ЉУБИША БАТА ЂИДИЋ ДОБИТНИК СВЕТОСАВСКЕ НАГРАДЕ

20. 01. 2022. у 11:56

НАШ познати књижевник, есејиста и антологичар Љубиша Бата Ђидић добитник је Светосавске награде, која се у Крушевцу традиционално додељује за највиша достигнућа у области културе, просвете и науке за град.

ЉУБИША БАТА ЂИДИЋ ДОБИТНИК СВЕТОСАВСКЕ НАГРАДЕ

С.Бабовић

Како је предочено након заседања Савета за доделу Светосавске награде, одлука о лауреату произилази из богате Ђидићеве биографије и библиографије.

- Савет је једногласно донео ову одлуку која се односи на добитника у 2020. години - напомиње Весна Капларевић, председница Савета и директорка Културног центра Крушевац. - За значајну награду лауреата је препоручио огроман стваралачки опус у областима савремене српске књижевности, поезије, прозе, антологичарског приређивања, као и стваралаштва за најмлађу публику. Љубиша Бата Ђидић је и превођен на многе језике (грчки, француски, румунски, шпански, македонски), а превео је 10-ак збирки, песама и романа са словеначког језика.

Бата Ђидић рођени је Краљевчанин, али је већ Гимназију завршио у Крушевцу. Након дипломирања на студијама књижевности Филозофског факултета у Београду неуморно је стварао. Прве збирке песама написао је 60-их година прошлог века („Подигнуте руке“, „Пролистало копље“), стварао драгоцене путописе 80-их година („Чудесна Кина“, „Под јужним крстом Латинска Америка“). Аутор је изузетних романа попут „Дневника за Теу“ 1992. године и „Царске деце“ 2006, монодраме „Кнегиња Јелена Балишић“, 2010. године.

Носилац је бројних признања, Ордена рада са златним венцем, Вукове награде, Златне значке Књижевно-просветне заједнице Србије, посебног признања Министарства просвете за врхунски допринос националној култури Србије, Змајеве награде, Златног прстена деспота Стефана Лазаревића, Моравске повеље, Сретењске повеље, Повеље за животно дело Удружења књижевника Србије.

- Бата Ђидић је био и дугогодишњи директор и уредник издавачке куће „Багдала“ - подсећа Капларевић. - Оснивач је и иницијатор бројних културних и књижевних манифестација, Филозофско-књижевне школе, Беловодске розете, Галерије Милића од Мачве, манифестације Кознику у походе. Иницирао је подизање више споменика Мидорагу Петровићу Чкаљи, Јелени Балшић, Криворечким жртвама, Милутину Бојићу, Мајци Србији Мајци Грчкој и др. Председник је Одбора за обнову манастира Милентије.

ДОДЕЛА НА АКАДЕМИЈИ

СВЕТОСАВСКА награда састоји се из повеље и новчаног дела. Добитнику ће бити уручена на свечаној академији 25. јануара у Крушевачком позоришту. Признање носи назив по првом српском просветитељу, представља симбол племенитих тежњи његовог деловања, и уметнику доноси подстрек да на првом месту буде личност-стваралац.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КАКАВ КРАЈ АУСТРАЛИЈАН ОПЕНА! Овакво финале Јаник Синер - Александер Зверев је мало ко очекивао