УЧЕ ИЗ КЊИГА НАПИСАНИХ 60-ТИХ: У неким средњим стручним школама уџбеници нису прилагођени времену

Б.Б.

03. 08. 2021. у 21:27

ЂАЦИ у средњим стручним школама уче из уџбеника, који су стари деценијама иако је, у међувремену, технологија рада поготово у занатским делатностима значајно напредовала, упозорава Форум средњих стручних школа Београда. Додатни проблем је што све више ђака, поготово на занатским образовним профилима и не купује уџбенике, већ уче из бележака.

УЧЕ ИЗ КЊИГА НАПИСАНИХ 60-ТИХ:  У неким средњим стручним школама уџбеници нису прилагођени времену

Милорад Антић

Према речима Милорада Антића, председника Форума средњих стручних школа Београда, уџбеници за стручне предмете треба да се прилагоде садашњем времену, потребама привреде и тржишта рада. Он истиче да је појединим лекцијама, које су давно превазиђене, дато превише простора у књигама, али и часова практичне наставе.

- Уџбеник за практичну наставу за фризере је, рецимо, из 60-тих година прошлог века - наводи Антић. -  Ништа није мењано, иако су се фризерске технике мењале, појавиле се неке нове услуге. Зашто би бријању, које ретко ко тражи кад оде у салон, било посвећено 20 лекција? Слично је и са образовним профилима машинске струке, у текстилству, неким занимањима у области електротхенике. Књиге би требало, у одређеним временским периодима, допуњавати новим лекцијама које се тичу напретка технологије у овим областима.

Наш саговорник истиче да ђаке у појединим средњим стручним школама тешко натерати да купе уџбенике, а професорима су по том питању везане руке. Ни родитељи не хају много што им деца у школском ранцу носе једну свеску за све предмете.

- Ученици масовно избегавају да купују књиге, поготово у машинским, текстилним, кожарским школама - каже Антић. - Разредне старешине обавештавају родитеље, али безупсешно. Најчешћи одговор ученика је да немају новца за уџбеник који кошта од 400 до 1.200 дианра. То и професорима отежава посао, јер морају да диктирају лекције. И најгоре написана књига је боља од диктирања. Осим учења, књиге су потребне да се обнови градиво, да се упореде неке лекције.

Антић наводи да су обзиром на мале тираже, који се и не продају, и професори незаинтерсовани за писање уџбеника.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

ODBRANA NA MAX: MaxBet поклања 1.000 ваучера за бесплатне прегледе поводом месеца мушког здравља