очигледно јер ту већ постоји земљани насип и црпна станица која је у делу који је план.

- Нису до сада никад рађене овако детаљне студије па нико никад ни разматрао праву потребу веслачке стазе, тј шта она може да представља осим плаже и веслачке стазе. Она представља један инструмент за стабилизацију подземних вода - додао је он.

Када је реч о обали утврде која се помера и гради нова, као и колико ће то град коштати и ко ће то финансирати, Миладиновић је напоменуо да ће прва одбрамбена линија која се сад налази на граници јужног Телепа приликом реконструкције заузети још 3 реда кућа, те куће неће моћи ту да остану, јер сам насип не трпи да се нешто налази у ножици насипа, поготово не објекти.

- То је дужина преко два километра. То ако почне да се решава то би значило да би то све морало да се откупи. Уз целу реконструкцију те прве одбрамбене садашње линије то би отприлике коштало 30 милиона евра. А ако се гради нова на Каменичкој ади онда би то коштало око 15-16 милиона евра. На тај начин добијамо простор целе Каменичке аде, чувамо пре 55 хектара шуме - што сада није случај - изјавио је Миладиновић.

На питање да ли ће обала бити доступна свима Миладиновић је потврдио и рекао да ће бити апсолутно доступна не само обала, већ цела Каменичка ада и цео Шодрош.

Када је реч о изградњи комерцијалних садржаја према том плану, он је истакао да овај план не предвиђа уопште градњу, градња је до пет посто максимално целе површине тог подручја и то само објекта у сврху туризма, спорта и културе.

Спомињући бродоградилиште, и да ли ће део који излази на саму реку бити јавно добро свима доступан, Миладиновић је рекао да, за разлику од свих ових деценија, сада ће то, ако буде и када буде реализовано, бити јавно доступно свима јер тај простор једино тако и може да живи.

- Има још једна ствар која је врло позитивна. Та веслачка стаза мора да има и отицање воде које се предвиђа кроз два канала, тј. тунела који се налазе лево и десно од бродоградилишта који су једносмерни према Дунавцу тако да ће вода из веслачке стазе да отиче и да покрене воду у самом Дунавцу и да поново оживи воду у Дунавцу која је сада мртва. И у том делу ће да се оживи екологија и да се освежи комплетно тај простор - додао је он.

Грађани Сремске Каменице подржали Генерални урбанистички план

У Месној заједници “Сремска Каменица” одржан је састанак савета МЗ и грађана са територије те месне заједнице, на којој је представљен Генерални урбанистички план до 2030. године.

У пуној сали месне заједнице сви грађани су једногласно подржали ГУП Града. Директор “Урбанизма” Душан Миладиновић изнео је пред грађане питање новог четвртог моста који би требало да крене са изградњом ове године, а који би смањио саобраћајну гужву.

Фото: РТВ Војводина

- Бивша стара пруга ће се у наредних пар година претворити у бициклистичку стазу. Мостом ће бити повезано са новосадском страном. На Мишелуку ће се правити и хелидром, који ће користити војска и медицина, а град улаже много у развој - истакао је Миладиновић присутним грађанима.

Четврти мост би спајао градску страну са сремском, а његова прва фаза изградње креће ове године. Планирано је да се заврши за четири године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МИСЛИЛА САМ ДА НИКАД НЕЋУ ОСВОЈИТИ ТИТУЛУ: Нова шампионка Мелбурна искрена после победе над првом тенисерком света