ДОЖИВОТНА БРИГА СПАС ЗА ПОРОДИЦУ: Специјална болница из Вршца трајно решава проблем дементних пацијената

Ј. Ј. БАЉАК

20. 07. 2021. у 07:26

У СРБИЈИ, према неким проценама, живи око 200.000 дементних људи, углавном старијих од 65 година, али је број оних које та болест погађа и двоструко већи, јер од деменције не пате само оболели, већ и чланови њихових породица, који често постају "робови" бриге о њима.

ДОЖИВОТНА БРИГА  СПАС ЗА ПОРОДИЦУ: Специјална болница из Вршца трајно решава проблем дементних пацијената

Фото Depositphotos

Управо због те огромне потребе да се помогне и таквим пацијентима и њиховим неговатељима, вршачка Специјална болница за психијатријске болести "Др Славољуб Бакаловић" недавно је отворила први Центар за деменцију у нашој земљи, у ком ће дементни пацијенти бити - трајно збринути.

Капацитет тог новоизграђеног објекта од 1.000 квадрата, који се налази у склопу болнице, јесте 30 места и сва су већ попуњена. Истина, тај број постеља не задовољава ни потребе Вршца и околине, али је довољан да се покрене свест да је отварање центара за доживотну бригу о таквим пацијентима неминовност, нарочито што стручњаци процењују да ће број новооболелих од неких видова деменције нагло расти.

- Рехабилитација дементних пацијената је изузетно сложен процес, који породице тешко могу саме да испрате, због чега се све чешће обраћају здравственим установама за помоћ.

Рехабилитација Центар испуњава све савремене стандарде, Фото Град Вршац

Ми свакодневно добијамо такве захтеве, што говори и чињеница да су наша три одељења за привремену негу, са више од стотину постеља, увек попуњена - указује др Татјана Воскресенски, директорка специјалне болнице.

- Сада смо у могућности да трајно збринемо 30 пацијената и омогућимо им да у овим савременим условима живе хуман и достојанствен живот, а њиховим породицама мир и сигурност.

Татјана Воскресенски, Фото Ј. Ј. Баљак

Директорка, за "Новости", истиче и да њихов центар испуњава све стандарде националне стратегије лечења таквих болесника. У њему се налазе двокреветне собе са тоалетом, просторије за радну терапију и баштица, у којој ће станари моћи да се баве цвећарством и проводе време у зеленилу, што је за њихову рехабилитацију веома важно.

- Са њима ради тим од 15 специјално обучених лекара и медицинских сестара, који ће им први пут пружати и мултидисциплинарну негу. Уз то, имаће и могућност комплетне дијагностике у нашој болници - додаје др Воскресенски.

ПОМОЋ ДОНАТОРА

ЦЕНТАР за деменцију саграђен је захваљујући прекограничном пројекту "Здраво старење и деменција", који је специјална болница реализовала у партнерству са болницом из Решице у Румунији. Пројекат је вредан 1,2 милиона евра, а највећим делом га је финансирала ЕУ.

Румунска установа је добила нову медицинску опрему, а вршачка савремени објекат, који је, упркос пандемији вируса корона, изграђен у року. Опремљен је уз помоћ Града Вршца и многобројних донатора.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.

27. 12. 2024. у 09:04

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.

27. 12. 2024. у 09:23

Коментари (0)

БИЈОНСЕ ДОШЛА У ХРВАТСКУ И ОСТАЛА У ШОКУ: Није могла да верује шта је доживела