ЧУВАМО ЈЕЗИК И БАШТИНУ: Почео 88. Вуков сабор (ФОТО)
ЈОШ од 1933. године започели смо традицију неговања и поштовања лика и дела нашег највећег културног просветитеља и реформатора српског језика и писма – Вука Стефановића Караџића, који се борио за очување идентитета и традиције српског народа, рекла је на почетку саборских дана 88. Вуковог сабора мр Снежана Нешковић Симић, директорка Центра за културу „Вук Караџић“ у Лозници.
- Ево већ 88 година настојимо да, уз разноврсне културно-уметничке програме и пригодне свечаности, истрајемо у циљу који нам је сам Вук задао, а то је да ширимо просветитељске идеје, негујемо и чувамо језик и народну баштину, да подстичемо развој књижевности и народног свтаралаштва - истиче Нешковић Симић.
- Овогодишњи 88. Вуков сабор - нагласила је Нешковић Симић - у знаку је још једног великог културног делатника – Иве Андрића,"који је речима стварао мостове како међу световима, тако и међу људима, што је и препознато у свету, када му је пре тачно 60 година додељена Нобелова награда за књижевност".
- На путу којим је Вук ходио, Андрић је препознао знакове који су му указали да Вуков језик и ћирилица морају да се бране и очувају. Тако и Влада Републике Србије, на челу са председником Александром Вучићем, даје снажан подстрек Граду Лозници да чува нашу културу. Наше руководство Града Лознице, на челу са градоначелником, и наша установа, који су организатори Вуковог сабора, све ове године дају снажан подстрек за просветни, културни, научни и уметнички рад будућим генерацијама које ће наставити да чувају идентитет, културу и традицију свог народа. За сваки рад и напредак, наравно, неизоставна је и подршка коју градоначелник Лознице, Видоје Петровић, несебично пружа јер не заборавља да је повезивање младих са властитом традицијом и свим њеним особеностима – пут будућности и напретка.
То се, како је рекла, најбоље види кроз пројекат „Лозница најбољима – Тим за будућност Лознице“ који омогућава младима да се на иновативан и креативан начин упознају са традицијом јер садашњост се најбоље разуме, а сигурна будућност се креира само уколико се осветли прошлост.
- Град Лозница не заборавља своју прошлост, пребогату културну историју из које су потекли великани чије име и дело наш град чува и слави - поручила је Нешковић Симић у име организатора и домаћина 88. Вуковог сабора.
Славица Труфуновић, помоћница министра културе и информисања у Влади Србије, која је, у Вуковом дому културе у Лозници, свечано прогласила отвореним свечаности 88. Вуковог сабора у Лозници, нагласила је да ће, ускоро бити озакоњена употреба српског језика и донете мере за заштиту ћириличког писма као матичног писма наше нације и културе.
- Чини ми се да је то прави начин да се, не само овај сазив скупштине и Владе, већ и сви грађани Србије, одуже лику и делу Вука Стефановића Караџића - рекла је Трифуновићева.
Препоручујемо
"РАШКИ МОЗАИК" И "МЕТОХИЈСКО ПОЈАЊЕ": Почео 88. Вуков сабор у Лозници и Тршићу
13. 09. 2021. у 20:31
ЋИРИЛИЦИ ПУНА ЗАШТИТА: Примедбе Одбора за стандардизацију српског језика на Закон
31. 08. 2021. у 18:32
СВА ИНДУСТРИЈСКА ПРЕДУЗЕЋА ОБУСТАВИЛА РАД: Криза због одлуке Зеленског о прекиду руског гаса
СВА индустријска предузећа у Придњестровској Молдавској Републици (ПМР), осим прехрамбених, обуставила су рад због недостатка енергетских ресурса, изјавио је први заменик председника владе и министар економског развоја непризнате Придњестровске Молдавске Републике, Сергеј Оболоник.
02. 01. 2025. у 15:26
ЊИХ ЈЕ УБИО ПОМАХНИТАЛИ АЦО МАРТИНОВИЋ: Сејао смрт и немилосрдно побио недужне људе - Објављене читуље настрадалима (ФОТО)
СТРАВИЧНИ масакр на Цетињу однео је дванаест живота, а међу страдалима су и Драгана Драшковић (52), Бранислав Мудреша (60), Радивоје Марковић (70), Јошо Оташевић (55), и Мирко Васиљев (45). Њихове породице увелико се опраштају од трагично настрадалих, а како сазнајемо, њих троје биће сахрањени сутра, 3. јануара 2025. године.
02. 01. 2025. у 15:49
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (0)